Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 4827
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Witaj szkoło reformowana!

Wtorek, 1 września 2009, 8:06
Aktualizacja: Środa, 2 września 2009, 7:54
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Witaj szkoło reformowana!
"Jedenastka" w nowym "opakowaniu". Prace termomodernizacyjne potrwają tu do połowy listopada.
Fot. TEJO
Koniec dwumiesięcznej laby. Dziś zaczyna się kolejny rok szkolny przynoszący rewolucyjne zmiany. Nie ze wszystkich cieszą się uczniowie, zwłaszcza maturzyści, którzy za 10 miesięcy obowiązkowo będą musieli zdawać matematykę. W niektórych placówkach zajęciom będą aż do jesieni towarzyszyły remonty.

W Jeleniej Górze szkolne progi przekroczy dziś prawie 12 tysięcy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Po raz pierwszy w szkolnych ławach zasiądą dzieci sześcioletnie. Jeszcze nieobowiązkowo, ale to wstęp do obniżenia wieku szkolnego dla wszystkich dzieci.

Nowości jest więcej. Jedna z ważniejszych to zmiana podstawy programowej. Treść nauczania nie będzie się już powtarzała w podstawówkach i gimnazjach. W liceach będzie możliwość wyboru rozszerzonego bloku przedmiotów, w których młodzi ludzie chcą się specjalizować. Oznacza to – jak przeczytamy w dzisiejszym Dzienniku – że licealiści, którzy nie chcą uczyć się historii, nie będą gnębieni wiadomościami z dziejów antyku, o którym po raz ostatni usłyszą w gimnazjum.

Po 25 latach wraca – jako przedmiot obowiązkowy na maturze – matematyka. Czy zmiana zakończy się powodzeniem na egzaminach? To jedna wielka niewiadoma. Licealiści, którzy pójdą na pierwszy ogień i w maju zmierzą się z obowiązkową królową nauk, już teraz czują strach, bo nie wszyscy są uzdolnieni matematycznie. Specjaliści podkreślają, że „matmę” może zdać każdy, trzeba się tylko przyłożyć do nauki.

Spora zmiana szykuje się dla gimnazjalistów. Obowiązkowo będą uczyli się dwóch języków obcych, a nie – jak dotychczas – jednego. To próba dogonienia młodzieży z innych krajów europejskich, bo – jak twierdzą urzędnicy MEN – polskie dziewczęta i chłopcy pod względem językowym są w ogonie Europy. Dla szkół to kłopot ze znalezieniem odpowiedniej kadry. Młodzież nie rozszerzy przy tym językowego spektrum: w planie lekcji będą najczęściej „oklepane” języki: angielski i niemiecki.

Uczniowie, których rodzice nie chcą, aby młodzi ludzie uczyli się w szkole o seksie, będą musieli przedłożyć stosowne oświadczenie na biurko dyrektora – pisze „Dziennik”. W razie jego braku uczeń automatycznie będzie musiał uczestniczyć w lekcjach przygotowania do życia w rodzinie.

To zasygnalizowane w pigułce najważniejsze zmiany. Dziś jeleniogórscy uczniowie wracają do szkół, których nie opuszczą szybko ekipy remontujące obiekty. Prace termomodernizacyjne trwają w podstawówkach nr 3, 11 i 15. Docieplane są także gimnazja nr 2, 3 oraz Miejskie Przedszkole nr 10. Roboty potrwają do połowy listopada.

Burzą w szklance wody okazało się także letnie zamieszanie wokół budowy boiska z programu „Orlik 2012”. Bez przeszkód kasandrycznie wróżonych przez niektórych samorządowców obiekt powstanie przy SP nr 6. Już rozstrzygnięto przetarg. Prace mają potrwać do końca listopada. W październiku z nowego boiska ucieszą się uczniowie „dziesiątki” przy ulicy Morcinka. A w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych przy ul. Jana Pawła II niepełnosprawni słuchacze mogą skorzystać z nowej windy.

Rok szkolny uroczyście rozpoczyna się w placówkach oświaty przed południem. Na godz. 14 zapowiedziano miejską inaugurację, która odbędzie się o godz. 14 w Szkole Podstawowej nr 6 im. Puchalskiego w Cieplicach. Relacje z rozpoczęcia – w późniejszych doniesieniach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1022
Tak
10%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group