Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6345
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wkrótce minie rok od wyborów do rady Cieplic. Walczą o lepszy zdrój

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 13 marca 2012, 8:27
Aktualizacja: Środa, 14 marca 2012, 8:09
Autor: Agrafka
Wiele zakątków Cieplic wymaga ogromnej troski o estetykę...
Fot. RED
Ciepliccy radni mają wiele pomysłów na rozwój uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry i starają się je przeforsowywać w urzędzie miasta. Wkrótce minie rok dzialalności społecznej dzielnicowej rady wybranej głosami mieszkańców 21 marca 2011.

Dzielnicowi samorządowcy pracują społecznie: łączą idee i przedsięwzięcia Muzeum Przyrodniczego, Zdrojowego Teatru Animacji, Przystani Twórczej, Szkoły Muzycznej i Rzemiosł Artystycznych. Walczą również o poprawki w Parku Zdrojowym i oryginalne zagospodarowanie Parku Norweskiego dla młodzieży

- Mimo że nie mamy własnego budżetu i bezpośredniego wpływu na decyzje, jakie zapadają w sprawie Cieplic w Urzędzie Miasta Jeleniej Góry, staramy się walczyć o prężny rozwój tej uzdrowiskowej dzielnicy. Wspieramy wszelkie inicjatywy związane z Cieplicami, łączymy stowarzyszenia, ośrodki kultury, staramy się pilnować kalendarza imprez, by te większe nie były organizowane równolegle.

- Prezydent już się przekonał, że lepiej dla budżetu miasta, żeby łączyć niektóre imprezy ze sobą. Wybieramy te wydarzenia cykliczne, które są gwarancją sukcesu tj. Wiosna Cieplicka, Festiwal Wody, Rowery Retro, które łączą Jelenią Górę i Cieplice, a także kulturę, sport i historię. Niestety impreza ta nie otrzymała w tym roku dofinansowania, ale na pewno się odbędzie. Ważne także by imprezy skierowane były do szerokiego grona odbiorców – powiedział Robert Futerhendler, szef Zarządu Dzielnicy Cieplice.

Jeśli dom kultury nie ma sali, aby zrealizować zaplanowane przedsięwzięcie, członkowie rady podejmują rozmowy ze Zdrojowym Teatrem Animacji. To miejsce w samym środku Parku Zdrojowego, powinien być miejscem wiecznie tętniącym kulturalnym życiem. Gitaromania była przesunięta o miesiąc właśnie po to by nie nakładała się z Festiwalem Światła. Ważne bowiem, aby w każdym miesiącu odbywała się w Cieplicach większa impreza cykliczna. Brak koordynacji imprez i planów strategicznych to mankament nie tylko w Jeleniej Górze, ale również w całej Polsce.

- Piszemy pisma do urzędu miasta i nie tylko, na które czasem nie ma w ogóle odpowiedzi, czasami są to odpowiedzi lakoniczne. Ściśle pracujemy z Sobieszowem i Jagniątkowem. Dużo pracy poświęciliśmy na stworzenie planów atrakcyjnych ścieżek rowerowych łączących całą Kotlinę Jeleniogórską. Część traktów jest już gotowych, część powstało wzdłuż rzeki Młynówka, ul. Wolności, rzeki Kamiennej. Trzeba te trasy połączyć bardziej z Cieplicami, a Cieplice z trans granicznymi trasami na Karpacz, Szklarską, czy też Przesiekę – dodaje R. Futerhendler.

Za rok, dzięki unijnym środkom Festiwal światła rozszerzy się także o Centrum Jeleniej Góry. Pokazy i wszystkie przedsięwzięcia będzie można oglądać zarówno w Cieplicach, jak i na Placu Ratuszowym.
Już na wiosnę ma zakończyć się remont muszli koncertowej, gdzie odbędą się koncerty w ramach Wiosny Cieplickiej. Natomiast w Parku Norweskim ma powstać muszla, czy też scena koncertowa przeznaczona dla młodzieży. Park zdrojowy ma być przeznaczony dla starszych i kuracjuszy, natomiast Park Norweski ma być miejscem, gdzie młodzież może posłuchać ostrzejszej muzyki i aktywnie spędzić wolny czas.

