Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5941
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wielkie czytanie Sienkiewicza w Ekonomie

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 8 września 2014, 8:06
Aktualizacja: Środa, 10 września 2014, 9:53
Autor: Angela
Fot. Angela
Niezwykłe czytanie jednej z trzech części Trylogii Henryka Sienkiewicza odbyło się w piątek (5.09) w Zespole Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze. Fragmenty „Potopu” czytali bowiem nie uczniowie, a jedna z nauczycielek języka polskiego – Elżbieta Astramowicz–Cyna. Była to prawdziwa uczta wręcz aktorskiego kunsztu, która miała zachęcić młodzież do sięgania po działa polskiego noblisty.

Obecnie „Potop” Henryka Sienkiewicza nie jest już lekturą obowiązkową, ale jak przekonują nauczyciele języka polskiego, to niezwykle cenne działo. – Cenne, ale trudne dla współczesnej młodzieży, która coraz częściej ma problem z linearnym czytanie dłuższego tekstu – przyznała Elżbieta Astramowicz-Cyna. – Staropolski język i sposób pisania sprawiają, że takie książki stają się niezrozumiałe dla młodych ludzi, wychowanych na krótkich skojarzeniowych formach powszechnych chociażby w internecie – dodała nauczycielka języka polskiego.

Stąd pomysł, by to nie uczniowie czytali fragmenty Trylogii podczas Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania Dzieł Henryka Sienkiewicza. – Ja nie musiałam się do tego czytania przygotowywać, mam to w sercu, a co w sercu to i na języku– mówiła Elżbieta Astramowicz-Cyna. - Na tę okazję razem ze swoimi uczennicami udekorowałyśmy salę, bo chciałam, by młodzież poczuła troszkę tego sarmackiego klimatu. Moim zdaniem, jak się młodzież do czegoś gorąco zachęci i pokaże co jest piękne, wartościowe i związane z duchem naszego narodu, to u niektórych otworzą się te potrzeby. Trzeba im otwierać drzwi do naszej przeszłości i historii. Myślę, że takie wydarzenia służą tej inicjatywie. W minionym roku czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w tym roku czytamy „Potop” Henryka Sienkiewicza. Dla naszej młodzieży wybrałam dwa fragmenty: poznania Kmicica z Oleńką Billewiczówną i drugi fragment po zdradzie w Kiejdanach – dodała Elżbieta Astramowicz-Cyna.

W jeleniogórskim „Ekonomie” udział w czytaniu trylogii wzięli wszyscy uczniowie. – Co godzinę do szkolnej auli przychodzą kolejne grupy, po dwie trzy klasy, by każdy mógł wysłuchać tego wyjątkowego czytania „Potopu” – mówiła Joanna Marczewska, dyrektor ZSE-T w Jeleniej Górze. – W ten sposób chcemy przekonać młodzież, że Nagroda Nobla dla Henryka Sienkiewicza nie była przypadkowa i warto - mimo różnicy słownictwa - sięgać po jego dzieła – dodała.

Czy to założenie udało się zrealizować? – Poniekąd tak, bo nasze pokolenie nie jest już zbytnio zainteresowane taką literaturą, sami pewnie byśmy po nią nie sięgnęli, a takiego czytania słucha się z prawdziwą przyjemnością – mówiła Angelika Wójcik, czwartoklasistka.

O wartości, ale i trudności czytania tego działa mówił również uczeń Daniel Krzeczowski.
– Ja przeczytałem całą książką, ale rzeczywiście nie było łatwo i gdyby nie pomoc wykładowcy, nie zrozumielibyśmy całej treści. A dzisiaj przytoczone fragmenty, to wartości na których budowane jest społeczeństwo – dodał.

To, że sięga po te książki coraz mniej młodych ludzi potwierdziła Justyna Pijanka z klasy 3 a, która z zawstydzeniem przyznała, że „Potopu” nigdy nie czytała. – Dzisiaj wysłucham go po raz pierwszy – mówiła uczennica.

Dodatkową motywacją do przeczytania jednej z trzech części Trylogii H. Sienkiewicza ma być dla uczniów „Ekonoma” szóstka w dzienniku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~nom 8-09-2014 8:29
Gdyby nie wywalono polonistki,o którą upominali się uczniowie,czytaniu towarzyszyłby wątek estetyczny,bowiem niebrzydka to osoba :)
~do nom 8-09-2014 16:00
~nom ma racje!
~ 8-09-2014 18:12
Zafascynowanie na twarzach uczniów wprost niewypowiedziane. A Pani białogłowa, niegdyś rudogłowa, jak przódy bywało w powłóczystych firankach miast bluzki do fotografii tfu! portretu pozuje, binokle zdjąwszy. Jednym słowem kabaret. Jak ktoś lubi to czyta, jak nie to i welon na obrazie nie pomoże.
~ 8-09-2014 19:41
fajnie byłoby żeby ktoś przed dodaniem tych zdjęć ocenił wygląd osób na nich i głęboko się zastanowił czy osoba będąca na zdjęciu chce być na tej stronie.. bo to jak niektóre osoby wyglądają na tych zdjeciach i to, że tu są na pewno ich nie cieszy
~cdr 8-09-2014 20:04
Sympatycznie i niecodziennie.
~ekonomista 8-09-2014 21:51
A to co, bracia czy klony? http://www.jelonka.com/news,single,photos,article,53677,p,11#photos

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group