• Piątek, 6 grudnia 2019
  • Godz. 17:05
  • Imieniny: Emiliana, Mikołaja, Jaremy
  • Czytających: 8197
  • Zalogowanych: 21
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wspaniała integracja w „Żeromie”

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 25 maja 2017, 9:15
Aktualizacja: Niedziela, 28 maja 2017, 8:33
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Już po raz XXVII w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Jeleniej Górze odbył się Bal Integracyjny, podczas którego uczniowie bawili się wspólnie z osobami niepełnosprawnymi. – To kawał historii i kawał edukacji – przyznają organizatorzy.

- Chcemy młodzież uczyć integracji, żeby pamiętali, że osoby niepełnosprawne są wśród nas, a komu należy się najwięcej miłości, jak nie dzieciom niepełnosprawnym – powiedziała Małgorzata Kozińska, dyrektor ZSO Nr 1.

Podczas tegorocznego balu były m.in. gry i zabawy, malowanie, tańce i śpiewy, przygotowane przez społeczność „Żeroma”. - Już nie pamiętam który raz tu jestem. Te dzieciaki stojące przed szkołą, machające i witające dzieci to fantastyczna sprawa. Czasami potocznie się myśli, że tylko ci, którymi się opiekujemy coś dostają, ale to działa w drugą stronę. Ci, którzy dają kawałek serca, też się czegoś ważnego uczą – ocenił Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. - To jest moja szkoła, którą ukończyłem ja, mój syn, moja mama. To niezwykła, sympatyczna inicjatywa. Za moich czasów nie było takiego balu, ale pamiętam, że młodzież nie mogła liczyć wtedy na taką sympatię ze strony władz szkoły, kolegów i koleżanek, jak dzisiaj – powiedział Piotr Paczóski, zastępca prezydenta.

Uczestnikom balu uśmiechy nie schodziły z ust, co najlepiej odzwierciedla zabawę w auli ZSO Nr 1. - Dla nas to jest świetna zabawa, doskonała integracja. Możemy pomóc, co nas wartościuje i do tego sami fajnie się bawimy – przyznała Jagoda Maląg, która po raz drugi ma okazję integrować się podczas balu w „Żeromie”. Jak przyznaje, tego typu spotkania skutkują pozytywnie w życiu codziennym. - Idąc ulicą, jak widzimy osobę niepełnosprawną, to nie patrzymy na nią z dystansem, tylko staramy się pomóc, zagadać, żeby było miło – wyznała J. Maląg.

- Wspaniale się bawię. Zaśpiewałam piosenkę z „Barbie: Księżniczka i piosenkarka”, tańczyliśmy, świetnie się bawię, jest balanga - mówiła Wiktoria ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jeleniej Górze, która ma doskonałą pamięć. Co warte podkreślenia, każdy z przybyłych gości miał swojego opiekuna – ucznia/ uczennicę „Żeroma”.

- Koleżanka, z którą się bawimy, śpiewa o wiele lepiej ode mnie. Dzięki temu balowi mogłyśmy
się poznać, zintegrować z Wiktorią i bardzo ją lubię – wyznała Natalia, uczennica ZSO Nr 1. - Staramy się dopilnować, żeby wszyscy się dobrze bawili. Nikt nie jest ograniczony, każdy tańczy tak, jak potrafi. Na początku bałyśmy się, że coś zrobimy źle, ale po paru minutach zobaczyłyśmy, że to nasza rówieśniczka, która niczym się od nas nie różni, jest przemiłą, przecudowną osobą. Jest stereotyp - boimy się starszych ludzi i niepełnosprawnych, a trzeba to przełamać. To takie zaszłości historyczne, a tak naprawdę te osoby niczym nam nie ustępują, a często mają dużo większy talent, niż my – oceniła Marta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Rick 25-05-2017 9:27
Nie wiem w którym roku p.Paczuski kończył "Żeroma", ale jako absolwent 1966 muszę stwierdzić, ze od nas wymagano nauki ale i pomagano w każdy możliwy sposób we wszystkim co miało sens i nogi !!!
~ 25-05-2017 13:15
Zdjęcia 22, 34, 67 - mrauuuu! :)
~lko 25-05-2017 14:00
Szkoła bardzo podupadła pod każdym względem w porównaniu do tego co było dawno dawno dawno temu.
~marcinZ 25-05-2017 16:02
fajna inicjatywa i dobrze, że można spotkać młodzież poza facebook'iem, roześmianą i pomocną.
~gluś 25-05-2017 16:39
wielkie podziękowania dla Pani Ligii Jamer :)
~dżej em dablju 25-05-2017 19:41
Wspaniała akcja. Ale ja jeszcze z innej beczki - na zabobrzu grasuje włamywacz. Zwracajcie uwagę na obcych, którzy kręcą się po waszych klatkach schodowych. Pozdrawiam
~ 25-05-2017 23:02
Integracja z niepełnosprawnymi?! Ciekawe ilu uczniów niepełnosprawnych Żerom przyjmuje każdego roku i czy w ogóle przyjmuje?
~Bn 26-05-2017 14:30
Dokładnie, większość niepełnosprawnych jest w 3 lo. Tam jest prawdziwa integracja. Tu na pokaz bo nabór rusza
~asd 26-05-2017 18:37
W ciągu roku nic się nie dzieje, ale na kilka dni przed naborem na nowy rok szkolny nagle "integracja z niepełnosprawnymi". :)
~jayz 26-05-2017 20:21
ja się powstrzymam... oglądaliście wszystkie zdjęcia?
~xemi 26-05-2017 23:22
Super inicjatywa... szkoda tylko ze na potrzebe naboru... walke o gimnazjalistow czas zaczac. Fajna to BYLA KIEDYS szkola... bez podobnych wydarzen szkola trzymala wysoki poziom, bez potrzeby korepetycji, nie to co teraz..., ale jak to mowia "kto bogatemu zabroni"...?
~ThingBig 27-05-2017 7:57
Do narzekających...Jestem starym rocznikiem i nie przypominam sobie tak wielu aktywności za moich czasów, chyba że kabaret. A tu były Żeromalia (czy jak to nazywają), impreza integracyjna, i wiele innych dla chętnych i aktywnych. Nie uważam też, że potrzebne są tak liczne korepetycje - po prostu rodziców stać, gdyby nie mieli to by nie płacili. W żadnej szkole nie jest idealnie, niestety...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group