Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5910
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Windy do wymiany w budynkach JSM

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 25 listopada 2014, 8:07
Aktualizacja: 8:08
Autor: Angela
– Za konserwację wind płacimy co miesiąc ogromne pieniądze, a mimo to ulegają one awariom nawet dwa razy w miesiącu – skarżą się mieszkańcy budynków przy ul. Noskowskiego, Bacewicz czy Sygietyńskiego, zarządzanych przez Jeleniogórską Spółdzielnię Mieszkaniową. W sobotę (22.11) kolejny raz w windzie utknęła lokatorka z Noskowskiego 3. Do jej uwolnienia wezwano strażaków.

Obecnie największy problem jest z dwoma z szesnastu nowych urządzeń, które Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa wymieniła w ciągu ostatnich dwóch lat. Awaryjne windy zamontowano w budynkach przy ul. Noskowskiego 3 oraz przy ul. Bacewicz.

- Zdarza się, że nawet dwa razy w miesiącu winda zatrzymuje się między piętrami, albo zacinają się w niej drzwi – mówi pani Danuta z ul. Noskowskiego.

Każdy z nowoczesnych dźwigów osobowych kosztował po 130 tys. zł. Obecnie wszystkie mają jeszcze gwarancję.

– Dołożyliśmy wszelkich starań, by wybrać renomowaną firmę do dostawy tych urządzeń, znaną nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie – zapewnia Marian Szczęśniak, wiceprezes JSM w Jeleniej Górze. – Jest to firma szwajcarska, a mimo to dwie z szesnastu zakupionych wind okazały się wyjątkowo awaryjne. Za każdym razem wzywamy na miejsce firmę z żądaniem natychmiastowego usunięcia usterki. Niestety po naprawie jednej usterki pojawia się kolejna. Firma tłumaczy się, że to kwestia elektroniki. Nas to nie interesuje. Windy są na gwarancji, więc próbujemy wymóc ich skuteczną naprawę. W ostatnim piśmie nie zostawiłem na dostawcy „suchej nitki” – dodaje wiceprezes Szczęśniak.
W tym przypadku jest jednak nadzieja na skuteczną naprawę czy wymianę wadliwego urządzenia w ramach gwarancji. Gorzej jest w budynkach, gdzie windy mają około 10 lat, a takich urządzeń JSM ma około 60. Sporo skarg o awaryjności osobowych dźwigów odebraliśmy m.in. od mieszkańców ul. Sygietyńskiego.

– Kiedy winda zatrzasnęła się ze mną w środku i zatrzymała między piętrami przeżyłam prawdziwy koszmar – opowiada pani Janina. – Teraz boję się jeździć windą, ale nie mam wyboru, bo mam problem z poruszaniem się i nie mogę wchodzić po schodach. JSM tłumaczy, że windy są na bieżąco konserwowane. A ja pytam, skąd więc tak duża awaryjność tych urządzeń? – dodaje lokatorka.

Dotychczas JSM wymieniła ponad 40 ze 104 wind. Prezes M. Szczęśniak tłumaczy, że każda wymiana wiąże się z ogromnymi kosztami, stąd wymianę pozostałych 60. wind rozłożono w czasie. – Nie mamy innej możliwości, niż obciążenie tymi kosztami lokatorów – mówi wiceprezes. – Musimy to robić sukcesywnie, a nie gwałtownie. Dlatego plan wymiany wszystkich wind sięga roku 2037. Na ostatnim posiedzeniu jednak walne zgromadzenie podjęło decyzję o przeznaczaniu co roku z zysku Spółdzielni około 500 tys. zł na ten cel. Dzięki temu czas wymiany wind skróci się do roku 2024. Bardziej przyspieszyć tego nie możemy, bo ludzie nie dają rady płacić większych opłat. Podkreślam jednak, że wszystkie windy są systematycznie konserwowane przez firmę wrocławską i raz w roku przechodzą przegląd Urzędu Dozoru Technicznego, który wydaje zalecenia i decyzje o dopuszczeniu dźwigów do użytkowania - dodaje M. Szczęśniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~wspolnota rozyckiego 25-11-2014 9:35
My w naszej wspólnocie płacimy za winde niecałe 10zł. od osoby . A ile w JSM ???? Niestety , trzeba wziasc sprawy w swoje ręce i założyć wspólnotę aby moc decydować co , kiedy i za ile.
~2+2=4 25-11-2014 9:40
Samo się nic nie psuje ,naciskają przycisk i chcą aby winda była JUŻ .Więc zaczynają ponownie ,lub trzymają a elektronika warjuje .Nowa winda ,mądrze zredagowana instrukcja obsługi dla każdego lokatora .
~... 25-11-2014 10:22
Będę tym gruboskórnym i dam pomysł aby jeleniogórscy urzędnicy swoje podwyżki na cele dobroczynne oddali i windy dzięki temu naprawili na Zabobrzu.
~naj 25-11-2014 14:00
A dlaczego nie podano nazwy firmy tych wymienionych wind i jakie będą koszty napraw po zakończeniu gwarancji. Firma szwajcarska a więc i ceny części będą odpowiednie, lokator zapłaci.
~ 25-11-2014 18:27
Do 10.22 Ależ cie trzasnęło !!!!
~ryśśu 25-11-2014 23:15
schodami ... o zdrowie trzeba dbać. A schody na klatkach zaczęli nam porządne robić.
~Zabobrze żyje! 26-11-2014 14:47
U mnie też na Noskowskiego, ale nie 3, jest od jakiś dwóch, trzech może lat nowa winda. Jeszcze nigdy się nie zepsuła.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group