Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 6471
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wojna z wandalami

Środa, 12 kwietnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 12 kwietnia 2006, 8:30
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Wojna z wandalami
Fot. Archiwum Krzysztof
Komputerowy bank podpisów grafficiarzy ma pomóc Straży Miejskiej w identyfikacji wandali. Ci wciąż zamalowują farbą mury zabytkowych kamienic i nowszych budynków

W SM powstała specjalna komórka. Jej zadaniem jest rozpracowanie grup wandali, którzy farbą w spreju niszczą budynki w mieście. Nie wszystkich udaje się złapać na gorącym uczynku. Ale każda z grup grafficiarzy pozostawia na wykonanym rysunku tak zwany tag, czyli podpis. Dzięki niemu wandali można rozpoznać i namierzyć.

– Każde graffiti fotografujemy, wprowadzamy do komputera, gdzie powstaje specjalna baza danych. Łatwiej ustalić autorów bohomazów na murach – mówi Grzegorz Rybarczyk, rzecznik prasowy Straży Miejskiej.
Z grafficiarzami przez pewien czas był spokój, ale ostatnio znów dali o sobie znać. Zniszczyli elewacje części kamienic w bocznych uliczkach starówki. Ślady zostawiają też na placu Ratuszowym. Usunięcie graffiti jest trudne i kosztuje dużo.

Miasto stara się zabezpieczyć niektóre budowle, pokrywając je specjalną substancją. Z takich murów łatwiej zmyć farbę grafficiarzy. To drogie rozwiązanie zastosowano, między innymi, w murach Bramy Wojanowskiej przy ulicy Konopnickiej.

– Poszkodowani mogą pozwać do sądu niszczycieli i żądać od nich zapłaty za remont uszkodzonego muru. Tylko wcześniej trzeba ich złapać – informuje strażnik Rybarczyk. Doszło już do takiej sytuacji, kiedy właściciele zamalowanego domu, po złapaniu małoletniego wandala, dogadali się z jego rodzicami. Ci zapłacili za usunięcie malunków.

Są miejsca, gdzie grafficiarze bezkarnie mogą się wyżyć, malując mury. Straż miejska przymyka oko na całą galerię graffiti, która powstała w przejściu podziemnym pod obwodnicą w sąsiedztwie ulicy Obrońców Pokoju.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group