Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8922
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wojna obronna prawie na żywo

Środa, 2 września 2009, 8:42
Aktualizacja: 8:42
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Wojna obronna prawie na żywo
Fot. Ania
Wystawę „Wrzesień 1939 – Chwała Bohaterom” od wczoraj można oglądać w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego przy ulicy Sudeckiej w Jeleniej Górze.

Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się we wtorek o godzinie 16.00. Przybyli na nie przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Łużniak, poseł Marcin Zawiła i radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Elżbieta Zakrzewska.

Wystawa podzielona jest na dwie części. Z pierwszej dowiemy się wielu rzeczy na temat Wojska Polskiego w okresie międzywojennym, druga przedstawia szczegółowy przebieg Kampanii Wrześniowej 1939 roku.
– W bardzo małym budynku umieszczono mnóstwo materiałów, z których dowiemy się praktycznie wszystkiego o uzbrojeniu żołnierzy WP i ich postawie we wrześniu 1939 roku. – mówi Jan Lubieniecki, nauczyciel historii w szkole w Kamiennej Górze oraz współtwórca wystawy.

Ekspozycja składa się z materiałów z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Broni Militariów w Świdnicy, Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze. Największa ilość eksponatów pochodzi jednak ze zbiorów prywatnych miłośnika militariów, jeleniogórzanina, Władysława Stasieńki. Warto obejrzeć także pokaz multimedialny prezentowany w ramach wystawy. Jest on nie tylko ciekawy, ale i szokujący.

Zorganizowanie wystawy kosztowało około 6 tysięcy złotych, które w większości pochodzą z środków miejskich. Ekspozycję będą oglądać grupy młodzieży z całego powiatu jeleniogórskiego. Powstała ona z myślą o uczniach gimnazjów i szkół i ponadgimnazjalnych. Jednym z celów organizatorów jest więc szerzenie patriotyzmu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1011
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group