Piątek, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 10303
Zalogowanych: 40
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wielkie (nie)wiadome przyszłości

Piątek, 26 marca 2010, 15:56
Aktualizacja: 15:56
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wielkie (nie)wiadome przyszłości
Fot. TEJO
Exwicepremier i były minister finansów w lewicowym rządzie wystąpił w roli futurologa zachwalającego swoją książkę zatytułowaną „Wędrujący świat”. Profesora Grzegorza Kołodkę, bo o nim mowa, zaprosiła dziś na spotkanie autorskie Książnica Karkonoska.

Ten maratończyk, kilka lat temu polityk całym sercem oddany rządzącej lewicy, dziś odżegnuje się od polityki kładąc nacisk na karierę naukową i analizowanie różnych zjawisk niekoniecznie o podłożu jedynie ekonomicznym. – Odwiedziłem 140 różnych krajów świata, a te, w których nie byłem, też znam dobrze – powiedział dziś profesor ekonomii zgromadzonym w książnicy słuchaczom wykładu pod hasłem „Dokąd zmierza Polska i świat”.

Na podstawie swoich podróży, porównań rozmaitych zakątków naszego globu, a także analiz ekonomicznych podpartych solidną dawką wiedzy historycznej prof. Kołodko napisał dość obszerną pozycję, której zadaniem jest „ukazanie problemów światowych” z głównym naciskiem na to, jak rozwiną się one w przyszłości. Grzegorz Kołodko przez ponad godzinę przedstawiał rozmaite aspekty swojego dzieła.

Mówił o kryzysie i jego nieodłącznych związkach z największym wynalazkiem ludzkości lat minionych, czyli Internetem, który pozwala na błyskawiczny obieg potężnych sum pieniędzy. Wspomniał o demografii, która rysuje perspektywy świata z dziewięcioma miliardami ludzi w roku 2050. Deliberował o starzeniu się społeczeństw i rozwijaniu się technologii medycznych z możliwością przedłużenia życia. Zdaniem prelegenta może to przynieść światowy krach gospodarczy, bo na ludzi w wieku poprodukcyjnym nie będzie komu pracować.

Kołodko zaznaczy, że Polska ma świetne położenie geograficzne i znakomite warunki, aby być potęgą, ale – jak zauważył – brakuje jej strategii, dzięki której mogłaby się odpowiednio zrealizować. Skrytykował też ekonomistów: od Leszka Balcerowicza po współcześnie rządzących. Kilka razy powtórzył, że politycy zakłamują rzeczywistość dla swoich doraźnych interesów.

Autor zawarł też w książce list do wnuczki swojej wnuczki, który ta „przeczyta” w roku 2108. To wyraz troski o przyszłe pokolenia, której – zdaniem profesora – brakuje nie tylko współczesnym, lecz także brakowało ludziom z epok minionych. – Gdyby sto lat temu myślano, jak to będzie za sto lat, żylibyśmy w lepszym świecie – mówił G. Kołodko.

Chętnych do głębszej analizy dywagacji prof. Kołodki odsyłamy do lektury jego książki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
620
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Ulewa w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Fajfy Cieplickie – potańczyli przed deszczem
 
Kultura
Wystartowało Lwóweckie Lato Agatowe
 
Kultura
Teatry uliczne – Busker Tour 2024
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group