Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 8939
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wojsko wspiera szpitale

Niedziela, 8 listopada 2020, 6:01
Autor: DBOT
Region: Wojsko wspiera szpitale
Fot. Użyczone/DBOT
Od poniedziałku (9.11) ok. 80 żołnierzy będzie wspierać dolnośląskie szpitale w aktualizowaniu danych o wolnych łóżkach dla pacjentów z koronawirusem. Dostęp do aktualnych danych jest kluczowy dla koordynatorów ratownictwa medycznego i załóg karetek covidowych, których zadaniem jest przekazanie pacjenta zakażonego koronawirusem do najbliższego szpitala. W monitorowaniu i bieżącym uzupełnianiu danych, placówki walczące z epidemią COVID-19 wspomogą żołnierze Wojsk Operacyjnych wraz z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej.

Odpowiednio przeszkoleni żołnierze z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą wspierać szpitale zajmujące się leczeniem pacjentów zakażonych koronawirusem w aktualizacji danych o wolnych łóżkach. Monitoring będzie całodobowy. Zbiorcze statystyki będą aktualizowane 7 dni w tygodniu, co 3 godziny.

Dane ze szpitali trafiają bezpośrednio do wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego, którzy następnie przekazują informacje o wolnych łóżkach w szpitalach do załóg karetek covidowych. Precyzyjne i aktualne dane o miejscach gotowych na przyjęcie pacjenta z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, wymagającego hospitalizacji jest kluczowe. Umożliwiają bowiem szybkie przekazanie pacjenta do najbliższego szpitala, który zagwarantuje jego przyjęcie.

Sprawdzanie i aktualizowanie danych o wolnych łóżkach w szpitalach jest możliwe dzięki systemowi informatycznemu, udostępnionemu przez Centrum e-Zdrowia. Przeszkoleniem żołnierzy WOT z obsługi systemu zajęły się Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia. Pracownicy Funduszu będą też pomagać żołnierzom w kontaktach z placówkami i służyć swoją wiedzą o systemie ochrony zdrowia.

Zaangażowanie wojska w uzupełnianiu i monitorowaniu dostępności łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 stanowi istotne wsparcie. Od jakości i aktualności gromadzonych przez szpitale danych zależy to, jak szybko pacjent trafi do placówki i otrzyma niezbędną pomoc – wskazuje Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Codziennie na Dolnym Śląsku, m in. w szpitalach, placówkach służby zdrowia czy w organizacjach pomocowych służy ponad 450 żołnierzy z 16 DBOT i 11 LDKPanc. - informuje kpt. Renata Mycio Oficer Prasowy dolnośląskich Terytorialsów.

W całym kraju Wojska Obrony Terytorialnej w ramach wsparcia działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 prowadzą operację pod nazwą „Trwała Odporność”. Jej cel skupia się w pięciu słowach: Zapobiegaj, Identyfikuj, Izoluj, Wspieraj, Odtwarzaj.

Oprócz żołnierzy WOT w działania szeroko angażowani są żołnierze zawodowi z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. W swoich działaniach żołnierze ukierunkowują się na wsparciu opieki medycznej oraz wspierają Policję w monitorowaniu przestrzegania obostrzeń przez osoby objęte kwarantanną – informuje płk. Artur Barański Dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Twoja reakcja na artykuł?

9
26%
Cieszy
12
34%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
3%
Smuci
2
6%
Złości
11
31%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (57) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group