Muzeum Przyrodnicze ma być przeniesione do zespołu pocysterskiego, więc w budynku, który zostanie po nim można zrobić młodzieżowy dom kultury, czy też jakiś oryginalny klub właśnie dla młodych ludzi. Wczesną wiosną będzie regulowana część wody w tym parku, wkrótce odbędzie się przetarg na wykonanie projektów technicznych i zagospodarowanie przestrzeni parku.

- Rada Cieplic dostawała białej gorączki widząc ogromne kałuże, jakie tworzą się w Parku Zdrojowym. Robiliśmy zdjęcia, pisaliśmy raporty, wszystko to składaliśmy do prezydenta Jeleniej Góry. Liczymy więc na poprawki ze strony firmy, która rekultywowała park, bo widać, że są błędy, ta woda nie powinna stać. Przed remontem nie stała, więc widać, że stary drenaż został naruszony, a nowy nie funkcjonuje tak jak powinien. W ramach gwarancji wady mają zostać naprawione – ma nadzieję Robert Futerhendler.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48) Dodaj komentarz

~ 13-03-2012 9:27
COMPLEX, YES YES YES !!! he he
~pręgierz 13-03-2012 9:28
Jeżeli jest tak,jak pisze powyżej,to Rada Cieplic spełnia moje oczekiwania w 70%!Te 30% to mieszane uczucia związane z zamiarem "ruszania" Parku Norweskiego!Nauczeni doświadczeniem,może go zostawić,takim jaki jest?!! Martwi jedynie fakt dialogu Rady z Ratuszem,a w zasadzie jego brak z tej drugiej strony!Nieodpisywanie na pisma Rady..?! Cóż...nie nowość!!Do tego brak własnych funduszy,a co za tym idzie zależność od "władzi ratuszowej"..i mamy komplet! Przypomina to trochę Don Kichota..niestety.Decydujące słowo mają ludzie,którym nie zależy,żeby Jelenia nie była GRAJDOŁEM..
~!!!! 13-03-2012 9:29
Czy MZ. oddał w dzierżawę Cieplice dla RF.?
kazimierzp 13-03-2012 9:47
Nie jest to rada dzielnicy Cieplice bo takowej dzielnicy nie ma! Jest to rada uzdrowiskowej części Cieplic, jak wielu Ciepliczan pamięta nie mogli oni tej rady wybierać bo nie mieszkali w uzdrowiskowej części. Trudno też aby ta Rada miała swój budżet bo prawo takiego rowiązania nie przewiduje. Formalnie ich funkcja to głos jedynie opiniotwórczy którym może, lecz nie musi kierować się w swych pracach Rada Miejska Jeleniej Góry. Szkoda, że w 1975 roku połączono Sobieszów, Cieplice i Jelenią Górę w jeden organizm miejski niszcząc więzi społeczne mieszkańców i dając im poczucie mieszkania w gorszym miejscu (choć akurat to w wielu przypadkach jest nieuzasadnione). Może znowu podzielić Jelenią Górę, Każda z miejscowości będzie miała swoją Radę, a zadania powiatowe przejmie powiat jeleniogórski!?
~tesco 13-03-2012 10:10
Rada Cieplic = PRYWATA!
~ciekawy 13-03-2012 10:24
Napiszcie sklad rady.mamy prawo wiedzieć i wtedy powiemy czy tesko ma rację.
~ 13-03-2012 10:35
/kazimierzp/to byłby przełom w życiu tego miasta. Szkoda,że na początku drogi obecnej ekipy taki pomysł się nie zrodził. Dzielnice - np.Zabobrze, Centrum, Czarne, Cieplice, Sobieszów, Jagniątków, każda z nich powinna mieć własną autonomię, Radę, budżet. Byłby to przełom w życiu naszego miasta. Zdrowa konkurencja,zarządzanie przez osoby znające problemy danej dzielnicy, pozwoliłyby uzdrowić to popadające w marazm miasto. Każda z tych dzielnic ma inne walory i taki stan rzeczy zaprowadziłby w końcu ład i porządek.Taki przełom powinien się zrodzić w głowach tych,którym naprawdę dobro miasta leży na sercu.
