Czwartek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 8886
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Wkrótce karkonoski

Czwartek, 6 sierpnia 2020, 8:06
Aktualizacja: Sobota, 8 sierpnia 2020, 10:15
Autor: WAC
Powiat: Wkrótce karkonoski
Fot. Starostwo Powiatowe
To już pewne. Od 1 stycznia 2021 r. z mapy Polski zniknie powiat jeleniogórski. Na jego miejsce pojawi się powiat karkonoski. Tak stanowi Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2020 r, podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego.

O zmianę nazwy powiatu od dłuższego czasu zabiegają jego władze ze starostą Krzysztofem Wiśniewskim na czele. Odpowiednią uchwałę w tej sprawie podjęła też Rada Powiatu. Oficjalny wniosek o zmianę nazwy powiatu jeleniogórskiego na karkonoski został złożony w lutym 2020 r. W przeprowadzonych na ten temat konsultacjach społecznych ponad 72 proc. uczestniczących w nich mieszkańców powiatu poparło pomysł zmiany jego nazwy. Pozytywną opinię wyraził Wojewoda Dolnośląski i cztery z sześciu rad, jakie zajęły w tej sprawie stanowisko (przeciw były rady gmin Mysłakowice i Stara Kamienica, a radni Karpacza, Kowar i Jeżowa nie zabrali głosu).

W imieniu samorządu powiatowego serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom za motywację, za zachęcenie do jak najlepszych działań w kierunku zmiany nazwy powiatu - mówi starosta jeleniogórski Krzysztof Wiśniewski. - To było ciężkie zadanie, ale wspólnymi siłami udało się nam. Nowy rok 2021 przywita powiat karkonoski. To wy - drodzy mieszkańcy naszego powiatu wyszliście z inicjatywą zmiany nazwy. Wskazywaliście niejednokrotnie, że zmiana nazwy na powiat karkonoski miałaby pozytywny wpływ na odbiór tego regionu w całej Polsce. Chodzi przede wszystkim o względy identyfikacyjne i promocyjne. Celem jest jednoznaczne utożsamienie objętego granicami powiatu regionu z pasmem Karkonoszy, stanowiącymi jedną z największych atrakcji turystycznych naszego terenu, a nie wyłącznie z miastem Jelenia Góra, które nie wchodzi w skład powiatu, a jest jedynie siedzibą władz. Zmiana nazwy powiatu będzie dopełnieniem podejmowanych dotychczas działań w zakresie promocji oraz umożliwi podejmowanie nowych, ukierunkowanych na rozpowszechnianie i propagowanie folkloru, tradycji, kultury regionalnej oraz budowanie lokalnej tożsamości.

Twoja reakcja na artykuł?

7
21%
Cieszy
1
3%
Hahaha
2
6%
Nudzi
3
9%
Smuci
3
9%
Złości
18
53%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group