• Sobota, 18 stycznia 2020
  • Godz. 16:24
  • Imieniny: Małgorzaty, Piotra
  • Czytających: 5960
  • Zalogowanych: 7
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Województwo przejmie linie kolejowe?

Wiadomości: Region
Środa, 15 czerwca 2016, 8:50
Aktualizacja: Sobota, 18 czerwca 2016, 17:37
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Archiwum
W połowie maja br. zarząd województwa dolnośląskiego przyjął uchwałę wyrażającą wolę przejęcia ok. 370 kilometrów linii kolejowych. Część z nich znajduje się naszym regionie! To kolejny krok do przywrócenia połączeń w turystycznym regionie Polski.

Co więcej, określono te odcinki jako "Linie priorytetowe o potencjale regionalnego ruchu pasażerskiego". - To świadczy o tym, że nasze działania na rzecz nagłaśniania potrzeby skomunikowania regionu jeleniogórskiego nie poszły na marne – podkreślił Andrzej Olszewski, radny z Karpacza, który nie kryje satysfakcji.

Jakie linie znalazły się w wykazie zatwierdzonym przez zarząd województwa? Między innymi nr 308 i 340, tj. do Mysłakowic, Karpacza, Kowar i Ogorzelca, a także linie kolejowe nr 336 i 317 do Gryfowa Śląskiego, Mirska i Świeradowa Zdroju. Uchwała oznacza, że PKP PLK nie zlikwiduje już linii, które województwo chce przejąć. Szczegółowy wykaz linii w załączniku do uchwały (galeria).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36) Dodaj komentarz

~MK 15-06-2016 9:47
A jakież to działania w sprawie przywracania połączeń kolejowych podejmuje radny Olszewski prócz ganiania po mediach i lansie na fejsie? Aha, działania na rzecz nagłaśniania. ;)
~DUDUŚ 15-06-2016 9:48
Aż miło się czyta
~regal 15-06-2016 10:50
z fb : Z lekkim opóźnieniem (ale lepiej późno niż później) przekazujemy Wam bardzo ważną i POZYTYWNĄ informację ! W dniu 17.05.2016 Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę zmieniającą załącznik do uchwały z roku 2014 w sprawie wyrażenia woli przejęcia odcinków linii kolejowych . W nowym załączniku znalazły się linie do Mysłakowic, Karpacza, Kowar, do Gryfowa Śląskiego, Mirska i Świeradowa-Zdroju! Co więcej określono te odcinki jako "Linie priorytetowe o potencjale regionalnego ruchu pasażerskiego". To świadczy o tym, że nasze działania na rzecz nagłaśniania potrzeby skomunikowania regionu jeleniogórskiego nie poszły na marne. PEŁNA SATYSFAKCJA! :) Teraz czekamy na dalsze działania. /Andrzej Olszewski/
~zzzzz 15-06-2016 11:01
Andrzej Olszewski 10 czerwca o 01:05 · No i co? Ci którzy mają mnie za wariata - gupio Wam teraz, że moje zdanie jest zgodne ze zdaniem Zarządu Województwa Dolnośląskiego? :)
~AO 15-06-2016 11:36
Co za megalomania.
~Anonimowy 15-06-2016 11:51
Caly czas bede zdania, ze lepiej najpierw zainwestowac pieniadze w lacznik omijajacy Walbrzych - ze Swiebodzic do Jaczkowa, co wydatnie skroci podroz w Wroclawia do Jeleniej, czyli rowniez do Karpacza, Szklarskiej Poreby, czy Lwowka Slaskiego. Nastepnym madrym krokiem byloby wybudowanie porzadnej dwutorowej trasy do Mirska i Wolimierza i granicy z Czechami. To polaczyloby nas z Libercem, a w efekcie bylaby to najlepsza trasa Warszawa-Praga. Korzysci dla regionu - nieocenione. Ale o czym ja mowie - przeciez w Polsce nikt by nie wpadl na taki pomysl. To zostalo wymyslone przez Czechow, ktorym blizej do myslenia krajow Zachodnich. Niestety Czesi maja pecha, bo w Polsce nikt nie wezmie ich zdania pod uwage.
~ 15-06-2016 13:09
Zastanawia mnie jedna rzecz. Czy przejęcie linii równa się z zachowaniem tej linii? Może np. województwo przejmie linie, zlikwiduje je, a tereny wykorzysta? Skąd pewność, że linie będą odtworzone i uruchomione?
~Mirek23 15-06-2016 13:42
Czyli do Karpacza,przez Mysłakowice i Kowary pociągiem ? Kiedy ?