~Rudy 13-03-2012 10:45
W pełni popieram oddzielenie od Jeleniej Góry Cieplic! Tak jak było kiedyś. Sobieszów i jagniątków też na to zasługują! Bez nas ościennych! Jelenia jest niczym. Śmietnikiem przyklejonym do Zabobrza. Slums!
~tesco 13-03-2012 10:46
10:24 ciekawy: zgodnie z tekstem: 'Robert Futerhendler - szef Zarządu Dzielnicy Cieplice' to ten od światła...
~pręgierz 13-03-2012 10:53
Do "kazimierzp":O czym Ty człowieku piszesz? To jakiś kolejny ABSURD administracyjny i prawny!! Cieplice Śląskie Zdrój były do 1975r miastem,a obecnie /jako całość/nie są nawet dzielnicą?!! Ktoś tu w takim razie jest BARDZO niedoinformowany ! Mam cichą nadzieję,że nie "Jelonka"! Co do wpisu o 10:35,to sądzę,że wystarczyłoby zrobić generalne /complexowe/porządki w Ratuszu,żeby miasto powoli dźwignęło się z rangi GRAJDOŁA,jakim jest obecnie!!Pod pojęciem PORZĄDKU,mam również na uwadze,ponoszenie odpowiedzialności za swoją pracę przyszłych władz! Teraz tego brakuje,dlatego jest jak jest
~ 13-03-2012 10:55
każdy kieruje się swoimi pragnieniami, ddzielenie cieplic wiąże się z kosztami napiszcie mi kto za to zapłaci?
~Michi 13-03-2012 11:06
Poczekajmy na Sprawozdanie Roczne owej Rady. Szczególnie to finansowe. Jeśli faktycznie jest to Organ doradczy i opiniotwórczy, społeczny - to raczej nie powinien być nastawiony na zysk i dochody. Jeśli jest inaczej, to będzie znaczyło, że jest to kolejna próba pasożytowania. Nawet, jeśli rozliczą się z każdej złotówki uzyskanej z kasy miasta, to będą to środki zużyte na reklamę prywatnych interesów. Oby okazało się, że jest inaczej.
kazimierzp 13-03-2012 11:33
@pręgierz! Administracyjnie Jelenia Góra nie jest podzielona na dzielnice. Nie ma formalnych jednostek administracyjnych Cieplic, Sobieszowa, Maciejowej, Goduszyna, Czarnego, Jagniątkowa, Strupic. Te nazwy są po prostu pozostałością po dawnych osadach! Aby utrzymać status uzdrowiska musiano wydzielić strefę uzdrowiskową która ma wybraną Radę Uzdrowiska Cieplice i dlatego mieszkańcy dużej części dawnych, historycznych Cieplic nie mogli brać udziału w głosowaniu nad składem tej Rady bo tą strefą nie są objęci. To, że na granicy dawnego Sobieszowa stoją tablice "Sobieszów" nic formalnie nie znaczy, oprocz pokazania resentymentów mieszkańców tej części Jeleniej Góry.
~bu 13-03-2012 11:35
Teraz JG ma kształt świńskiej kiszki he he. To przez gierkowską politykę metropolia w każdym powiecie :)
~xyzII 13-03-2012 11:49
Michi; zysk może być "0"a pod stolem ? A w czasie spotkań tzw. towarzyskich ,liczą się układy, informacja to też pieniądz.>tesco
~xyzII 13-03-2012 11:52
Agrafka > nie wycinaj mi tu kujawiakow, we wrześniu będą wybory to pogadamy.
~Marycha 13-03-2012 11:57
Ukradli nam gola babke z parku w Cieplicach, oddajcie ja swolacze. Znajdziemy dla Niej nowe miejsce w Parku Zdrojowym
~Tony D 13-03-2012 12:06
Dokładnie, oddać gołą babe z parku, co z tego że nie zabytek, symbolem parku była!
