Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 2263
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wielki weekend na urodziny miasta

Czwartek, 24 kwietnia 2008, 13:40
Aktualizacja: Piątek, 25 kwietnia 2008, 7:59
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wielki weekend na urodziny miasta
Marek Obrębalski, gospodarz konferencji, zapowiada imprezy jubileuszowe. Obok – Katarzyna Młodawska.
Fot. TEJO
Prawie 180 tysięcy ludzi ma odwiedzić Jelenią Górę podczas jubileuszowej majówki, która zbliża się wielkimi krokami. Takie są szacunki organizatorów największej imprezy, jakiej gród Krzywoustego jeszcze nie widział. O majowym świętowaniu jubileuszu mówili dziś włodarze stolicy Karkonoszy podczas konferencji w ratuszu.

Będzie hucznie i pompatycznie. Do stolicy Karkonoszy zjadą gwiazdy, w tym Andreas Vollenweider i zespół Kult. A samo święto rozpocznie się 1 maja w południe na placu Ratuszowym od promocji dukata lokalnego, którym będzie można płacić w wybranych sklepach i punktach handlowych. Dukat ma nominał 4 jeleni, warty jest cztery złote i będzie ważny jako środek płatniczy do września.

Będzie także promocja nowości wydawniczej: Kronik Jeleniogórskich pióra Johanna Herbsta, wydanych przez wydawnictwo Ad Rem przy wsparciu miasta. – Kroniki z niemieckiego przetłumaczył Tomasz Pryll. Tom ma spopularyzować wiedzę o dawnej Jeleniej Górze i jest jednocześnie kontynuacją dzieła Daniela Hensela – mówił Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Karkonoskiego, który jednocześnie jest redaktorem wydania kronik.

Jeleniogórzanie i goście będą mogli jednocześnie skosztować Pierników Jeleniogórskich, cukierniczego specjału stolicy Karkonoszy. – Do jego receptury dotarł kilka lat temu mój ojciec. Piernik jest oryginalny w smaku. Jednocześnie będzie opakowany w okolicznościowe pudełeczka z obrazem ratusza. Będzie miał także lukrowany napis o jubileuszu – zapowiada Rafał Mrugała z cukierni, która zajęła się wypiekiem i dystrybucją oryginalnego ciasta.
Będzie też okolicznościowa pralinka z Galerii Czekoladowej. - Przypomina dukata i ma nadzienie z orzechów laskowych - zapowiada Dariusz Goetze, właściciel lokalu, który z żoną w ten sposób chce zostawić swój wkład na 900-lecie miasta.

Po południu święto miasta przeniesie się do Cieplic. Tam na błoniach, za pałacem Schaffgotschów, zostanie urządzona scena dla gwiazd, które wystąpią wieczorem. – Znany gitarzysta Marek Napiórkowski zaprosi swoich gości: Annę Marię Jopek, Dorotę i Henryka Miśkiewicza i Artura Lesickiego. Gwiazdą wieczoru będzie szwajcarski instrumentalista Andreas Vollenweider – poinformował Jarosław Gromadzki, dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Teren będzie dodatkowo iluminowany, a całość występu Szwajcara będzie przypominała spektakl „światło-dźwięk”.

Z kolei w piątek, 2 maja, wiele się będzie działo na placu Ratuszowym. Najpierw powstanie wielka „żywa” flaga narodowa z okazji przypadającego w tym dniu Święta Flagi. Później – same rockowe hity: koncert grupy Kult, Leniwca i Voo-Voo. Będzie też prezentacja herbów Jeleniej Góry.

W sobotę, 3 maja, wydarzeniem dnia będzie koncert dla Jeleniej Góry. Zabrzmią największe przeboje skomponowane przez Edwarda Czernego. Wystąpią filharmonicy dolnośląscy i soliści: Urszula Dudziak, Maciej Sikała, Paweł Juryś oraz Big Band Akademii Muzycznej w Katowicach.
- Ponieważ plac Ratuszowy będzie zajęty, tradycyjne obchody Święta Konstytucji 3 Maja zostaną przeniesione przed kościół garnizonowy – zapowiedziała Katarzyna Młodawska, naczelniczka wydziału promocji i informacji UM.

Taki rozmach imprez oraz wielka majówka przyciągną do miasta tysiące gości. Policjanci szacują, że już od tego piątku do miasta i powiatu zaczną przybywać turyści. Może ich być nawet 180 tysięcy! – Nad bezpieczeństwem będą czuwały dodatkowe patrole, na które środki wygospodarowało miasto. W razie potrzeby ściągniemy oddziały prewencji z Legnicy i Wrocławia – zapowiedział kom. Bogumił Kotowski z KMP w Jeleniej Górze.

A co z parkowaniem? – 2 maja plac Ratuszowy będzie zamknięty dla ruchu kołowego – uprzedza Sławomir Zakrocki ze straży miejskiej. W Cieplicach wyznaczono dodatkowe miejsca postojowe. Strażnicy radzą, aby z nich korzystać, a w miarę możliwości udać się na koncerty komunikacją miejską.

O pozostałych imprezach długiego weekendu będziemy informowali na bieżąco.

Tu zaparkujesz podczas wielkiej majówki
Cieplice: szacowana liczba miejsc – 1000: plac Kombatantów (100), plac Piastowski na wysokości Wodnika i zaplecza ZGL (40), Wodna (40), Fabryczna (40), Zamoyskiego i Tabaki (300.), Staszica (100), Podgórzyńska (160), Jagiellońska – szpital (80), Krośnieńska (200).
Jelenia Góra: Piłsudskiego (60), Bankowa (80), Grodzka (100), Matejki (50), parking koło Jasnej przy PZU (20). Ponadto zaparkować można jeszcze na ulicach: Pocztowej, Okrzei, Klonowica, Skłodowskiej-Curie czy Groszowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group