Niedziela, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 6736
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wodnik zainwestował w dwa ujęcia górskie

Piątek, 4 grudnia 2020, 5:33
Autor: Wodnik
Jelenia Góra: Wodnik zainwestował w dwa ujęcia górskie
Fot. Użyczone/Wodnik
Cztery procent zapotrzebowania na wodę pochodzi w Jeleniej Górze z ujęć górskich. Od lat 20. minionego wieku z dwóch źródeł położonych na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego („Leśniczówki” i Kamiennej Wieży) korzystają mieszkańcy Jagniątkowa i częściowo Sobieszowa.

Górskie źródła bywają kapryśne, zwłaszcza po dużych opadach deszczu. Woda w nich wtedy nieco mętnieje i zmienia kolor, niemniej nadal jest smaczna i zdatna do picia. Większość mieszkańców wręcz nie wyobraża sobie, by mogła zostać zastąpiona wodą pompowaną ze zbiornika „Sosnówka”.

„Wodnik”, starając się oba górskie źródła zachować a nie likwidować, wprowadził właśnie do ich obsługi nowoczesną technologię. Zastosował naturalny filtr z węglanu sodu, dzięki czemu poprawił ich zasadowość. Woda z „Leśniczówki” i „Kamiennej Wieży” zawsze była monitorowana i bezpieczna, ale teraz spełnia również najsurowsze normy w zakresie kwasowości.

Jestem gorącą zwolenniczką zachowywania dodatkowych ujęć wody, szczególnie tych naturalnych, które - tak jak Leśniczówka i Kamienne Wieża - w ciągu stu lat swojego istnienia zawiodły tylko raz, podczas wielkiej suszy - mówi Katarzyna Wierska, prezes „Wodnika”. - Utrzymanie tych źródeł jest stosunkowo tanie, a korzyści dla mieszkańców, którzy lubią smak tej wody - ogromne. Dziś korzystamy z ich możliwości tylko w około czterech procentach, ale w razie potrzeby są one w stanie pokryć aż 12 proc. zapotrzebowania miasta w wodę. Stanowią więc bezpieczne źródło rezerwy wodnej dla mieszkańców Jeleniej Góry.

W tym roku średniodobowa produkcja z ujęcia Leśniczówka wyniosła 380m3/ na dobę, ujęcie Kamienna Wieża dostarczało średnio 106 m3 na dobę. Zgodnie z pozwoleniami wodnoprawnymi ujęcie Leśniczówka może podać średnio 675 m3 nad dobę a „Kamienna Wieża” 700 m3 na dobę.

Twoja reakcja na artykuł?

15
60%
Cieszy
9
36%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group