Piątek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 13002
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Windowanie cen

Środa, 31 stycznia 2007, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Windowanie cen
Fot. Marek Tkacz
Czy mogą wzrosnąć dla niektórych lokatorów wieżowców opłaty za mieszkanie? Mogą to wymóc zmiany w płaceniu za korzystanie z wind.

Zaczyna obowiązywać znowelizowana ustawa o ochronie praw lokatorów, która niedawno weszła w życie.
Z informacji uzyskanych z kilku spółdzielni w kraju wynika, że zmiana ustawy może uderzyć po kieszeni samych lokatorów, którzy mieszkają w wysokościowcach z dźwigami osobowymi. Opłata za ich eksploatację może zależeć od powierzchni mieszkania i liczby jego lokatorów, a nie – sumy wszystkich ludzi mieszkających w wysokościowcu.

Samotny najemca dużego lokalu może zapłacić za windę więcej niż kilkuosobowa rodzina sąsiada, która żyje w mniejszym mieszkaniu.

Takie rozwiązanie wielu mieszkańców uważa za niesprawiedliwe. – Przecież wieloosobowe rodziny częściej korzystają z windy i to one powinny więcej płacić – podkreśla Magdalena Czajewska, jedna z mieszkanek zabobrzańskich wieżowców.

Na razie zmiany nie zagrożą spółdzielcom z największej w mieście Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
– Mamy z góry ustaloną zasadę, że za korzystanie z dźwigów płacą wszyscy mieszkający w danym budynku. Stawka określona jest raz na rok. Później następuje jej rozliczenie w zależności od przeprowadzonych napraw – mówi Tadeusz Mroczek, wiceprezes JSM.
Winda należy do wspólnej części nieruchomości, dlatego lokatorzy płacą za nią po równo, od osoby. Nawet ci, którzy mieszkają na parterze i z windy w ogóle nie korzystają.

– Zmiana w sposobie naliczania opłat za windy i tak nie podniesie ich sumy, a niektóre dźwigi są w nieciekawym stanie, głównie niszczone przez wandali, ale i nieco przestarzałe – usłyszeliśmy w JSM. – Urządzenia są na bieżąco naprawiane, kontrolowane przez nadzór państwowy, spółdzielnia także wymienia co roku na nowe trzy do czterech wind – wymienia wiceprezes Mroczek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
90
Jest nowy
11%
1-5 lat
11%
5-10 lat
14%
10-20 lat
49%
pow. 20 lat
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group