Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11293
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzeszów: Wkrótce niezwykłe Święto Światła

Niedziela, 9 grudnia 2018, 12:05
Aktualizacja: Poniedziałek, 10 grudnia 2018, 8:59
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Krzeszów: Wkrótce niezwykłe Święto Światła
Fot. Fundacja "Europejska Perła Baroku
W Pocysterskim Opactwie w Krzeszowie 18 grudnia po raz 496. odbędzie się "Festum Lucis" czyli Święto Światła. – Każdego roku w ten grudniowy wieczór Kościół Klasztorny otulony jest setkami gorących świeć – informuje Jacek Trybuła, rzecznik Opactwa. – Oświetlają one cudowny wizerunek Bogurodzicy odnaleziony po prawie dwóch wiekach. Całości dopełnia „Koncert Uwielbienia”, który jest bezpłatny. Zapraszam w ten niezwykły czas do nas – dodaje J. Trybuła.

Ikona, będąca najstarszym wizerunkiem maryjnym w Polsce, datowana jest na XIII wiek. Została napisana na desce o wymiarach 60 na 37 cm i przedstawia Maryję z Dzieciątkiem na prawym ramieniu. Będąc bliżej ikony warto zwrócić uwagę, że Emanuel zwrócony jest twarzą do swojej matki, w dłoni trzyma zwinięty pergamin - symbol Bożej tajemnicy. Głowę i ramiona Bogurodzicy okrywa pofałdowana chusta w kolorze czerwieni. Czerwień, jako najcieplejsza z barw, najsilniej wpływa na zmysły modlących się, wywołując wrażenie ciepła lub nawet gorąca. Symbolizuje żarzące się światło i ogień, który zawsze był symbolem obecności Boga. Maryja została przeniknięta boskim ogniem, nie spala się od niego i nadal zachowuje swoją ludzką naturę, łącząc w sobie dwie sprzeczne cechy: dziewictwo i macierzyństwo. Tunika krzeszowskiej Bogurodzicy jest turkusowa. Brawa niezwykle symboliczna jako połączenie dwóch kolorów. Zieleń oznacza człowieka i ziemię, a niebieski symbolizuje cząstkę boską oraz niebo (...). Tak Krystian Michalik opisuje Ikonę w swojej książce "Krzeszów - Dom Łaski Maryi".

- Wyjątkowym przeżyciem tego dnia jest zobaczenie obrazu z tak bliska, bowiem na co dzień króluje on wysoko w strzelistym retabulum ołtarza głównego – informuje Jacek Trybuła, rzecznik Opactwa. - W godz. od 18.00 do 20.00 będzie czynna restauracja "Stara Wozownia" - z herbatą, kawą i ciastem. Serdecznie zachęcamy do udziału we wszystkich częściach obchodów Święta Światła – zaprasza rzecznik.

Program "Festum Lucis":
Godz. 17:00 - Msza Święta wraz z uroczystym przeniesieniem Ikony
Godz. 18:00 - 20:00 - możliwość osobistej adoracji
Godz. 20:00 - "Koncert Uwielbienia" w wyk. zespołu chóru i orkiestry symfonicznej
Godz. 21:00 - Apel Jasnogórski

Twoja reakcja na artykuł?

21
91%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
887
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group