Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9758
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wirtualne półki pełne cyfrowych skarbów

Środa, 24 lutego 2010, 13:43
Aktualizacja: Czwartek, 25 lutego 2010, 7:57
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wirtualne półki pełne cyfrowych skarbów
Fot. TEJO
Ponad siedemset tysięcy odwiedzin, bogaty zasób zbiorów oraz ich systematyczne uzupełnianie – tak w pigułce rzec można o Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej, o której dziś rozmawiano podczas seminarium w Książnicy Karkonoskiej.

Druki i książki z dawnych lat, ale nie tylko. Także zdjęcia, pocztówki, biogramy, a nawet filmy. Zawartość Jeleniogórskiej Biblioteki Cyfrowej jest imponująca. Dbają o to pracownicy Książnicy Karkonoskiej: Piotr Lewaszkiewicz, Krzysztof Kanclerski, Jan Lercher oraz Andrzej Broniarczyk. Pracami JBC kieruje Joanna Broniarczyk.

Najczęściej czytanym biogramem jest opis postaci legendarnego przewodnika Tadeusza Stecia. Na stronach JBC znajdziemy także ciekawe plakaty z pierwszych lat polskiej Jeleniej Góry, archiwalne zdjęcia, a także mnóstwo wiadomości poświęconych ludziom związanym z miastem.

Podczas dzisiejszego seminarium podsumowano działalność JBC, która swoje istnienie zawdzięcza zaangażowaniu jeleniogórskich instytucji kultury i edukacji, a także darom osób prywatnych, które przekazują do Książnicy rozmaite druki, zdjęcia, czasopisma i dokumenty. Dzięki nowoczesnemu skanerowi, specjalnie przystosowanemu do skanowania książek, są one digitalizowane – i po skompresowaniu danych – umieszczane na serwerze JBC.

Dyrektor Książnicy Karkonoskiej Marcin Zawiła podkreśla, że Jeleniogórska Biblioteka Cyfrowa jest jedną z przodujących w Polsce i jedyną tego typu w regionie nadgranicznym Polski, Czech i Niemiec. – Na madryckie spotkanie bibliotekarzy, którzy zajmują się digitalizacją zbiorów, zaproszono przedstawicielkę JBC. To chyba o czymś świadczy – mówi Marcin Zawiła. Dodaje jednocześnie, że nie boi się o utratę czytelników, bo biblioteka cyfrowa raczej nie zastąpi tradycyjnej. Może być tylko jej cennym uzupełnieniem.

Dziś w trakcie seminarium o informatyzacji archiwaliów mówił Ivo Łaborewicz, kierownik Oddziału Jeleniogórskiego Archiwum Państwowego. Zastępczyni dyrektora KK Alicja Raczek przedstawiła JBC z punktu widzenia pedagoga. Mówiła o archiwalnych numerach rozmaitych czasopism edukacyjnych i gazet szkolnych, które udało się zebrać, a także o tych, które warto by było mieć w zbiorach.
Podkreślono także współpracę ze szkołami. Tu liderem jest I LO im. Żeromskiego, które JBC przekazało najwięcej materiałów. Alicja Raczek podziękowała za to obecnemu na seminarium dyrektorowi placówki Pawłowi Domagale.

Poruszano także „kontrowersyjną” cechę digitalizowanych zbiorów, czyli trwałość. Pytał o to kustosz dworu Czarne Jacek Jakubiec. Trudno bowiem dziś określić, jak długo takie dane przetrwają. Joanna Broniarczyk zaznaczyła, że w JCB pliki przechowywane są w formatach bezstratnych oraz z odpowiednią ilością kopii. Ważne są też nośniki, bo – jak wiadomo – płytki CD mają ograniczoną gwarancję trwałości.

Na seminarium dotarł też Bolesław Osipik, znany nie tylko z rowerowej pasji, lecz także z żyłki archiwisty amatora. Już w zeszłym roku oddał część swoich zbiorów Archiwum Państwowemu i Muzeum Karkonoskiemu. Teraz zamierza przekazać do archiwaliów dzienniki swoich licznych wojaży rowerowych. Nie jest wykluczone, że wkrótce znajdą się pośród innych „woluminów” zgromadzonych przez JBC.

Joanna Broniarczyk zaapelowała o wsparcie do jeleniogórzan, którzy mają archiwalia w domach i chcieliby wspomóc JBC, a jednocześnie podzielić się swoimi zbiorami z Internautami na całym świecie. Biblioteka poszukuje, między innymi, archiwalnych numerów jedynej w mieście „dekadówki” zakładowej „Wspólny cel” wydawanej w Celwiskozie, a także wielu innych pozycji związanych z regionem jeleniogórskim i ludźmi, którzy tu mieszkali lub mieszkają.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group