~ 15-06-2016 13:55
Jak chcesz dojechać do Karpacza przez Kowary? Albo jedno, albo drugie.
~ 15-06-2016 14:21
dość gadania czas zacząć w końcu tą odbudowę linii do Karpacza a zwłaszcza do Kamiennej Góry przez Kowary tym bardziej że może to być także alternatywna linia do Wrocławia
~Real 15-06-2016 15:33
Ten Olszewski to powinien zostać kolejarzem. Od lat pierniczy tylko o pociągach, jakby mieszkał na stacji w Koluszkach. Całkowicie minął się z "powołaniem" zostając radnym miasteczka w górach.
~Jarek z Cieplic 15-06-2016 16:46
Nie wiem, czym tu się podniecać. Po pierwsze na razie tylko wyraziło wolę przejęcia, nie ma jeszcze decyzji finalnej. Po drugie nawet samo przejęcie nie musi oznaczać, że wszystkie wymienione linie beda na nowo uruchomione. Na pewno będzie przegląd tras i w pierwszym rzędzie będą brane pod uwagę te, gdzie najmniej trzeba będzie włożyć w rewitalizację. Na niektórych liniach infrastrukturę trzeba będzie odbudować od zera, czyli bardzo wysokie koszty. Trzecia kasa. Przywrócenie tylu linii, to gigantyczne wydatki idące w miliony PLN. Oczywiście są programy unijne, ale samorządy polskie słabo sobie radzą w przygotowanie takich wniosków. Zresztą to i tak będzie tylko część kasy, resztę będą musiały wywalić samorząd, a skąd skoro gro kasy idzie na Wrocław. Mgliście to dalej wygląda.
~Jarek z Cieplic 15-06-2016 16:51
Tak więc, na razie panie autorze proszę zejść na ziemię, bo skoro to wejdzie pod województwo, to będzie zależne od polityki partii bądź też koalicji rządzącej. Zmieni się koalicja, zmienią się priorytety i skończy się jak zawsze tylko na obietnicach.
~Maszynista 15-06-2016 17:32
Kto nie wieży i wmawia sobie oraz innym że się nie opłaca, to niech zobaczy na linii kolejowej z Szklarskiej Poręby do Jakuszyc i Czech tam też była linia kolejowa zamknięta a teraz tam jeździ po kilka składów dziennie i w sezonie turystycznym dostawia się kolejne wagony a nieraz bywa i tak że ktoś zostanie na stacji bo w pociągu brakuje miejsc. Na szczęście tam działa też przewoźnik Czeski i jest dobrze bo nasi kolejarze z PKP olewają to wszystko kompletnie mają to w 4 literach. Jeśli chodzi o linię z Jeleniej do Kowar i Karpacza to ona ma jeszcze większy potencjał do zarabiania na turystach i podróżnych jadących do pracy i szkoły, potrzeba jedynie odpowiednio dopasować rozkład jazdy by w miarę często kursowały pociągi i sukces gwarantowany.
~&-& 15-06-2016 17:42
Należy zrobić na tych liniach drogi rowerowe to byłby jakiś pożytek, bo do niczego innego już się nie nadają. W wielu miejscach są tak zdewastowane, że trzeba by było zrobić porządny remont. A pan Olszewski chyba nie ma pojęcia ile złodzieje wycieli szyn na złom. Najpierw niech sprawdzi w jakim stanie są te torowiska a zobaczy, że buja w obłokach jak chce tam puścić cokolwiek. Tylko zalać asfaltem i mamy piękne drogi rowerowe.
~ljn 15-06-2016 17:58
jakże się cieszę, jak ja się cieszę - jak widzę puste pociągi które w zadymione dni zwożą czyste górskie powietrze ze szklarskiej poręby do kotliny jeleniogórskiej !! kto odpowie za trwonienie pieniędzy w ten sposób - czy wy nie widzicie że pociągi jeżdżą puste !!
~ 15-06-2016 18:10
pociąg do kowar, nie rozśmieszajcie mnie. to jest tak realne jak to, że kaczyński zostanie ojcem.
~do wyżej 15-06-2016 18:32
nie będzie ojcem, ale za to na emeryturze będzie zabawiał się z bykami !
~Adam z Orlego 15-06-2016 18:47
Codziennie widzę świecące pustkami pociągi do Szklarskiej i wkurzam się że miłośnicy pociągów dalej chcą się bawić na nasz koszt.Te pociągi wloką się i zwalniają na dziesiątkach przejazdów.Między Siedlęcinem a Jeżowem jechałem rowerem szybciej niż kolej i potem jeszcze czekałem na przejeździe.Dla turystów super,ale tylko w pogodne dni i w sezonie.Za to trasa rowerowa po torowisku(przykład Pławna-Lwówek)to ideał-malowniczo położona i żadnych ostrych podjazdów.Cieszę się że ucichło w temacie naszego "metra"-nie sądzę ,znając obecne przyzwyczajenia ludzi, by chcieli korzystać z tak niedogodnych planowanych stacji.Większość potencjalnych pasażerow ma za daleko.
