Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 7701
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wolontariat w KPN

Wtorek, 22 czerwca 2021, 11:24
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Wolontariat w KPN
Fot. Przemek Kaczałko
Przyjemne można połączyć z pożytecznym. Miłośnicy gór mają możliwość wolontariatu na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, co jest korzystne dla jednych i drugich. Udaliśmy się na patrol z Grzegorzem Laseckim, znanym z działalności w grupie Moje Karkonosze.

Wolontariuszowi KPN towarzyszyliśmy podczas rozwieszania siatek na Śnieżce oraz Równi pod Śnieżką, a także podczas patrolu od Domu Śląskiego do Odrodzenia. Nie brakowało interwencji związanych ze schodzeniem z wyznaczonego szlaku, jednak napotkani przez nas turyści szybko się reflektowali i przepraszali za swoje wyczyny.

Wolontariusz ma swojego opiekuna w KPN - wyznaczone są zadania, które trzeba spełnić - powiedział Grzegorz Lasecki, który przy okazji wypraw w góry z grupą Moje Karkonosze również patroluje szlaki. - Mamy patrole edukacyjne - jeśli zauważam coś niepokojącego - wówczas zwracam turystom uwagę. Zazwyczaj reakcja jest pozytywna - rzadko zdarzają się nieprzyjemne sytuacje, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo do niektórych nie da się przemówić ludzkim głosem. Być może każdy nawrócony edukacyjnie, kiedyś zwróci uwagę kolejnej osobie - dodał wolontariusz, który przyznaje, że edukacja dzieci w szkołach i przedszkolach również przynosi efekty, bowiem niejednokrotnie był świadkiem, jak dziecko zwraca uwagę dorosłym.

Nie brakuje też trudniejszych zadań, jak chociażby podczas zimowych patroli, bowiem już same warunki atmosferyczne mogą spowodować różne kłopoty. Zdarzało się, że nasz rozmówca spotykał na szlakach samotnych wędrowców w szortach - wówczas pomagał w dotarciu do najbliższego schroniska, bądź wzywał pomoc.

Podstawowe warunki, jakie muszą spełniać kandydaci na wolontariuszy to pełnoletność i znajomość środowiska przyrodniczego Karkonoszy. Z uwagi na specyfikę działalności Karkonoskiego Parku Narodowego, dodatkowe oczekiwania w stosunku do wolontariuszy są precyzowane w ramach konkretnych zadań. Park zapewnia ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz legitymację uprawniającą do wstępu na teren KPN bez uiszczania opłat. W miarę możliwości Park zapewni zakwaterowanie oraz dodatkowe wyposażenie wolontariusza w niezbędny sprzęt - informują władze Parku.

W ramach wolontariatu można też udzielać się w Karkonoskim Banku Genów, czy w ośrodkach edukacyjnych KPN w Szklarskiej Porębie i w Karpaczu.

Więcej szczegółów na stronie: kpnmab.pl/wolontariat

Twoja reakcja na artykuł?

16
64%
Cieszy
7
28%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group