Piątek, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 6268
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wielkie widowisko w cieniu sztucznych ogni

Sobota, 6 września 2008, 7:54
Aktualizacja: Niedziela, 7 września 2008, 8:02
Autor: JSL
JELENIA GÓRA: Wielkie widowisko w cieniu sztucznych ogni
Fot. JSL
Ponad półtorej godzin trwała wielka inscenizacja historyczna przygotowana przez jeleniogórzan w reżyserii Tadeusza Wnuka z Teatru Jeleniogórskiego im. Norwida. Pełne technicznych sztuczek widowisko „przeprowadziło” publiczność przez dzieje Jeleniej Góry. Niektórzy widzowie czuli niedosyt zrekompensowany najpiękniejszym w historii miasta pokazem fajerwerków. Nie ulega wątpliwości, że było to wielkie wydarzenie godne 900. urodzin miasta.

Spektakl uczcił 900. rocznicę powstania grodu nad Bobrem oraz otworzył obchody jubileuszowego 50. Września Jeleniogórskiego.

Sztuka składała się z 10 scen, które opowiadały historię Jeleniej Góry. Widzowie przybyli na miejsce mogli dowiedzieć się o pożarach, które trawiły w przeszłości nasze miasto, wojnach (w tym 30-letniej, która odcisnęła największe piętno na historii grodu) oraz innych przełomowych wydarzeniach w dziejach Jeleniej Góry a także poznać sylwetki dawnych mieszkańców zasłużonych dla miasta.

Całości towarzyszyły liczne efekty świetlne, ogniowe i wodne, jazda konna oraz walki rycerzy. Nie obyło się jednak bez drobnych incydentów. W pewnym momencie na teren zarezerwowany dla aktorów weszło kilku młodych ludzi. Szybko jednak uciekli w obawie przed zbliżającymi się ochroniarzami.

Spodziewaliśmy się czegoś spektakularnego – mówią Agata, Michał i Mariusz, którzy wczorajszy wieczór spędzili na wzgórzu nieopodal Krzyża Milenijnego. Tymczasem widowisko nie zwalało z nóg – dodają. Ciężko było się zorientować w poszczególnych scenach – dodaje Łukasz. Kwestie narratora były po prostu za krótkie – stwierdza. Część ludzi opuściło okolice krzyża milenijnego, które były areną wydarzenia, jeszcze przed końcem inscenizacji. Ale nie zabrakło też tych, którzy entuzjastycznie odebrali spektakl. - To wielkie wydarzenie godne historycznego jubileuszu Jeleniej Góry - usłyszeliśmy.

Na finał widowiska na scenie niespodziewanie pojawił się Marek Obrębalski – prezydent Jeleniej Góry. Pewnym głosem życzył mieszkańcom dobrej zabawy i uroczyście otworzył 50. jubileuszowy Wrzesień Jeleniogórski. Po wypowiedzeniu tych słów niebo rozświetliły fajerwerki, jakich Jelenia Góra chyba jeszcze nie widziała. Dla tego pokazu warto było poświęcić ten wieczór – zgodnie twierdzili zebrani na wzgórzu ludzie.

Być może to właśnie ten spektakularny pokaz wpłynął na opinię mieszkańców na temat widowiska. Wszyscy zachwycili się sztucznymi ogniami – mówi Agata – a przedstawienie stało się tylko tłem dla tego kolorowego „show”. Mimo niedosytu gratulacje i podziękowania z pewnością należą się aktorom, którzy od lipca codziennie ćwiczyli poszczególne sceny. Ich praca została nagrodzona gromkimi oklaskami publiczności.

To bardzo trudne przedsięwzięcie logistyczne. Dobrze spisali się jednak mundurowi, którzy czuwali nad bezpieczną przeprawą ludzie przez obwodnicę na Zabobrzu. Wzdłuż drogi przygotowano miejsca parkingowe, na które kierowali strażnicy miejscy i policjanci. Obecni byli również pogranicznicy z psami. Nad bezpieczeństwem czuwała duża rzesza ludzi, którym udało się zapanować nad kilkutysięcznym tłumem.

Widowisko za 300 tysięcy złotych to nie koniec imprez. Już jutro na Palcu Ratuszowym zaczyna się dwudniowy Jarmark Średniowieczny. Miejmy nadzieję, że ten zadowoli oczekiwania Jeleniogórzan.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (105) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group