~A Kto? 15-06-2016 19:57
Przejmuje prywatę imprezy , mieszkańców etc???? Demokracja zawłaszczana , przez Sądy i urzedasów????
~ 15-06-2016 20:53
ile razy te linie zmieniały już właścicieli? i co? i nic. linie trzeba było ratować jak jeszcze działy. teraz trzeba by je odbudowywać od podstaw. jedyna linia do uratowania jest linia do lwówka. nic nie mówi mi informacja ze województwo chce przejąć linie bo rownie dobrze na tych gruntach mogą zrobic plac zabaw albo postawic bideronkę. gdyby zarząd województwa przedstawił plany finonsowe odbudowywania tych linii to wygladałoby inaczej.
~Taka Prawda 15-06-2016 22:31
Do komentujących obraźliwie i na przekór odbudowy kolei. Najpierw się przejedzcie do Czech to nie daleko zobaczcie jak tam kursują pociągi. Na lokalnej linii kolejowej 16- 25 par w ciągu doby. A wiecie dlaczego żeby taki ja taki ty jak i inny mógł tym pociągiem dojechać do pracy do szkoły na wycieczkę i możliwie normalnie wrócić do domu wiedząc jak się spóźnię to będę góra za godzinę miał następny pociąg. Co do naszej władz PKP to niestety o tyłeczek to rozbić dlatego że tymi pociągami nigdzie na czas NIE dojedziemy nawet dopracy na 6,7 do jelonki możecie to sprawdzić. Dlatego te pociągi jeżdżą takie puste bokto będzie chciał jechać z jeleniej do Jakuszyc wiedząc o tym że na przesiadce będę czekał ok. 50 minut. Dlatego pierw jadę autem pod granicę bo wiem że tam normalnie pojadę pociągiem
~do Taka Prawda 16-06-2016 5:08
dokładnie, rozkłady jazdy i ceny biletów chyba są specjalnie tak ustalane aby nikt nie korzystał i na dodatek podsyła się debilnych troli żeby pluli na kolej i domagali się czegoś tak absurdalnego jak zamiana na ścieżki rowerowe
~ulubienica kolei 16-06-2016 8:17
Uważam , że kolej jest najlepszą formą jazdy, bo nie stoisz w korkach nie męczysz się jazdą, wszędzie na świecie funkcjonuje , tylko Polacy kolej zniszczyli niestety, a teraz już nie do odbudowy . Te najlepsze połączenia zostały zlikwidowane a teraz , kiedy kazdy jeżdzi samochodem i narzeka na korki to już nie odbudowania , bo oni nigdy się nie przesiądą na pociąg. Ja rok w rok jeżdzę pociagiem sypialnym nad morze, ale niestety tylko do trójmiasta , bo tylko tam mam połączenie i też co roku załatwiając pobyt w styczniu nie wiem , czy ten pociąg będzie jeszcze jechał czy nie. Ponieważ rozkład jazdy na sezon jest ogłaszany dopiero np. w tym roku 13.06.016r. Więc jak można coś zaplanować . Ale i tak jeżdzę ponieważ uważam korzystajęc z innych środków transportu , że jest najwygodniej .
~do 17:42 16-06-2016 8:32
i innych co im się marzy absurdalna zamiana kolei na ścieżki rowerowe : stulcie klawiaturę gdyż ja jako rowerzysta nie chcę być kojarzony z pazernymi i roszczeniowymi samolubami którzy myślą że wszystko im się należy jak wy
~z innejbajki 16-06-2016 12:18
Tory nie są "wybrakowane". Złodzieje ukradli szyny na niewielkiej odległości. Torowisko jest na betonowych podkładach i nadal wg przyznanej przr PKP daty ma dopuszczenie do ruchu. Pan Gołębiewski sam się wycofał z pomysłu stoku pod dachem (jak na pustyni w Emiratach). Pociąg będzie normalny, przywożący turystów i gości z całej Polski i Europy (Intercity bardzo zainteresowane, oprócz KD/Koleje Dolnośląskie/) a nie kolejeczka jak dysneylandzie. Komunikacja miejska z placu przed dworcem kolejowym pojedzie i na Skalne Osiedle i do Karpacza Górnego. Można tak to ułożyć, że będzie kursować w ramach jednego biletu.
