Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5886
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wizja Kocy budzi optymizm

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 23 marca 2009, 8:32
Aktualizacja: 8:33
Autor: TEJO
Foyer Teatru Norwida: "Spętana niewolnica" dłuta Ginottiego.
Fot. TEJO
Konkretna i ciekawa – tak o wizji teatru, którą w Jeleniej Górze chciałby wdrożyć Bogdan Koca, dyrektor in spe Teatru im. Norwida, pisze Krzysztof Kucharski, znany krytyk teatralny Polski Gazety Wrocławskiej.

Publikacja dziennika to po części kolejna polemika z jednostronnym przedstawieniem rzeczywistości przez Gazetę Wyborczą, która już postawiła pomnik Wojciechowi Klemmowi. Postument okazał się jednak z gliny i teraz środowisko GW – dolewając betonu – broni jak niepodległości jedynie słusznej opcji Klemma i jego zwolenników.

Tymczasem Kucharski dotarł do oferty, którą Bogdan Koca przedstawił komisji konkursowej. – Na kilkudziesięciu stronach szczegółowo opisał, jaki teatr chciałby robić. Czytałem uważnie to wypracowanie i wiem, że to bardzo ciekawa i konkretna, budząca optymizm wizja jeleniogórskiej sceny – pisze Krzysztof Kucharski. Krytyk podkreśla też, że pamięta role Kocy z dawnych lat w realizacjach Grzegorzewskiego i Tomaszewskiego. Oglądał nawet jego australijskie premiery nagrane na płycie.

Krzysztof Kucharski z niesmakiem pisze o dwóch aktorkach, które chcą utopić Kocę w łyżce wody wykorzystując do tego sprzyjające Klemmowi (a może nie tyle jemu, co jedynie słusznej racji) łamy Wyborczej. Nie pozostawia też suchej nitki na samym reżyserze i kierowniku artystycznym Teatru Norwida. Pisze, że Klemm zagnieździł się w Jeleniej Górze, wywołał wojnę między teatrami i wprowadził teatr w ślepą uliczkę pseudo-awangardy.

– Klemm repertuarem, który realizował przy pomocy swoich kumpli, kompletnie wypłoszył widzów i zirytował radnych. Po kilku premierach mówiło się, że Klemm robi teatr pierwszorzędny. Jednak wszyscy widzowie, który chcieli te nieudolne kalki niemieckiej awangardy sprzed lat obejrzeć, mieścili się w pierwszym rzędzie. Sam oglądałem beznadziejny spektakl "Klątwy", na którym - oprócz mnie - było może dziesięć, góra piętnaście osób – czytamy w Polsce Gazecie Wrocławskiej.

Jak zaznacza Kucharski, szkoda, że Lidia Schneider – członkini komisji, która jako jedyna sprzeciwiła się kandydaturze Kocy i broni Klemma – nie raczyła przeczytać obszernej aplikacji, po to napisanej, by ktoś potem nie plótł bzdur.
– Druga oddana nowej sztuce artystka lamentuje, że teatr zamieni się w dom kultury. Każdy teatr powinien takim być, by zwykli ludzie chcieli do niego przychodzić i dobrze się w nim czuć – konkluduje znany krytyk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~jelenoigórzanka 23-03-2009 11:51
I znowu temat jak bumerang wraca... tylko patrzeć jak dwie strony konfliktu się odezwą i będą sobie nawzajem udowadniać co lepsze..mam już dość
_Dag 23-03-2009 13:24
Skoro budzi optymizm - a tak się składa, że opinie pana Kucharskiego w sporej części pokrywają się z moimi - to uśmiechnijmy się. Jutro będzie lepiej :) A skoro paniom aktorkom się nie podoba, no cóż - nikt ich tutaj nie trzyma. Szkoda, że tak się błaźnią, bo dawno temu, kiedy nikt jeszcze nie śnił o Klemmie, miałam o obu dobre zdanie.
~Budzi optymizm 23-03-2009 13:54
Nie jest tajemnicą, że reżyserował będzie Cave. Nick Cave konkretnie za ile pan Koca nie mówi ale to optymistczne,że liczy w tym względzie na miasto Jelenia Góra.a ile kosztuje lotniczy bilet z australii wiedzą państwo????a ile za reżyserię weźmie szef teatru z Izraela konkretnie wymieniony w ofercie? no i pytanie :jak pan Kucharski wszedł w posiadanie tajnego cv pana Kocy? Bo jeśli jest jego kumplem to też nie jest obiektywny. Nieprawdaż???
~Obecny 23-03-2009 14:31
Czytałem ten artykuł "Jak utopić Kocę?" i ma rację pan Krzysztof Kucharski. Bo ta zadyma świadczy o jej autorkach. Kilka dni wcześniej pan Kucharski napisał w Gazecie Wrocławskiej o lokalnej premierze "Trzech sióstr", a tytuł artykułu "Sztuka sięgnęła dna". I jeszcze jedno. No już, czepianie się człowieka, który pojęcia nie ma o tak ludzkiej zawiści... No i co z tego, że Krzysztof Kucharski przejrzał to CV? Każdy mógł przejrzeć. No nie...Kolejny bzdet. Żaden Nick Cave nie będzie reżyserował, bo to muzyk, poeta, pisarz i aktor.
~ludu 23-03-2009 18:59
ciemny ludzie siedź cicho i czekaj na efekty pracy człowieka oceniec będziesz po cZynach ... Nie bluznij nie drwij nie klekocz bez sensu nie prorokuj... Czekaj w skupieniu
~Panie obecny 24-03-2009 10:44
Nick cave jako reżyser to propozycja Kocy z jego cv, ciemny ludzie
~Obecny 24-03-2009 13:15
Wyzwiska. Kolejne pomówienia. Nie bawię się w gry wojenne. Koniec.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group