Środa, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 8706
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wkrótce minie rok od wyborów do rady Cieplic. Walczą o lepszy zdrój

Wtorek, 13 marca 2012, 8:27
Aktualizacja: Środa, 14 marca 2012, 8:09
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Wkrótce minie rok od wyborów do rady Cieplic. Walczą o lepszy zdrój
Wiele zakątków Cieplic wymaga ogromnej troski o estetykę...
Fot. RED
Ciepliccy radni mają wiele pomysłów na rozwój uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry i starają się je przeforsowywać w urzędzie miasta. Wkrótce minie rok dzialalności społecznej dzielnicowej rady wybranej głosami mieszkańców 21 marca 2011.

Dzielnicowi samorządowcy pracują społecznie: łączą idee i przedsięwzięcia Muzeum Przyrodniczego, Zdrojowego Teatru Animacji, Przystani Twórczej, Szkoły Muzycznej i Rzemiosł Artystycznych. Walczą również o poprawki w Parku Zdrojowym i oryginalne zagospodarowanie Parku Norweskiego dla młodzieży

- Mimo że nie mamy własnego budżetu i bezpośredniego wpływu na decyzje, jakie zapadają w sprawie Cieplic w Urzędzie Miasta Jeleniej Góry, staramy się walczyć o prężny rozwój tej uzdrowiskowej dzielnicy. Wspieramy wszelkie inicjatywy związane z Cieplicami, łączymy stowarzyszenia, ośrodki kultury, staramy się pilnować kalendarza imprez, by te większe nie były organizowane równolegle.

- Prezydent już się przekonał, że lepiej dla budżetu miasta, żeby łączyć niektóre imprezy ze sobą. Wybieramy te wydarzenia cykliczne, które są gwarancją sukcesu tj. Wiosna Cieplicka, Festiwal Wody, Rowery Retro, które łączą Jelenią Górę i Cieplice, a także kulturę, sport i historię. Niestety impreza ta nie otrzymała w tym roku dofinansowania, ale na pewno się odbędzie. Ważne także by imprezy skierowane były do szerokiego grona odbiorców – powiedział Robert Futerhendler, szef Zarządu Dzielnicy Cieplice.

Jeśli dom kultury nie ma sali, aby zrealizować zaplanowane przedsięwzięcie, członkowie rady podejmują rozmowy ze Zdrojowym Teatrem Animacji. To miejsce w samym środku Parku Zdrojowego, powinien być miejscem wiecznie tętniącym kulturalnym życiem. Gitaromania była przesunięta o miesiąc właśnie po to by nie nakładała się z Festiwalem Światła. Ważne bowiem, aby w każdym miesiącu odbywała się w Cieplicach większa impreza cykliczna. Brak koordynacji imprez i planów strategicznych to mankament nie tylko w Jeleniej Górze, ale również w całej Polsce.

- Piszemy pisma do urzędu miasta i nie tylko, na które czasem nie ma w ogóle odpowiedzi, czasami są to odpowiedzi lakoniczne. Ściśle pracujemy z Sobieszowem i Jagniątkowem. Dużo pracy poświęciliśmy na stworzenie planów atrakcyjnych ścieżek rowerowych łączących całą Kotlinę Jeleniogórską. Część traktów jest już gotowych, część powstało wzdłuż rzeki Młynówka, ul. Wolności, rzeki Kamiennej. Trzeba te trasy połączyć bardziej z Cieplicami, a Cieplice z trans granicznymi trasami na Karpacz, Szklarską, czy też Przesiekę – dodaje R. Futerhendler.

Za rok, dzięki unijnym środkom Festiwal światła rozszerzy się także o Centrum Jeleniej Góry. Pokazy i wszystkie przedsięwzięcia będzie można oglądać zarówno w Cieplicach, jak i na Placu Ratuszowym.
Już na wiosnę ma zakończyć się remont muszli koncertowej, gdzie odbędą się koncerty w ramach Wiosny Cieplickiej. Natomiast w Parku Norweskim ma powstać muszla, czy też scena koncertowa przeznaczona dla młodzieży. Park zdrojowy ma być przeznaczony dla starszych i kuracjuszy, natomiast Park Norweski ma być miejscem, gdzie młodzież może posłuchać ostrzejszej muzyki i aktywnie spędzić wolny czas.

Muzeum Przyrodnicze ma być przeniesione do zespołu pocysterskiego, więc w budynku, który zostanie po nim można zrobić młodzieżowy dom kultury, czy też jakiś oryginalny klub właśnie dla młodych ludzi. Wczesną wiosną będzie regulowana część wody w tym parku, wkrótce odbędzie się przetarg na wykonanie projektów technicznych i zagospodarowanie przestrzeni parku.

- Rada Cieplic dostawała białej gorączki widząc ogromne kałuże, jakie tworzą się w Parku Zdrojowym. Robiliśmy zdjęcia, pisaliśmy raporty, wszystko to składaliśmy do prezydenta Jeleniej Góry. Liczymy więc na poprawki ze strony firmy, która rekultywowała park, bo widać, że są błędy, ta woda nie powinna stać. Przed remontem nie stała, więc widać, że stary drenaż został naruszony, a nowy nie funkcjonuje tak jak powinien. W ramach gwarancji wady mają zostać naprawione – ma nadzieję Robert Futerhendler.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group