Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 4675
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wokół wotum zaufania

Wiadomości: Szklarska Poręba
Piątek, 19 lipca 2019, 6:02
Aktualizacja: Poniedziałek, 22 lipca 2019, 11:46
Autor: WAC
Fot. WAC
Grupa ośmiu radnych Rady Miasta w Szklarskiej Porębie przysłała do naszej redakcji oświadczenie, w którym tłumaczą, dlaczego podczas odbywającej się kilka tygodni temu sesji absolutoryjnej wstrzymała się od głosu podczas głosowania dotyczącego udzielenia wotum zaufania burmistrzowi Mirosławowi Grafowi.

Przypomnijmy. W trakcie sesji absolutoryjnej wszyscy obecni na sali radni byli za udzieleniem absolutorium burmistrzowi miasta M. Grafowi, tym samym pozytywnie oceniając jego pracę nad wykonaniem założeń budżetu w 2018 roku. Jednak ośmioro radnych: Sylwia Cybulska, Mirosław Hochół, Piotr Kozioł, Janusz Lichocki, Marcin Michałków, Paweł Popłoński, Przemysław Wiater i Radek Przybylski wstrzymało się od głosu.. Jako, że za głosowało jedynie siedmioro rajców,wotum zaufania nie zostało udzielone.

Mam rok, aby zrozumieć to głosowanie - na gorąco komentował burmistrz Mirosław Graf. - Jak widać, polityka wchodzi nam z butami do naszej małej społeczności. Wydawało mi się, że raport o stanie gminy będzie lepiej oceniony, bo to była praca kierowników wszystkich referatów, którzy razem ze mną nie otrzymali pozytywnej oceny. Absolutorium to już bardziej indywidualna ocena, natomiast tutaj to jest praca wszystkich jednostek. Ja oczywiście biorę tę odpowiedzialność na siebie, bo to jest moja wina, że radni zagłosowali tak a nie inaczej, używając tego narzędzia do walki politycznej. Mam tylko nadzieję, że najbliższy rok będzie kontynuacją pewnych pomysłów, liczę na współpracę koncepcyjną z radnymi i na ich odpowiedzialność.

Mówi, się że taka- wydawałoby się - niekonsekwencja podczas głosowań części radnych jest wynikiem mocnych podziałów występujących od dawna w łonie rady. Z drugiej strony, wyraźne są też insynuacje, że nieudzielenie wotum zaufania burmistrzowi może być preludium do zorganizowania referendum w sprawie jego odwołania. Ono by się odbyło, gdyby w następnym roku wynik tego głosowania był podobny. Sami zainteresowani radni zdecydowanie odcinają się od takiej interpretacji swojej postawy, publikując oświadczenie w tej sprawie.

