Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 3379
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wielkie czytanie Sienkiewicza w Ekonomie

Poniedziałek, 8 września 2014, 8:06
Aktualizacja: Środa, 10 września 2014, 9:53
Autor: Angela
Jelenia Góra: Wielkie czytanie Sienkiewicza w Ekonomie
Fot. Angela
Niezwykłe czytanie jednej z trzech części Trylogii Henryka Sienkiewicza odbyło się w piątek (5.09) w Zespole Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze. Fragmenty „Potopu” czytali bowiem nie uczniowie, a jedna z nauczycielek języka polskiego – Elżbieta Astramowicz–Cyna. Była to prawdziwa uczta wręcz aktorskiego kunsztu, która miała zachęcić młodzież do sięgania po działa polskiego noblisty.

Obecnie „Potop” Henryka Sienkiewicza nie jest już lekturą obowiązkową, ale jak przekonują nauczyciele języka polskiego, to niezwykle cenne działo. – Cenne, ale trudne dla współczesnej młodzieży, która coraz częściej ma problem z linearnym czytanie dłuższego tekstu – przyznała Elżbieta Astramowicz-Cyna. – Staropolski język i sposób pisania sprawiają, że takie książki stają się niezrozumiałe dla młodych ludzi, wychowanych na krótkich skojarzeniowych formach powszechnych chociażby w internecie – dodała nauczycielka języka polskiego.

Stąd pomysł, by to nie uczniowie czytali fragmenty Trylogii podczas Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania Dzieł Henryka Sienkiewicza. – Ja nie musiałam się do tego czytania przygotowywać, mam to w sercu, a co w sercu to i na języku– mówiła Elżbieta Astramowicz-Cyna. - Na tę okazję razem ze swoimi uczennicami udekorowałyśmy salę, bo chciałam, by młodzież poczuła troszkę tego sarmackiego klimatu. Moim zdaniem, jak się młodzież do czegoś gorąco zachęci i pokaże co jest piękne, wartościowe i związane z duchem naszego narodu, to u niektórych otworzą się te potrzeby. Trzeba im otwierać drzwi do naszej przeszłości i historii. Myślę, że takie wydarzenia służą tej inicjatywie. W minionym roku czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w tym roku czytamy „Potop” Henryka Sienkiewicza. Dla naszej młodzieży wybrałam dwa fragmenty: poznania Kmicica z Oleńką Billewiczówną i drugi fragment po zdradzie w Kiejdanach – dodała Elżbieta Astramowicz-Cyna.

W jeleniogórskim „Ekonomie” udział w czytaniu trylogii wzięli wszyscy uczniowie. – Co godzinę do szkolnej auli przychodzą kolejne grupy, po dwie trzy klasy, by każdy mógł wysłuchać tego wyjątkowego czytania „Potopu” – mówiła Joanna Marczewska, dyrektor ZSE-T w Jeleniej Górze. – W ten sposób chcemy przekonać młodzież, że Nagroda Nobla dla Henryka Sienkiewicza nie była przypadkowa i warto - mimo różnicy słownictwa - sięgać po jego dzieła – dodała.

Czy to założenie udało się zrealizować? – Poniekąd tak, bo nasze pokolenie nie jest już zbytnio zainteresowane taką literaturą, sami pewnie byśmy po nią nie sięgnęli, a takiego czytania słucha się z prawdziwą przyjemnością – mówiła Angelika Wójcik, czwartoklasistka.

O wartości, ale i trudności czytania tego działa mówił również uczeń Daniel Krzeczowski.
– Ja przeczytałem całą książką, ale rzeczywiście nie było łatwo i gdyby nie pomoc wykładowcy, nie zrozumielibyśmy całej treści. A dzisiaj przytoczone fragmenty, to wartości na których budowane jest społeczeństwo – dodał.

To, że sięga po te książki coraz mniej młodych ludzi potwierdziła Justyna Pijanka z klasy 3 a, która z zawstydzeniem przyznała, że „Potopu” nigdy nie czytała. – Dzisiaj wysłucham go po raz pierwszy – mówiła uczennica.

Dodatkową motywacją do przeczytania jednej z trzech części Trylogii H. Sienkiewicza ma być dla uczniów „Ekonoma” szóstka w dzienniku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group