~MK 16-06-2016 12:50
Rafał Gersten: Nie odpuszczę! http://www.jelonka.com/news,single,init,article,25937 Konsekwentny gość.
~bb 16-06-2016 13:07
Fajnie
~mamdość 16-06-2016 13:27
Mam dość tych ludzi od kolei od 20 lat walczą aby z naszych podatków była utrzymywana trasa którą pojedzie jeden lub dwa pociągi dziennie , wioząc zazwyczaj powietrze. koszty milionowe zysk żaden. Zobaczcie jak wygląda trasa do Lwówka, do Szklarskiej jeżdżą 3-4 osoby to wszystko. . Bezpieczna , ścieżka rowerowa dla rodzin, w miarę płaski teren, i piękna trasa do Karpacza z Jeleniej Góry wycieczki w wakacje, weekendy . Atrakcja turystyczna dla Karpacza i dla Jeleniej Góry.
~do mamdość 16-06-2016 14:16
a my mamy dość ciebie trolu jeden , wypad stąd ! Z jakich naszych pieniędzy ??? Przecież wszystko leży, niszczeje i ani złotówka na to nie idzie, im dłużej leże ty więcej trzeba będzie w to włożyć więc odbudowę czas najwyższy zacząć. Ten pomysł że ścieżką rowerowwą - przestań wciągać ścieżki , a nasze pieniądze idące na luksusy, rozpustę i głupoty polityków ci nie przeszkadzają ? Pewnie że nie , bo to oni ci płacą za trolowanie na forum tylko jakoś mało bo słabo się starasz
~ 16-06-2016 17:05
16-06-2016 14:16 | ~do mamdość | - kto dał ci prawo w wypowiadaniu się za kogoś poza tobą. nie życzę sobie abyś pisał "my mamy dość..." . "my" czyli kto? ty i twoje odbicie w lustrze? nie wypowiadaj się w moim imieniu bo ja akurat jestem za przerobieniem tych starych torowisk na coś co będzie miało jakiś sens. z takiej ścieżki rowerowej skorzysta o wiele więcej ludzi niż z reanimowanego połączenia kolejowego, które bez powodów nie zostało zamknięte. no ale ktoś, kto się z domu nie rusza i nie wie co to aktywne spędzanie czasu będzie pisał dalej takie bzdety.
~@@@ 16-06-2016 18:01
my chcemy ścieżek rowerowych i będziemy o nie walczyć. Górą nasi i zwyciężymy !!!
~Real 16-06-2016 18:02
Jeszcze przejąć tunel pod Śnieżką. Cisną z tą koleją bo to nie ich pieniądze. A sami nie potrafią wyegzekwować przebudowy wyciągu z czasów wczesnego Gomułki. Żałośni krzykacze i nic więcej.
~Piechowicznin 16-06-2016 18:34
pociągiem z Wrocławia do Jeleniej Góry i z dworca głównego przez Mysłakowice do Karpacza rowerkiem trasa tam i z powrotem ok 30 km. Odpowiednia reklama i korzysta Jelenia Góra, Mysłakowice i Karpacz. Trasa kolejowa bez przewozów towarowych nie ma uzasadnienia ekonomicznego a trudno sobie wyobrazić by w Karpaczu powstały w przyszłości jakieś zakłady przemysłowe. Ostatni pociąg do Karpacza odjechał jak się nie mylę ze dwadzieścia lat temu i możemy czekać kolejne 20 lat a możemy dzięki dotacjom 85% wybudować piękny trakt rowerowy.
~do 13:27 16-06-2016 20:42
ale się trollu ciśniesz pod różnymi ip tylko potwierdzasz że ten/ta z 14:16 ma rację, uważaj bo ci dętka strzeli , tak po za tym nawet jeśli kolei miałoby nigdy nie być to na jakiej podstawie należy się ta trasa tylko rowerzystom ? może piesi też by chcieli pospacerować (chyba jesteś 1 z tych pajaców co wszystkich mają gdzieś i pieszym w plecy wjeżdzają bez dzwonka lub specjalnie ulice blokują by kierowca nie mógł wyminąć) a może w ogóle całkiem co innego może tam być ? jednocześnie pozdrawiam normalnych rowerzystów którzy wiedzą że nie są sami na drodze ani na świecie
~turysta 21-06-2016 12:52
ja również jestem za wybudowaniem trasy rowerowej z Jeleniej Góry do Karpacza z wykorzystaniem dawnej linii kolejowej. Wszyscy na tym skorzystają. Po obecnych zatłoczonych drogach strach jechać rowerem z rodziną :/ W Lwówku starą linię kolejową w ten sposób wykorzystano... można? można.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group