~spółka zło 13-03-2012 12:08
Rada Cieplic to w wiekszości Miłośnicy Cieplic. Czyli amatorzy własnych interesów. Dla nich Cieplice to Pl.Piastowski i okolice. Reszta może się rozwalić. To Miłośnicy najgłośniej popierali rewitalizację parku, chociaż kilka osób pokazywało jakie mogą być konsekwencje tej inwestycji. Ale chochole głosy zachwytu nad powrotem do XIX w. były głośniejsze. I co? I nic. Teraz piszą, że park jest be. Jak to jest, że mając takie Stowarzyszenie i taką Radę,Cieplice mimo inwestycji umierają? Chodzi o to, że rewitalizacja parku za grube miliony nie sprawi, ze do Cieplic przyjedzie więcej osób, które wydadzą tu swoje pieniądze. Do term trzeba będzie dopłacać, a pomysły, żeby było ładniej nie zmienią obrazu rzeczywistości, że w Cieplicach nie dzieje się nic i brak jest jakichkolwiek atrakcji. cdn
~spółka zło 13-03-2012 12:19
cdn... Uzdrowisko i całe jego otoczenie, dopasowane jest do kuracjuszy. O 22.00 trzeba iść spać i miasto zamiera. Tylko ile osób z mieszkających tu i zarabiających na kuracjuszach, utrzyma się z 500 osób. Bo tyle jest mniej wiecej pacjentów na turnusie. Niejeden i niejedna z nich, po wyjeździe z Cieplic powinni poddać się kuracji antyalkoholowej, bo oprócz dancingów i alkoholu, nie mamy im nic do zaoferowania. Dlatego nie odpowiada mi to co robią i Miłośnicy i Rada. Bo bycie miłośnikiem własnego interesu jest jak najbardziej chwalebne, ale po co to bicie piany i mydlenie oczu, że to wszystko dla interesu społecznego. Na pewno nie mieszkańców i raczej nie kuracjuszy.
~xyzII 13-03-2012 12:26
>spółka zło
~xyzII 13-03-2012 12:34
co prawda w oczka kole ?
~123 13-03-2012 12:54
JAK DLA MNIE TO CIEPLICE MOGA BYC NAWET KSIESTWEM!!! I TAK DO WŁADZY DORWIE SIE ZŁODZIEJ
~xyzII 13-03-2012 12:58
Nie mam racjii ,piipi,chłopcy wyrośli ze spodenek ,ale nie zostawili piaskownicy."Wesołe"
~upss 13-03-2012 13:09
Członkowie Rady Cieplic tudzież Miłośników Cieplic nieźle sobie żyją, niemal każdy z nich ma dobrze prosperujący interes, więc nie liczcie na to, że zauważą resztę świata.
~amatorka 13-03-2012 13:17
uderz w stół (klawiature) a nożyce (milośnicy) się odezwa. pamiętam czasy gdy Cieplice były samodzielnym miastem i działo się w nich dużo więcej niż teraz. może rada była wtedy lepsza, albo ja młodsza i zabawy taneczne okazalsze
~Michi 13-03-2012 13:31
Uwierzyłbym w ową Radę, czy tez Towarzystwo Wzajemnej Adoracji, gdyby np.zorganizowało wśród niedzielnych- katolickich i nie tylko spacerowiczów kwestę , zakupiło farbę i zorganizowało ekipę do zamalowania tych ohydnych sprey'owych bohomazów na elewacjach budynków przy Placu Piastowskim. W razie-co : jestem gotowy w niedzielę przyjść z własnymi narzędziami malarskimi.
~Michi 13-03-2012 13:33
Tylko że taka inicjatywa to wielki kłopot! Bo trzeba mieć zgody, pozwolenia,uzgodnienia itp. A kto za to zapłaci?
~ 13-03-2012 13:44
estetyka musi być, nieważne że kible na korytarzu!
~jood 13-03-2012 14:13
Żeby Cieplice zaczęły przypominać kurtort, trzeba by najpierw wysiedlić żulernię z Jagiellońskiej i okolic. Potem wyremontować te budynki, i wynajmować za jakieś przyzwoite pieniądze, ludziom, którzy nie będą ich dewastować.
