Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7240
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wirtualne szóstki i jedynki w „czwórce”

Wtorek, 13 października 2009, 7:47
Aktualizacja: Środa, 14 października 2009, 8:36
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Wirtualne szóstki i jedynki w „czwórce”
Fot. Angela
Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze, jako jedyna szkoła w mieście od początku roku szkolnego wprowadziła elektroniczne dzienniki. Efekty widoczne są już dzisiaj: większa aktywność rodziców w śledzeniu postępów i problemów gimnazjalistów, skuteczniejszy nadzór przez dyrektora i motywacja dla samych uczniów.

System elektronicznego dziennika w Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze został zakupiony przez dyrekcję już w grudniu 2007 roku. Nauczyciele zaczęli go prowadzić od marca 2008, jednak tylko wewnętrznie, dla celów szkoleniowych. Od września br. jest on prowadzony w pełnym wymiarze, równorzędnie z dziennikiem papierowym, który z placówki ma zniknąć już w najbliższym roku.

Obecnie dla nauczycieli jest to podwójna praca, ale tylko tymczasowo. W dłuższym okresie przyniesie widoczne korzyści, o których mówić można już teraz.
– Dziennik elektroniczny przede wszystkim umożliwia częstszy kontakt rodziców ze szkołą – mówi Beata Toczek, dyrektor Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze. – Rodzice nawet wieczorem po wprowadzeniu hasła mogą sprawdzić czy dziecko w danym dniu otrzymało jakąś ocenę oraz za co.

Mogą również sprawdzić frekwencję w danym dniu na zajęciach czy nawet ewentualne spóźnienia, które również są odnotowywane. Dziennik elektroniczny umożliwia też rodzicom korespondencję z nauczycielami, opiekunowie mają bowiem możliwość zadania pytania nauczycielowi, np. za co jest ocena lub dlaczego jest ona taka, a nie inna. Dzięki temu rodzice mogą na bieżąco zadziałać i w razie potrzeby skontaktować się ze szkołą, z czego chętnie korzystają.

To jednak nie wszystko. Kod dostępu do elektronicznych dzienników mają również sami uczniowie, którzy mogą na bieżąco sprawdzać swoje postępy w nauce. Korzyści we wprowadzeniu elektronicznego rozwiązania płyną również dla samej dyrekcji szkoły.

– Dzięki dziennikowi elektronicznemu mam nadzór nad całym gronem pedagogicznym i mogę np. zobaczyć rytmiczność oceniania – wymienia Beata Toczek. Nauczyciele natomiast nie muszą już samodzielnie wyliczać pewnych danych statystycznych, automatycznie robi to system. Poza tym jest tu możliwość wprowadzenia poprawek, czego w tradycyjnym dzienniku nie ma.

Dostęp do elektronicznego dziennika miał kosztować dla rodziców 17 złotych. Jednak w tym roku ubezpieczyciel uczniów w swojej usłudze zawarł również dostęp do dziennika, dzięki czemu usługa jest obecnie bezpłatna. Jak zapewnia dyrekcja szkoły, system elektronicznego dziennika jest również bardzo bezpieczny. Kieruje nim administrator.

Dane do dziennika w postaci prowadzonych przez nauczycieli kart na koniec dnia wprowadza natomiast osoba odpowiedzialna w sekretariacie. Każdy rodzic i uczeń ma indywidualny kod dostępu, dzięki któremu ma dostęp tylko do danych dotyczących swojego dziecka, lub swoich. Podobne dzienniki już niebawem zapewne pojawią się w innych jeleniogórskich szkołach. Póki co pochwalić się może tylko Gimnazjum nr 4, które sprawdziło system i w pełni go poleca innym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group