Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 3754
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wóz dla ochotników pilnie potrzebny

Czwartek, 22 grudnia 2011, 8:16
Aktualizacja: 11:11
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Wóz dla ochotników pilnie potrzebny
Fot. AP
Podczas jednej z akcji gaśniczej uszkodzona została rama żuka Ochotniczej Straży Pożarnej w Jagniątkowie i najprawdopodobniej samochód nie przejdzie już przeglądu. Jeśli miasto nie kupi nowego auta, mieszkańcy Jagniątkowa będą pozbawieni możliwości szybkiej interwencji w razie pożaru.

Rok temu, kiedy odeszli działający od lat doświadczeni strażacy, Ochotnicza Straż Pożarna w Jagniątkowie stała się martwym tworem, jednak młodzi mieszkańcy dzielnicy szybko zmotywowali się do działania i ponownie ożywili jednostkę. Obecnie uprawnionych do wyjazdów pożarniczych jest dziewięciu strażaków, pozostałe kilkanaście osób zdobywa uprawnienia. W mijającym roku strażacy wyjeżdżali do około 30 akcji, nie tylko na terenie Jagniątkowa, ale również do Jeleniej Góry czy Maciejowej.

- Nowy samochód jest bardzo potrzebny, bo żuk, który posiadamy, ma już swoje lata. Uszkodzona została w nim rama. Obawiamy się, że pojazd nie przejdzie już przeglądu zaplanowanego na marzec 2012r. i zostanie wycofany z eksploatacji. Wówczas zostaniemy bez pożarniczego auta. Jednostka OSP w Sobieszowie może pochwalić się pięknym nowoczesnym samochodem. Bardzo cieszymy się z tego faktu, jednak w okresie zimowym dojechanie do Jagniątkowa jest bardzo trudne, a czasami nawet niemożliwe. Dlatego tak ważne jest, by nasza jednostka miała samochód i mogła ratować ludzkie życie - mówi Jan Cherba, komendant OSP w Jagniątkowie.

Jednostka chce zakupić używany sprzęt, który już znalazła na jednym z portali aukcyjnych. Koszt takiego pojazdu to 40 tys. zł.
– Jako jednostka pomocnicza nie musimy mieć bardzo nowoczesnego sprzętu. Samochód, który znaleźliśmy, wystarczy nam do gaszenia pożarów i działania. Jesteśmy w stanie też sami sobie naprawić taki samochód , jeśli miałby jakąś awarię – dodaje Remigiusz Lorenc.

W sprawie nowego sprzętu dla OSP do prezydenta występował już Wiesław Drozdowski, wiceprezes Stowarzyszenia Warta Jagniątkowska.
- Trzy lata temu za własne pieniądze wyremontowaliśmy remizę, strażacy są nawet w stanie ją teraz powiększyć w czynie społecznym, jeśli byłaby ona za mała dla zakupionego auta. Mamy strażaków i remizę, brakuję nam tylko samochodu. Rozmawiałem z prezydentem Marcinem Zawiłą w tym temacie i powiedział, że postara się poszukać pieniędzy na ten cel.

– Naszym zdaniem te 40 tys. zł można przesunąć z planowanej budowy boiska, które ma stanąć w ciągu trzech następnych lat, bo w jednym roku nie będzie na to pełnej kwoty pieniędzy. Zamiast więc budować w przyszłym roku 40 procent tego boiska, można wybudować trzydzieści procent i nikt tego nawet nie odczuje. Najważniejsze dla mieszkańców jest bowiem bezpieczeństwo. Jeśli zimą zapali się budynek czy las, nikt nie zdąży tu dojechać – mówi Wiesław Drozdowski.

W sprawie zakupu samochodu dla jagniątkowskiej OSP interweniować chce też radny Janusz Wojtas.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
138
Nigdy
23%
Rzadko
43%
Czasami
21%
Często
12%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group