~jaaakiśktoś 13-03-2012 14:16
A może dziennikarze z Jelonki podjęliby temat kilku ciekawych spraw: np. gdzie jest teraz postać kobiety z parku, kto zabrał drewno z wycinki drzew w parku oraz kostkę brukową i ile za to zapłacił? To jest tzw. dostęp do informacji publicznej - nie powinno być trudne takie śledztwo dziennikarskie. A może się mylę? Starczy odwagi dziennikarzom Jelonki?
~do K .P. 13-03-2012 15:14
Kazimierzp. Myślę że włączenie Sobieszowa i Cieplic Śl. do Jeleniej Góry nastąpiło w 1976r.
~dun 13-03-2012 15:15
Do ~Michi A ja się nie zgadzam na odnawianie elewacji budynków przy Placu Piastowskim po raz n-ty. Cieplice to nie tylko ten deptak! Piękne budynki przy Cieplickiej, w "rosyjskiej dzielnicy" i wielu innych punktach Uzdrowiska nie widziały nie tylko farby, ale i remontu od czasów, gdy opuścili je poprzedni właściciele. Ciągle w głowach jest mentalność z minionej epoki, że odnawia sie to, co zobaczy podczas gospodarskiej wizyty ktoś ważny lub te strony budynków, które widzą odwiedzający nas turyści. Do |14:16|. Zginęło wiele innych rzeczy z Cieplic. Ostatnio np. zabytkowe latarnie z ulicy Cieplickiej.
~cc 13-03-2012 16:46
Hmmm, walczą? ale z kim?
~pytająca 13-03-2012 16:54
A co Rada Cieplic na idiotyczny w swojej koncepcji aquaparczek? A co Rada Cieplic na to, że park zdrojowy po tzw. rewitalizacji jest w dużo gorszym stanie jak przed?
~cieplicki 13-03-2012 17:11
weżcie się ...jakoś... za porządekw mieście i zielonej okolicy ..bo jest strasznie. Nie potrafię poradzić jak uczulić mieszkańców na kwestię gospodarki odpadami ale trzeba sie za to wziąć bo utoniemy w syfie. To jest chyba jeden z największych problemów naszych Cieplic.
~nagus 13-03-2012 17:32
Gdzie jest "Goła"?! Gdzie jest"Goła"?|! "Goła" już nie wróci. "Goła" jest tam ,gdzie SKM. Znaczy, nie ma jej i nie będzie.
~Neron 13-03-2012 17:46
@ Michi ... jesteś człowieku drogi wielce niedoinformowani otóż Miłośnicy Cieplic już dwukrotnie załatwili firmę i specjalne farby do pokrycia bazgrołów. Dwukrotnie naprawiali akty wandalizmu. Wiadomo kto malował i do dziś nie naprawił szkód! Poza tym to MC krzyczeli za monitoringiem. Od tamtej pory aktów wandalizmu jest mniej. Nie jestem członkiem Miłośników Cieplic. Ale cenię sobie ich pracę. I wkurzają mnie typowo polskie utyskiwania typu, a ten się dorobi a temu skapnie. Gdybyś TY miał swoją pracę (hotel, restaurację , bar, kawiarnię) w ścisłym centrum Cieplic to z pewnością sam przyłączyłbyś się do tego by okolica sprzyjała pozyskiwaniu dochodu. Tak to niestety jest ,że jedni pracują na ogólnospołeczne dobro , a reszta co palcem nie kiwa potrafi tylko narzekać. A co Ty zrobiłeś?
~!!!! 13-03-2012 18:25
Neron a skąd wzięli ? Kupili? Wybudowali czy wyczuli moment przechwycili co nasi ojcowie wybudowali lub prawowici właściciele. Oj pomyśl.
~antekbosy 13-03-2012 19:00
Wasi ojcowie to jak się tutaj sprowadzili to zajęli się głownie rozpieprzaniem tego co zastali. Dopiero od kilku lat coś się zmienia. Chociaż na 15 radnych cieplickich 3-4 osoby mają pojęcie o gospodarowaniu to i tak jest nieźle w porównaniu do rady miasta.
~kiro 13-03-2012 19:22
radnym chodzi głownie o dietki 4 lata X 12 m-cy X dietka-całkiem pokaźna sumka...i pewna .Idiotyzmem było uchwalić radnych za pieniądze...ciekawe gdyby funkcja radnego była społeczna ilu z dzisiejszych cwaniaków rwałoby się do koryta? Może odpowiem:ci co rwaliby się do tej funkcji chcieliby coś dla miasta zrobić.