Pomimo jasnej argumentacji używanej w trakcie dyskusji nad raportem o stanie gminy w roku 2018, na ostatniej sesji Rady Miasta, nasze wstrzymanie się od głosu nad wotum zaufania dla burmistrza Szklarskiej Poręby stało się pożywką do uprawiania gminnego politykierstwa - mówią radni. - Ubolewamy nad oficjalną interpretacją naszego udziału w głosowaniu, która znalazła miejsce publikacji w biuletynie miejskim. Naszym celem nie jest doprowadzenie do referendum w sprawie odwołania burmistrza Mirosława Grafa. Nasz głos ma zwrócić uwagę na zaniechania w polityce gminnej oraz zaniedbania burmistrza w zakresie współpracy z Radą Miasta Szklarska Poręba.
Podtrzymujemy to, co powiedzieliśmy w czasie obrad sesji:
– Rada Miejska jest traktowana jako narzędzie, a nie jako forum do dyskusji i znajdowania optymalnych rozwiązań;
– Trudno mówić o współpracy organu decyzyjnego z uchwałodawczym, pomimo wielokrotnych próśb ze strony radnych o uczestniczenie burmistrza w posiedzeniach komisji problemowych;
– 2018 rok był kolejnym rokiem, w którym miasto podejmowało działania bez uwzględniania długookresowej perspektywy, która zakładałaby różne warianty rozwoju Szklarskiej Poręby; decyzje podejmowane na bieżąco, chaotycznie, bez odniesienia do przemyślanej i długofalowej strategii, niosą ze sobą ryzyko wystąpienia w bliskiej lub dalekiej przyszłości niepożądanych konsekwencji;
– Raport o stanie gminy w 2018 r. nie odnosi się do zagrożeń dla miasta; burmistrz nie przedstawił żadnych elementów świadczących o tym, że w minionym roku podjął kroki, aby tym zagrożeniom przeciwdziałać. Raport nie wspomina o infrastrukturalnych ograniczeniach tkwiących na przeszkodzie nie tylko dalszego rozwoju miasta, ale również jego obecnemu funkcjonowaniu: o problemach komunikacyjnych, ograniczeniach sieci gazowej, niewydolności oczyszczalni ścieków; w raporcie nie ma słowa na temat realizacji Programu Ochrony Środowiska czy Programu Gospodarki Niskoemisyjnej, które funkcjonują na marginesie działalności urzędu;
– Nie ma w raporcie mowy o tym, że rok 2018 był jednym z najgorszych pod względem pozyskania inwestycyjnych środków zewnętrznych;
– W trakcie prac w komisjach problemowych natykamy się na obraz braku gospodarności w zarządzaniu miastem; za przykład niech posłuży sprawowanie kontroli nad Strażą Miejską, spółką „Sport”, która zdumiewa kosztami funkcjonowania, czy prawie dwuletnie procedowanie planu zagospodarowania dla Szrenicy, odwlekające nowe inwestycje.
Chcemy, aby przedstawiciele mieszkańców brali rzeczywisty udział w planowaniu decyzyjnym w mieście. Pustosłowne zapewnienia burmistrza o współpracy oraz unikanie udziału w pracach rady są słowami bez pokrycia. Chcemy, aby przyjmowane programy, strategie, plany stanowiły rzeczywistą podstawę dla funkcjonowania poszczególnych referatów UM i jednostek miejskich. Porzućmy mówienie o pracy dla dobra Szklarskiej Poręby, tylko zacznijmy to robić. Wspólnie podkreślają.

Twoja reakcja na artykuł?

