Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 3997
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wkrótce w Jeleniej Górze wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej

Środa, 13 października 2021, 8:57
Aktualizacja: 8:58
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wkrótce w Jeleniej Górze wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej
Fot. Przemek Kaczałko
Radni Komisji ds. Młodzieży i Sportu przegłosowali kilka poprawek do projektu uchwały w sprawie statutu Młodzieżowej Rady Miejskiej. Jeszcze w tym roku w jeleniogórskich szkołach i uczelniach mają się odbyć wybory do MRM.

W ostatnim czasie w ustawie o samorządzie gminnym zostały wprowadzone zmiany, które wymagają korekt w statucie Młodzieżowej Rady Miejskiej. Pochylili się nad tym radni, którzy jednogłośnie - pozytywnie zaopiniowali projekt.

W dotychczasowej uchwale wyznaczono na opiekuna MRM przewodniczącą Komisji ds. Młodzieży i Sportu, a ustawa wymaga, aby to młodzi radni wybrali sobie opiekuna - jedynie musi ta osoba mieć doświadczenie w pracy samorządu. Ponadto, dzięki nowelizacji ustawy - młodzież będzie mogła liczyć na zwrot kosztów przejazdu, gdy będą musieli udać się w delegację.

Oprócz tego wydłużyliśmy czas trwania wyborów - będą się odbywać od godz. 8:00 do 15:00 - powiedziała Aneta Kolendo, przewodnicząca Komisji ds. Młodzieży i Sportu, która liczy, że wybory w szkołach ponadpodstawowych i uczelniach uda się przeprowadzić na początku grudnia i tym razem obostrzenia pandemiczne w tym nie przeszkodzą.

Do Młodzieżowej Rady Miejskiej będą mogli startować uczniowie jeleniogórskich szkół ponadpodstawowych oraz trzech uczelni wyższych - w placówkach (będących okręgami wyborczymi) mandat do MRM uzyska jedna osoba, a w tych, gdzie liczba uczniów/ studentów przekracza 300 - dwa mandaty. Startować mogą zarówno osoby z Jeleniej Góry, jak i spoza miasta - warunkiem jest nauka w jeleniogórskiej szkole lub uczelni.

To znakomity pomysł. Już od samych wyborów to musi być ciekawe i atrakcyjne dla młodzieży, aby była świadoma w czym będzie partycypować. Uważam, że to powinno być ciało, które będzie opiniować wszystkie inicjatywy podejmowane z myślą o środowisku młodzieżowym. Rada powinna też inicjować pewne działania - powiedział Piotr Iwaniec, dyrektor Departamentu Edukacji, który w kadencji 2014-2018 jako radny był inicjatorem powstania Komisji ds. Młodzieży. - Apeluję jednocześnie do radnych Rady Miejskiej, aby się dobrze zaopiekowali młodzieżą - dodał P. Iwaniec.

Radni zapewniają, że głos młodzieży będzie dla nich ważny podczas podejmowania decyzji na sesji.

Twoja reakcja na artykuł?

11
37%
Cieszy
10
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
9
30%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
221
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group