Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 16134
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wjazd do Karkonoskiego Parku Narodowego coraz droższy

Czwartek, 13 września 2012, 10:57
Aktualizacja: 11:03
Autor: tau
– KPN dwukrotnie podniósł opłaty za wjazd pojazdów na teren parku. Za ciężki samochód trzeba zapłacić 500 zł, a przecież do obiektów muszą dojeżdżać śmieciarki czy auta z zaopatrzeniem. To jakiś absurd – zadzwonił do nas Czytelnik. Właściciele schronisk, z którymi o tym rozmawialiśmy, nie chcieli komentować tego rozporządzenia.

Schroniska górskie oraz instytucje, znajdujące się na chronionym terenie otrzymują limit darmowych wjazdów na teren KPN, lecz przekroczenie tego limitu jest bardzo kosztowne. Poza limitem każdorazowy wjazd samochodu o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t kosztuje właściciela 250 zł. Za samochody, przekraczające 3,5 tony (śmieciarki czy auta wywożące nieczystości)  trzeba zapłacić 500 zł. Rozporządzenie obowiązuje od początku tego roku.

- Wprowadziliśmy takie opłaty, bo utrzymanie dróg, które prowadzą przez Karkonoski Park Narodowy jest bardzo kosztowne. Przykładowo, naprawy po ostatnich opadach deszczu wyniosły około 1mln zł – mówi dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj.

- Kolejnym powodem podniesienia opłat jest to, że wiele obiektów zaczyna wykorzystywać swoje samochody jako taksówki, którymi dowożą swoich gości do schronisk. - dodaje Andrzej Raj.

Dyrektor Raj podkreśla, że rozporządzenie przewiduje możliwość porozumienia stron i zamiast płacić za przekroczenie limitów, schroniska mogą uczestniczyć w remontach dróg lub wykonywać niektóre prace własnymi siłami. I dodaje: Ustawa o Ochronie Przyrody zakazuje jakiegokolwiek ruchu w terenie chronionym, lecz udostępniliśmy drogi, żeby schroniska górskie mogły funkcjonować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (62)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
920
Tak
10%
Nie
62%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
26%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Polityka
O herbie powiatu
 
Aktualności
Lodowisko lada dzień
 
112
Gigantyczny korek
 
112
TIR w rowie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group