Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 2592
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wodnik na plusie

Czwartek, 27 grudnia 2012, 11:11
Aktualizacja: Piątek, 28 grudnia 2012, 8:15
Autor: Angela
Jelenia Góra: Wodnik na plusie
Fot. Angela
Pierwszy raz w historii spółki, Wodnik wypracował zysk na poziomie 0,5 mln zł netto, który zasili budżet miasta. Dzięki temu nie będzie też podwyżek cen wody. – Dotychczas byliśmy w okresie silnego wzrostu inwestycyjnego i kosztotwórczego – mówi Wojciech Jastrzębski, prezes spółki. – Te sukcesy też były, ale w innej formie, teraz mają one wymiar społeczny – dodaje.

- Po raz pierwszy w historii Jeleniej Góry mieszkańcy miasta będą pobierali dywidendę od działalności Spółki Wodnik. Mamy nadzieję, że podobnie będzie w przypadku innych spółek miejskich, jak np. MPGK, gdzie zysk jest znacznie mniejszy i przeznaczamy go na inwestycję w spółce, by miała ona silną kondycję finansową do startowania w przetargach – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Jak mówi prezes Spółki Wodnik, przepisem na ten sukces jest odpowiednie gospodarowanie posiadanymi pieniędzmi oraz oszczędności. Największa, prowadzona obecnie inwestycja w Cieplicach, Sobieszowie i na Osiedlu Pomorskim, będzie tańsza o 30 milionów zł.

- W przetargu udało nam się wyłonić tańszego wykonawcę. Szacowaliśmy, że roboty będą kosztowały 120 mln zł, w rzeczywistości zapłacimy około 90 mln zł – wyjaśnia Wojciech Jastrzębski. Dzięki temu dofinansowanie z funduszy UE – proporcjonalnie – zwiększy się z 52 do 55 proc. jej wartości. Tańsze roboty oznaczają nie tylko korzyści dla przedsiębiorstwa, ale również niższe stawki amortyzacji, to znaczy – odbiorcy będą płacić relatywnie mniej, niż płaciliby w sytuacji utrzymania cen przetargowych. Z kolei zwiększenie procentowe dofinansowania UE dla naszej inwestycji wynika z faktu, że – w opinii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – jesteśmy jednym z tych beneficjentów, którzy swoje roboty prowadzą zgodnie z rygorami wszelkich założonych harmonogramów. Oddajemy niektóre odcinki sieci przed terminem, m.in. rejon ulicy Nadbrzeżnej, Karola Miarki, czy Osiedla Robotniczego – dodaje W. Jastrzębski.

W tym roku spółka rozpoczęła hurtową sprzedaż wody i odbiór ścieków z sąsiedniej Gminy Janowice Wielkie, przyłączając do sieci wieś Komarno.

W 2013 r. Wodnik planuj natomiast wykonać roboty za ponad 60 mln zł. - W ramach prac wykonane zostaną m.in. remonty majątku spółki (za około 2 mln zł), modernizacja infrastruktury, w tym m.in. przebudowa sieci na ulicach: Podleśnej, Okrężnej, Małej, Orzeszkowej o wartości kosztorysowej ok. 4,8 mln zł. Planowana jest także przebudowa sieci na Wyczółkowskiego oraz w ul. Krakowskiej i Nowowiejskiej, a także przebudowa przyłączy wodnych za ok. 150 tys. zł – wylicza W. Jastrzębski.

- Do tego realizowane będą inwestycje: hydrofornia na ul. Kruszwickiej, kanał sanitarny na ulicach: Krośnieńskiej, Obrońców Pokoju, Wzgórze Wandy, Kosmonautów i Staffa, budowa sieci wodociągowej na ul. Liliowej, monitoring infrastruktury oraz dokumentacje – dodaje.

Prezes podkreśla również, że od lat w „Wodniku” nie wzrasta zatrudnienie, mimo że firma przejmuje duże podmioty, jak ZUW czy Miejską Oczyszczalnię Ścieków. - W zakresie spraw pracowniczych warto podkreślić też, że w procesie naturalnej wymiany kadry nowe zatrudnienia opierają się na dobrej i korzystnej dla stron współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy. Zatrudniając młodych pracowników sięgamy do tego źródła – dodał Wojciech Jastrzębski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group