Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 9220
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wiosna kresowa i niezwykłe przysmaki

Wtorek, 24 marca 2015, 8:28
Aktualizacja: 8:31
Autor: Angela
Jelenia Góra: Wiosna kresowa i niezwykłe przysmaki
Fot. Marek Kowalski
Jeleniogórski Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich zorganizował pierwszego dnia wiosny dwie imprezy tematycznie związane z terenami utraconymi II Rzeczypospolitej. Panie zrzeszone w towarzystwie postanowiły przypomnieć dawne kresowe przysmaki, które prezentowane były w popularnej Handlówce. Dla miłośników fotografii natomiast przygotowano ucztę w postaci wernisażu Pawła Ogielskiego, który odbył się w Muzeum Przyrodniczym.

W Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 im. Stanisława Staszica w Jeleniej Górze odbył się pokaz połączony z degustacją dań kresowych. „Smaki Kresowe w tradycji kuchni polskiej” przygotowali: Ewa Bajurny, Czesława Bieniek, Alicja Łabenda, Maria Stacewicz – Wojdyło, Helena Karnawalska, Stanisława Milczarek, Elżbieta Sierka – Dach oraz ratujący honor mężczyzn - Jan Swatowski.

Na przystrojonym stole wystawiono: pierogi pieczone, gołąbki z ziemniakami, paszteciki z mięsem, kapustą i grzybami, studzieninę, gołąbki z kaszą gryczaną i sosem grzybowym, babkę ziemniaczaną, boczek gotowany w mleku, barszcz ukraiński i ser ziemniaczany z sosem wiosennym. Nie zabrakło oczywiście kwasu chlebowego.

- Kresy miały swój specyficzny klimat. Wyznawcy trzech religii żyli w zgodzie, a zwyczaje i tradycje Polaków, Rusinów, Ormian i Żydów wzajemnie się przenikały tworząc specyficzną jakość. Kresowe gospodynie pozostawiły nam wspaniałe przepisy kulinarne dań, których smak można było w sobotę osobiście ocenić – relacjonuje Henryk Mitraszewski, który przekonuje, że wszystko było pyszne. W dowód uznania, twórcy potraw kresowych otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki o tematyce kresowej. Słowa podziękowania popłynęły do dyrekcji ZSLiZ nr 2 za pomoc w zorganizowaniu imprezy.

Następnie był wernisaż wystawy fotograficznej Pawła Ogielskiego pod tytułem „Piękno architektury Kresów w fotografii – Balkony Lwowa”. Na prezentację ekspozycji pomieszczeń użyczyło Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze.

- Będąc na wycieczce we Lwowie niewiele osób zwraca uwagę na szczegóły architektoniczne. Dlatego warto przyjrzeć się zdjęciom lwowskich balkonów, fantazji i misternej, ręcznej robocie rzemieślników, bo są to arcydzieła – mówi Henryk Mitraszewski.

Namiastką „Smaków Kresowych” podczas wernisażu był lwowski jabłecznik Marka Kowalskiego, cebulaczki Bogusława Puluja, piszinger (andrut) Elżbiety Sireki – Dach, orzeszki pieczone Stanisławy Milczarek oraz ciasteczka i sernik Czesławy Bieniek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group