Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 3756
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wkrótce 8. Festiwal Reżyserii Filmowej

Środa, 13 maja 2015, 8:16
Aktualizacja: Wtorek, 19 maja 2015, 12:25
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wkrótce 8. Festiwal Reżyserii Filmowej
Fot. Przemo
Filmowa uczta dla reżyserów, aktorów, ale przede wszystkim publiczności rozpocznie się w Jeleniej Górze już 6 czerwca i potrwa sześć dni. Festiwal ma na celu uhonorowanie najwybitniejszych twórców filmowych i najlepsze dzieła, jak również aktorów, z którymi w opinii reżyserów, najlepiej się współpracuje.

- Wszystko mamy zapięte na ostatni guzik, czyli program ułożony, aktorzy i reżyserzy zaproszeni, goście festiwalowi także – powiedział dyrektor 8.FRF Stanisław Dzierniejko. - Staraliśmy się tak ułożyć program, by każdy bez względu na wiek mógł znaleźć coś dla siebie - dodał.

Już pierwszego dnia zostanie wręczony „Kryształowy Dzik” za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej, którą odbierze Janusz Majewski – twórca takich filmów jak „C.K, Dezerterzy”, „Królowa Bona”, czy „Zaklęte rewiry”. Do tej pory nagrodę otrzymali: Stanisław Lenartowicz, Sylwester Chęciński, Krzysztof Zanussi, Janusz Morgenstern, Kazimierz Kutz, Janusz Zaorski i Wojciech Wójcik.

Galę rozpoczęcia 8.FRF w Teatrze im. C.K. Norwida poprowadzi Artur Żmijewski wraz z Sonią Bohosiewicz. Za twórczą współpracę aktora z reżyserem nagrodę otrzyma Beata Tyszkiewicz, która odbędzie sentymentalną podróż do Jeleniej Góry, gdzie uczyła się i stawiała swoje pierwsze kroki w aktorstwie, właśnie w Teatrze im. C.K. Norwida.

Jurorami tegorocznego festiwalu będą: Andrzej Krakowski, Wojciech Wójcik i Janusz Majewski, a wśród nominowanych do Grand Prix 8. FRF – Złotego Dzika zobaczymy:
„Małe Stłuczki” - Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba,
„Bogowie” - Łukasza Palkowskiego,
„Pani z przedszkola” - Marcina Krzyształowicza,
„Carte blanche” - Jacka Lusińskiego,
„Fotograf” - Waldemara Krzystka,
„Serce, serduszko” - Jana Jakuba Kolskiego,
„Służby specjalne” - Patryka Vegi,
„Obce ciało” - Krzysztofa Zanussiego,
„Obywatel” - Jerzego Stuhra.

W 2014 r. Złotego Dzika zdobył Paweł Pawlikowski – twórca oscarowej „Idy”.

W trakcie festiwalu kinomaniacy będą mieli okazję obejrzeć kilkadziesiąt filmów polskiego i światowego kina. Oprócz filmów nominowanych do Złotego Dzika zobaczymy m.in. „Miasto Ślepców” Meirelles'a, „Whisky dla aniołów” Loach'a, „Miasto gniewu” Haggis'a, „Rzymską opowieść” Bertolucciego, czy „Konesera” Tornatore.

Mieszkańcy Jeleniej Góry i turyści będą mogli spotkać się z gwiazdami polskiego kina, tj. Beatą Tyszkiewicz, Sonią Bohosiewicz, Grażyną Wolszczak, Anną Samusionek, Arturem Żmijewskim, Jerzym Stuhrem, Janem Nowickim. Spotkania i prelekcje z gośćmi festiwalu poprowadzi red. Michał Chaciński z TVP Kultura. Codziennie od rana będą wejścia „na żywo” w programach „Kawa czy herbata” i „Pytanie na śniadanie”, ponadto organizator zapewnia relacje w wielu innych stacjach ogólnopolskich, przez co Jelenia Góra stanie się w tym czasie centrum sztuki filmowej.

Poprzednie edycje odbywały się w Świdnicy. Do organizatora wpłynęło kilka ofert z miast w różnych częściach Polski, ale jak przyznaje dyrektor Dzierniejko, chciał by festiwal pozostał na Dolnym Śląsku i wybór padł na Jelenią Górę. - W tym roku będzie to „badanie rynku” - mówił podczas wczorajszej (12.05) konferencji prasowej w Klubie Kwadrat.

Spotkałem się w zeszłym tygodniu z dyrektorami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – dla nich też mamy ofertę. Nasi aktorzy będą wybierać się również do jeleniogórskich przedszkoli, gdzie będą czytać książki i bajki dla najmłodszych – dodał S. Dzierniejko.

Patronat nad festiwalem objął Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna, a organizatorzy już zapowiadają, że od przyszłego roku chcą, by impreza zyskała rangę międzynarodową.

Budżet festiwalu to ok. 300 tysięcy zł, z czego 150 tysięcy jako sponsor dołożyło Miasto Jelenia Góra.

Bilety mają być dostępne w JCK od 23 maja br., wstęp na galę rozpoczynającą festiwal, jak i na zakończenie (w Teatrze Norwida) ma kosztować 15 zł, wydarzenia w Teatrze Zdrojowym - 10 zł, a wstęp na wszystkie projekcje filmowe jakie zaplanowano w ramach 8. FRF jest bezpłatny – obowiązują jednak wejściówki, które będą do odbioru w Jeleniogórskim Centrum Kultury.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group