~Michi 13-03-2012 19:27
@15:15 | ~dun |Masz rację, wiem i to boli!. Wiesz, zawarłbym umowę z "miastem" i odmalował to za" "free".Naprawdę! Jedyny warunek, to odpowiedzialność materialna Operatora Monitoringu.Płaci za kolejne akty wandalizmu w/g moich stawek. Zrobić raz, porządnie i na długo.Zamiast wrzucać unijne pieniądze we wrocławskie błoto, wrzućmy je w nasze.
~/-/ 13-03-2012 19:40
Jeżeli Urząd nie reaguje na pisma Radnych Cieplickich to Radni powinni zwrócić się do prokuratury, ponieważ to urzędnicy nie pilnują wykonawców, co robią inspektorzy nadzoru? Przecież w parku zdrojowym także by inwestor nadzoru przynajmniej napisane było na tablicy informacyjnej . Czy on nie widział jak wykonują drenaż? a może ten pan nie znał się na tym? Przecież są wpisy do dzinnika budowy. Czy urzędasy wszystko schowali? dla prokuratury wygrzebią. Zupełny brak gospodarza, i mózgów.
kazimierzp 13-03-2012 21:46
@ z 15:14 - reforma administarcyjna kiedy w wielu małych miejscowościach nastąpiło województwo była w 1975 roku. Dla udowodnienia , że się należy przyłączono wtedy sąsiednie miasteczka i przysiółki w wielu miasta Polski, w Jeleniej Górze też! @antekboksy z 19:00! Ci co ich na siłę tu wprowadzili niczego nie rozpieprzali bo nie mieli nic do gadania. Decyzje podejmowali towarzysze ze wschodu i ich przedstawiciele. Dopiero po 1990 roku mieszkańcy poczuli się współgospodarzami tych terenów. Kiedy zaczynali stawać się właścicielami ta troska zaczęła się zwiększać i to widać! Szkoda, że najgłośniej krzyczą ci co g... na ten temat wiedzą!
kazimierzp 13-03-2012 21:54
@ z 15:14 - reforma administarcyjna kiedy w wielu małych miejscowościach nastąpiło województwo była w 1975 roku. Dla udowodnienia , że się należy przyłączono wtedy sąsiednie miasteczka i przysiółki w wielu miasta Polski, w Jeleniej Górze też! @antekboksy z 19:00! Ci co ich na siłę tu wprowadzili niczego nie rozpieprzali bo nie mieli nic do gadania. Decyzje podejmowali towarzysze ze wschodu i ich przedstawiciele. Dopiero po 1990 roku mieszkańcy poczuli się współgospodarzami tych terenów. Kiedy zaczynali stawać się właścicielami ta troska zaczęła się zwiększać i to widać! Szkoda, że najgłośniej krzyczą ci co g... na ten temat wiedzą!
~oko 14-03-2012 3:56
te komentarze nasi wlodarze powinni czytac dwa razy dziennie ... mieszkancy to nie tepe barany bez swojego zdania ! a gola nalezy oddac to juz nasza Polska historia tej ziemi na 1945 r czas sie nie zatrzymal ...
~KamiŁ 14-03-2012 14:06
Włodarze (bynajmniej ciepliccy) owszem czytają Państwa komentarze, gdyż wg. mnie jest to jedna z form uczestniczenia w życiu społecznym miasta, oraz bardzo dobre źródło czerpania informacji o problemach w Cieplicach. Nie potrafię natomiast wypowiedzieć się nt. czytania komentarzy przez Radnych UM. Nie mniej jednak zachęcam do wypowiadania się na publicznym forum, zgłaszania swoich uwag, spostrzeżeń, pomysłów i wynikajacych z nich wniosków (także podczas co środowych dyżurów Radnych JP. :) ) Pozdrawiam
~xyzII 14-03-2012 18:59
Czytają ,a co niektóre wycinają .Nie wolno odnosić się krytycznie do wodza i króliczków.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group