Piątek, 9 czerwca
Imieniny: Dominika, Felicjana
Czytających: 9951
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wiosenne wyroby na jarmarku w Kromnowie już jutro

Piątek, 22 marca 2013, 8:00
Aktualizacja: Sobota, 23 marca 2013, 8:25
Autor: Mea
Region: Wiosenne wyroby na jarmarku w Kromnowie już jutro
Fot. Organizator
Wielkanocne wianki, świąteczne ozdoby wykonane różnymi technikami, pisanki, a także wileńskie palmy – to tylko niektóre z wyrobów, które będzie można zobaczyć i kupić podczas wiosennego Izerskiego Jarmarku Rękodzieła i Sztuk Wszelakich. Odbędzie on się jutro (23.03.) w godz. 12.00–16.00 w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kronowie.

Do tego lniane, oryginalne ubiory i nakrycia głowy, wyroby z filcu, ceramika, witraże, obrazy na szkle, obrazy na łupku, drewniane malowane skrzynie, unikatowe ręcznie robione kartki na wszystkie okazje, biżuteria, maskotki, ozdobne poduszki, ręcznie wykonywane drewniane przedmioty użytkowe i wiele innych rzeczy. Nie zabraknie pysznych chlebów, bułek, syropów z czarnego bzu, ziołowych herbatek, ciastek, nalewek oraz domowych przetworów.

Marcowy jarmark to dziesiąte spotkanie z lokalnymi artystami. - Z miesiąca na miesiąc ta lokalność zatacza coraz szerszy krąg i z wielką radością witamy w gronie kromnowskich wystawców nowe twarze, które przyciąga niezwykła atmosfera tego miejsca. Przyjeżdżają do nas wystawcy z okolic Wrocławia, Legnicy, Zgorzelca i z wielu innych zakątków Dolnego Śląska. Za każdym razem odkrywamy jednak też ukryte blisko nas perełki – ludzi, którzy z sercem tworzą piękne, oryginalne i wysokiej jakości rzeczy, ale o których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy - powiedziała Violetta Pietrzak z AGI.

Izerski Jarmark Rękodzieła i Sztuk Wszelakich to miejsce, w którym można się poznać, spokojnie porozmawiać, nawiązać współpracę. Ale też wypić filiżankę kawy czy herbaty i odpocząć.

Oto lista osób, które pojawią się na najbliższym jarmarku: Elżbieta Telatyńska – ceramika; Aga Trzeciak - wielkanocne wianki; Manufaktura Przytulaków Paciaciaki; Hobbistki - twórcza grupa kobiet z Centrum Informacji Turystycznej w Starej Kamienicy - obrazy na łupku, biżuteria, ozdoby do włosów, ozdoby świąteczne; Baby Izerskie - ze świetlicy wiejskiej w Chromcu różnorodne ozdoby świąteczne, biżuteria; Joanna Rafalska -kolczyki decoupage, odzoby decoupage; Pracownia Projektowo - Krawiecka LiLu; Magdalena Orłowska - wielkanocne jajka z koronki, ozdoby; Małgorzata Kamińska - koronkowe serwetki; Marek Komorowski – nalewki; galeria gabelek.eu - wybór różnorodnych dzieł kilkudziesięciu artystów; Agata Kowal-Ruschil - wyroby z filcu; Jagoda Czudiak - lniane ubiory i nakrycia głowy; Ania Hernik - syrop z czarnego bzu, herbatki ziołowe, ciasta; Zosia Jazygow-Fryst – chleby; Joanna Appelt – chleby; Edyta Matusiak i Maciek Berezowski - oprawy do obrazów, ręcznie malowane drewniane skrzynie; Jacek Cellmar - palmy wileńskie; Dorota Waliszewska - ręcznie robione przedmioty drewniane użytkowe, przedmioty dekoracyjne zdobione różnymi technikami; Marzena Grabowska i Renata Abramowicz - witraże, obrazy malowane na szkle; Jadwiga Górniewicz – witraże.

Po jarmarku, o godz. 16.30, dobędzie się dyskusja nt. utworzenia lokalnej sieci wymiany (towarów i usług). Zdrowa żywność każdego dnia, różnorodne usługi o sprawdzonej jakości świadczone blisko miejsca zamieszkania, a do tego wymiana doświadczeń i umiejętności – tak w wielkim skrócie można nazwać to, co chciałaby stworzyć grupa mieszkańców regionu.

O pomysłach na to, jak żyć zdrowiej, na wielu płaszczyznach, dyskutowano już na początku marca w Gospodarstwie Agroturystycznym „U Haneczki” w Barcinku, które jest producentem certyfikowanej jagnięciny i baraniny.

- W regionie jeleniogórskim jest wielu producentów wysokiej jakości żywności, zarówno warzyw, owoców, jak i mięsa. Jest sporo ludzi, którzy w domowym zaciszu robią dżemy, soki, syropy, ziołowe herbatki, suszą owoce, zbierają to, co daje łąka i las, i cieszą się tym przez całą zimę. Wiemy, że są gotowi podzielić się tym bogactwem z innymi. Wiemy też, że rozwinięta jest sieć usług, z których warto korzystać i je rozwijać – podkreślała Violetta Pietrzak.

- Często jednak barierą na drodze ku temu, aby tacy ludzie wyszli na zewnątrz i dali się poznać jest polskie prawo. Prawo, które nie rozróżnia gospodarstwa robiącego 100. słoików dżemu od producenta kilku tysięcy. Dlatego pomyśleliśmy, że warto w niedalekiej przyszłości do życia powołać spółdzielnię, która sporą część prawnych problemów rozwiąże oraz organizować wspólnie imprezy, na których będzie można za rozsądną cenę nabyć różnorodne produkty bezpośrednio od sprawdzonych producentów - dodała.

- Jeśli więc jesteś rolnikiem, producentem żywności bez chemicznych dodatków, usługodawcą, właścicielem gospodarstwa agroturystycznego, osobą, której bliskie są idee wymienione powyżej to przyjdź na spotkanie – zachęcają organizatorzy.

Bliższe informacje o spotkaniu pod nr tel. 785-243-673.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Plac Ratuszowy czy Piastowski, który bardziej zachęca do spacerów?

Oddanych
głosów
97
Plac Ratuszowy
8%
Plac Piastowski
56%
Wolę miejskie parki
36%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group