10
53%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
11%
Złości
5
26%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~ 19-07-2019 9:04
Szklarska Poręba to bardzo dziwne miasto!
~Samorząd 19-07-2019 9:21
Najlepiej się wstrzymać od głosu ... albo się jest za albo przeciw . Skoro się znalazło wiele aspektów które nie pozwoliły zagłosować za to jednak trzeba być przeciwnym . Wstrzymuje się ten kto nie jest przygotowany do tematu .
~STACH 19-07-2019 9:35
Radni mają rację. Żaden istotny problem dla miasta i mieszkańców nie został przez obecną władzę rozwiązany.
~Sowa 19-07-2019 12:08
do: ~STACH (9:35)
Ani poprzednią
~mieszkaniec 21-07-2019 17:00
do: ~STACH (9:35)
ale władza to przede wszystkim radni - ktoś zapomniał o tym widzę...Jakoś nie widzę oprócz krytykowania żadnej inicjatywy. jedyną inicjatywę uchwałodawczą wykazali Państwo radni podejmując uchwałę w której zobowiązali burmistrza do rozwiązania problemu komunikacyjnego..kpina. Nadzór płakał ze śmiechu jak uchylał... niezwykły poziom świadomości radnych. Państwo zapominają że kształt rozwoju miasta zależy głownie od nich..
~STACH 22-07-2019 19:16
do: ~mieszkaniec (17:00)
Panie mieszkaniec a który burmistrz w Szklarskiej zrobił coś za co mieszkańcy byliby mu wdzięczni. Jestem ze Szklarką związany od 1990r i nie znajduję niczego czym miasto i poszczególni włodarze mogłoby się chwalić. Żaden burmistrz nie doprowadził do sporządzenia kompleksowego i całościowego planu zagospodarowania. Dlaczego zastanów się mieszkańcu i sobie odpowiedz , jeżeli nie wiesz to ci podpowiem bo o ileż łatwiej na podstawie WZ (warunków zabudowy) można budować kolejne apartamentowce bez konieczności wielu uzgodnień bo liczy się krótko okresowy wpływ do UM za sprzedaż, kasa. A wpływy z części CIT, Pit stanowią dochody np. Poznania, Warszawki czy Wrocławia. Mógłbym tak wymieniać i wymieniać. A pamiętasz hasło Burmistrza w pierwszej kadencji - audyt w urzędzie- i co słyszałeś i jakimś audycie który zmieniłby pracę urzędu? Generalnie Szklarska to odzwierciedlenie Jeleniej tylko w mniejszej skali ale nie dziwię się przecież ta sama kasta rządzi. Chyba już wystarczy bo zabrakłoby miejsca w Jelonce gdybym się tak rozpędził. Na koniec jeżeli Burmistrz czy Prezydent Miasta który w Radzie nie może sobie zapewnić większości nie powinien piastować tej funkcji bo będzie blokowany a zarazem nieskuteczny, chyba że jest się tylko po to aby brać kasę.
~WSI 19-07-2019 9:36
Niegospodarność, problem ze spółką sport. Dlaczego Radni nie zawiadamiają organów ścigania? Skoro wiedza o tym czego nie reagują? Może tylko gadają, bez pokrycia.
~ 19-07-2019 20:20
do: ~WSI (9:36)
O co chodzi ze Sport? Z tego co wiem to się remontuje i modernizuje bez pomocy UM. Odprowadza też do funduszu miasta spore pieniądze. Na czym polega problem?
~WSI 20-07-2019 12:01
do: ~ (20:20)
Proszę kierować te pytanie do redaktora. Tak zostało napisane w tekście artykułu.
~mieszkaniec 21-07-2019 17:13
do: ~ (20:20)
może chodzi o to żeby dokładać jak to miało miejsce wcześniej..może źle, że się sama finansuje - bo to znów źle świadczy o Grafie- jakoś słabo wtedy wpisuje się w tą podnoszoną nieudolność rządzenia - kiedyś wszystko było takie piękne..Puchar który kosztował gminę 3000000 zł a nie zostawił w mieście żadnej trwałej infrastruktury.. no fakt: jak nic cofa się Szklarska w rozwoju za Grafa:-)
~Veto 20-07-2019 0:44
do: ~WSI (9:36)
Macie racje. Walczcie
~endi 1 19-07-2019 10:15
Co wy chcecie od burmistrza ?????chłop załatwia olimpiade zimowa na 2030 rok wiec nie ma czasu na pierdoły
~obserwator121 20-07-2019 10:21
Radni sami sobie przeczą. Niemniej tym oświadczeniem wskazują, że sami rozpętali polityczną aferkę od której chcą się odciąć. Zresztą oświadczenie sklecone po trzech tygodniach....tak więc dość długo się zastanawiali nad uzasadnieniem swojego stanowiska. Na bieżąco nie umieli.
~koniec świata 20-07-2019 10:34
Tak czyli według radnych wszystko co złe w Szklarskiej Porębie wydarzyło się wyłącznie w 2018 roku? Do tej pory miast kwitło a w 2018 doszło do katastrofy, nagłej, niespodziewanej i spowodowanej przez Grafa. Himalaje obłudy.
~ 21-07-2019 1:28
Szkoda słòw, nic się nie zmieni w myśleniu Burmistrza!!! Nie ogarnia tematu chłopak najzwyczajniej na świecie!! WF i wszystko jasne!!
~??? 21-07-2019 10:02
Czy radni byli szczepieni...na wściekliznę?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group