Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 3180
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Windowanie cen

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 31 stycznia 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Marek Tkacz
Czy mogą wzrosnąć dla niektórych lokatorów wieżowców opłaty za mieszkanie? Mogą to wymóc zmiany w płaceniu za korzystanie z wind.

Zaczyna obowiązywać znowelizowana ustawa o ochronie praw lokatorów, która niedawno weszła w życie.
Z informacji uzyskanych z kilku spółdzielni w kraju wynika, że zmiana ustawy może uderzyć po kieszeni samych lokatorów, którzy mieszkają w wysokościowcach z dźwigami osobowymi. Opłata za ich eksploatację może zależeć od powierzchni mieszkania i liczby jego lokatorów, a nie – sumy wszystkich ludzi mieszkających w wysokościowcu.

Samotny najemca dużego lokalu może zapłacić za windę więcej niż kilkuosobowa rodzina sąsiada, która żyje w mniejszym mieszkaniu.

Takie rozwiązanie wielu mieszkańców uważa za niesprawiedliwe. – Przecież wieloosobowe rodziny częściej korzystają z windy i to one powinny więcej płacić – podkreśla Magdalena Czajewska, jedna z mieszkanek zabobrzańskich wieżowców.

Na razie zmiany nie zagrożą spółdzielcom z największej w mieście Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
– Mamy z góry ustaloną zasadę, że za korzystanie z dźwigów płacą wszyscy mieszkający w danym budynku. Stawka określona jest raz na rok. Później następuje jej rozliczenie w zależności od przeprowadzonych napraw – mówi Tadeusz Mroczek, wiceprezes JSM.
Winda należy do wspólnej części nieruchomości, dlatego lokatorzy płacą za nią po równo, od osoby. Nawet ci, którzy mieszkają na parterze i z windy w ogóle nie korzystają.

– Zmiana w sposobie naliczania opłat za windy i tak nie podniesie ich sumy, a niektóre dźwigi są w nieciekawym stanie, głównie niszczone przez wandali, ale i nieco przestarzałe – usłyszeliśmy w JSM. – Urządzenia są na bieżąco naprawiane, kontrolowane przez nadzór państwowy, spółdzielnia także wymienia co roku na nowe trzy do czterech wind – wymienia wiceprezes Mroczek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~niko 31-01-2007 13:38
a jak ktoś mieszka na parterze?
~KIllBIll 31-01-2007 13:49
to smiga po cukier do sąsiada....
~Dziękuje 31-01-2007 14:12
"Przecież wieloosobowe rodziny częściej korzystają z windy i to one powinny więcej płacić" - brawo dla d...lizmu, nic zrozumienia w tym kraju, zwykle, jesli ktoś mieszka w duuuużym lokaku, to go stać na to żeby płacić za duuuuży metraż, a wieloosobowa rodzina na mniejszej powierzchni, to sam fakt przemawia za tym, że tam nie przelewa sie, pozatym duża rodzina to duże koszty. Każdy kto uważa, że jest inaczej jest po prostu ostatnim paprochem i powinno się takich dla pokazu musowo chłostać :)
~siebie 31-01-2007 14:13
a Ci co mieszkają do 4 piętra za winde wogóle nie powinni płacić, no bo przecież w budynkach do 4 pięter nie ma windy i ludzie jakoś żyją.
~Do dziękuje 31-01-2007 15:18
A co mnie obchodzi, że ktoś sobie dzieci narobił, a teraz niema co do gara wsadzić. Ja mieszkam sam w czteropokojowym mieszkaniu bo mnie na to stać i nie będę za nikogo płacił. Mi też nikt za darmo nic nie daje, na to co mam ciężko pracuje i nie widzę powodu żebym za kogoś płacił tylko dlatego że ja mam a ktoś nie. Twoje rozumowanie jest dosyć chore jak na dzisiejsze czasy, chyba że jesteś z bractwa z ul. Paderewskiego tam każą się dzielić ze wszystkimi i wszystkim, pewnie opłatą za windy też.
~donasy 31-01-2007 15:25
do redakcji! poza tematem płatoności za korzystanie z dźwigów, chciałam dodać, że to fajne zdjęcie, Zabobrza z lotu ptaka, w zimowej aurze. Więcej takich.
~enero 31-01-2007 15:30
znów trzeba zacisnąć pasa i jeden chleb mniej
~Do "Do dziękuję" 31-01-2007 19:12
Jako współwłasciciel wiekszego mieszkania, masz wiekszy udział w własności budynku. Masz więc i większy luksus za który należy płacić. A dla biednych "dzieciorobów" wszystko jedno czy będą wchodzić schodami. Luksusów im nie trzeba.
~llokator 31-01-2007 19:37
chyba osoby korzystają z windy a nie metraż
~Antylokator 1-02-2007 9:45
Ty "llokator" to pewnie nawet nie wiesz jak się z windy korzysta, a co to dopiero jest metraż. Wróć dziecko do przedszkola i nie truj nikomu gitary.
~Jezeli nie chcecie placic.... 2-02-2007 15:15
za uzytkowanie(lub tez za sam fakt istnienia)windy,wprowadzcie sie do budynku bez niej.P.
~paweł`` 3-02-2007 13:06
a moze winda na pieniadze/wszyscy beda zadowoleni bo jak mieszkam na parterze to po co mam placoc wiecej

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group