Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 13324
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wizerunki niepodległej

Piątek, 21 maja 2010, 8:30
Aktualizacja: 8:31
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Wizerunki niepodległej
Fot. Gabi
Wczoraj odbył się kolejny wykład o dizajnie pt. „Zaprojektować niepodległą Polskę? Poszukiwanie stylu narodowego od Witkiewicza do Warsztatów Krakowskich”.

Wygłosił go w BWA Hubert Bilewicz, który jest wykładowcą historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim i tamtejszej ASP. Zajmuje się zagadnieniami architektury XIX i pierwszej polowy XX wieku, pedagogiką artystyczną oraz pograniczem sztuki i edukacji. Hubert Bilewicz z wielką łatwością i swadą poprowadził wykład, na którym zjawili się uczniowie Elektronika, jak i inni miłośnicy sztuki.

Na początku zwrócił zebranym uwagę na to, że My Polacy jesteśmy narodem, który lubi wywoływać różnego rodzaju duchy przeszłości. Należało w pewnym momencie ukształtować tożsamość narodową. Było to o tyle trudne, że świadomość tożsamości narodowej miała tylko szlachta. Chłopi mówiący często w wielu językach, narzeczach, twierdzili, że są „tutejsi”.

Witkiewicz, który zafascynował się w Zakopanem postanowił stworzyć tam styl narodowy. Górale swoim surowym, prostym życiem bardzo go ujęli. Powstał styl zakopiański, który był wariacją na temat ludowego budownictwa zakopiańskiego. Ponad sto lat temu zaczęto budować w stylu zakopiańskim, teraz całe Zakopane tak wygląda. Graniczy z cudem znalezienie tradycyjnej góralskiej chaty.

W tamtym czasie nie tylko w Polsce szukano stylu narodowego. Szukała go północna Europa, i tak np. w Norwegii powstał dragonstile (styl smoczy). Na naszym terenie są dwa przykłady tego stylu: Świątynia Wang i budynek Muzeum Przyrodniczego, czyli pawilon norweski. Styl zakopiański nie jest indywidualną kreacją Witkiewicza.

Pochodzi on z kompilacji wielu projektów architektonicznych, do których artysta miał dostęp oraz jego kreacji twórczej. Wyspiański także pisał „Styl Zakopiański”, który ukazywał się we Lwowie. Przykłady tego stylu znaleźć można poza podnóżem Tatr.

Za ojca polskiego dizajnu uznaje się Stanisława Wyspiańskiego. By ł on grafikiem użytkowym, projektował layouty, do motywów roślinnych wprowadził zwykłe rośliny, które szybko wyparły uprzywilejowane róże i lilie. Tworzył także witraże . Wraz ze swoim przyjacielem W. Ekielskim stworzył plan absolutnej przebudowy Wawelu. Nazywał go Acropolis polskim.

Następnie powstały Warsztaty Krakowskie. Nie był to twór typowo polski, ponieważ takie warsztaty powstały w Wiedniu, Dreźnie. Warsztaty skupiały najwybitniejszych artystów tamtego czasu i osoby, które robiły na nich różne rzeczy, które potem sprzedawano.

Do zbudowania Polskiego Pawilonu na Wystawie Światowej zaangażowano najznakomitszych artystów polskich, którzy zgrupowali się wokół Warsztatów Krakowskich. Stworzyli oni niesamowitą wystawę, która okazała się największym polskim sukcesem, który do tej pory nie został pobity. Przywieźli z Paryża 263 nagrody. Do tego pawilonu, stylizowanego na ludowość, nawiązywali współcześni artyści , którzy wystawiają się na targach Expo 2010 w Szanghaju.

Wykłady wchodzą w skład projektu „Test iluzji”, który realizowany jest przy pomocy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Jelenia Góra.
Wykład bardzo podobał się zebranym. Obfitował w wiele slajdów, które pomagały zrozumieć omawiany temat. Kolejne spotkanie z Hubertem Bilewiczem przewidziane jest w czerwcu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
933
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
17%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Inne wydarzenia
Półmaraton Jeleniogórski już 28 kwietnia! [UTRUDNIENIA]
 
Ludzie komentują
Zielona strzałka – ludzie komentują
 
Polityka
"Starzy" radni debatują po raz ostatni
 
Kultura
Zrobili film, gdzie Putina "gra" sztuczna inteligencja!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group