Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8040
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wirtualna ekspedycja do Syrii

Piątek, 9 kwietnia 2010, 9:40
Aktualizacja: 9:41
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Wirtualna ekspedycja do Syrii
Fot. Gabi
Nie jest to kraj, do którego zjeżdżają się tabuny turystów. Funkcjonuje raczej w świadomości zwykłego człowieka jako państwo z ubogą ofertą dla turystów gdzieś niedaleko Turcji i Egiptu. To nieprawda.

Na ostatniej prelekcji w Muzeum Przyrodniczym Tomasz Nasiółkowski na pewno zaciekawił widza swoim wykładem. Prelegent przedstawił historię Syrii i to jak wygląda w rzeczywistości. Była to relacja z podróży, jaką odbył wraz z Emilią Maciejczyk.

Kraj ten leży na styku Europy, Azji i Afryki. Najprościej dostać się do niego od strony Turcji. Prelegent zadbał o to, aby widzowie poczuli się częścią ekspedycji. Puścił w tle syryjską muzykę i wtrącał sporo dygresji. Oprowadził zebranych po najważniejszych zabytkach tj.: Uganit, Ain Dara, Palmyra, bazylika Szymona Słupnika, Bosra, Hama, Meczet Umajjadów, Wielki Meczet, Cytadela w Aleppo i inne.

Opowiedział o specyfice największych miast: Damaszku i Aleppo. Nakreślił także, jak współżyją ze sobą różne nacje i religie na tak niewielkim obszarze, jaki zajmuje ten kraj . Bardzo dużo na Bliskim Wschodzie znajduje się zamków krzyżowców.

T. Nasiółkowski opowiedział o dwóch z nich, które znajdują się na terenie Syrii: Crac des Chevaliers i Qalaat Salak Ed-Din. Chwalił sobie bardzo gościnności ludzi, u których miał możliwość nocować. Dzięki nim poznał wiele potraw typowych dla tego kraju.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group