Poniedziałek, 19 października
Imieniny: Pawła, Piotra, Jana
Czytających: 6206
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wielki kamieniołom za miedzą? Mieszkańcy mają wątpliwości

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Środa, 8 czerwca 2011, 11:08
Aktualizacja: 11:13
Autor: Agrafka
Fot. Archiwum
Mieszkańcy Jurczyc blisko Świerzawy (powiat złotoryjski) obawiają się złych skutków, jakie przyniesie dla nich planowane uruchomienie siedemnastohektarowego kamieniołomu metabazaltu. Do 10 czerwca można jednak składać uwagi w planie zagospodarowania przestrzennego świerzawskiej gminy.

W mailu, jaki przesłali do mediów Anna i Robert Maciąg ze Starej Kraśnicy, czytamy, że podczas spotkania tyczącego kamieniołom metabazaltu, który planowany jest w Jurczycach, nikt nie umiał powiedzieć, którędy urobek będzie wywożony.

Ludzie obawiają się, że ciężarówki będą jeździły przez Starą Kraśnicę, Świerzawę i dalej w stronę Złotoryi. – Droga wojewódzka nr 365 na Jawor nie dopuszcza ruchu ciężarówek powyżej 12 ton, podobnie droga powiatowa w kierunku Dobkowa. W Świerzawie most obok poczty już ma zamknięty jeden pas ruchu z powodu uszkodzenia i czeka na remont.

Właściciele domów przy ulicy Złotoryjskiej, Jeleniogórskiej i placu Wolności odszkodowań na remonty domów wskutek ewentualnych uszkodzeń wywołanych ruchem ciężarówek nie będą mogli ubiegać się od gminy, bo jest to droga wojewódzka. Będą musieli starać się o zadośćuczynienie sami w sądzie – argumentują ludzie.

Do 10 czerwca można składać w Urzędzie Gminy w Świerzawie pisemne uwagi do projektu. Autorzy listu do mediów apelują o refleksję. – Czy chcemy, by pod naszymi oknami jeździły wielkie ciężarówki? Czy chcemy żyć w hałasie, czy chcemy czuć się bezpiecznie idąc ze Świerzawy do Starej Kraśnicy lub Sędziszowej poboczem? – pytają mając na uwadze szczególnie najmłodszych.

Kamieniołom będzie miał 17 hektarów – podobnie jak wapienia w Wojcieszowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~gorol 8-06-2011 12:08
Zamówcie u Zawiły pomysł na tory i kolej .
~zBIGs 8-06-2011 12:15
a kto jest inwestorem? A propos powyższego wpisu, tory i kolej zostały odtworzone na trasie Wojcieszów Marciszów 3 lata temu.
~swojak 8-06-2011 12:36
Dajcie info do Gazety Zlotoryjskiej i na www.zlotoryja info.To Wasz - jaki jest,to jest-ale powiat.No i mowcie na ulicy,u lekarza,w sklepach,autobusach,na ulicy,po prostu wszedzie....Rozmawiajcie i kazcie rozmawiac innym,nieh ludzie wiedza jak najwiecej.
~Kowal@1 8-06-2011 13:17
~gorol toś tobie sie pomyliło bo to nie powiat Jeleniogorski a Złotoryjski a za tym, p.Zawiła nie ma nic do tego.Pomysły to i ty mozesz mieć, a jezeli je masz przedstaw?!
~Brudne łapy 8-06-2011 16:44
Tak to jest z tym bezmyślnym lub lepiej: pazernym "biznesem" Trzeba im bezwzględnie i bezustannie patrzeć na lepkie łapska. I nie darować żadnego odstępstwa od prawa! Oni będą pieprzyć, że dają pracę. Tylko, że jest to płaca niska. W przypadku Jurczyc coś tu mocno śmierdzi! Jak to władze gminy nie znają stanu dróg i możliwości mostów!? Obyście drodzy mieszkańcy Jurczyc nie wyszli na tym kamieniołomie jak mieszkańcy Karpnik k.Jeleniej Góry. '
~ZABOBRZANIN 8-06-2011 19:19
A ja to bym wszystkiego zakazał i najlepiej jak by kopali ale nie u nas tylko u sąsiadów. Albo jeszcze lepiej kupmy za granicą im nabijajmy kieszenie innym... Będzie za to ekologicznie i w zgodzie ze standardami unijnymi. Stańmy w pośredniaku po zasiłek i po transparenty że nie ma pracy, płacy i bieda wszędzie...
ebee 8-06-2011 21:57
Szkoda,że mieszkańcom nie przeszkadza ogromne bezrobocie. Widocznie życie na koszt państwa nie jest takie straszne. Tu zasiłek, tam zapomoga, jakaś fucha. A że budynki się walą, ulice przypominają ser szwajcarski, to oponentów nie razi. I dlatego nie życzą sobie nowych miejsc pracy, no i tych cięzarówek na dziurawych drogach. Każdy pretekst jest dobry Pozdrawiam, EBEE
~górnik 8-06-2011 22:23
Zły stan dróg nie powinien być problemem inwestorów. To jest problem naszego rządu i samorządu. Jeżeli tak będziemy podchodzić do tematu to do niczego to nie doprowadzi. Od wielu lat w tamtym rejonie nie ma żadnego przemysłu i stan dróg wcale się nie poprawia a wręcz przeciwnie jest w opłakanym stanie.
~ 9-06-2011 6:26
A wiecie jaki taka kopalnia podatek dla gminy płaci ?
~Troskliwi? 9-06-2011 12:48
Rozumiem, że ów podejrzany interes z kopalnią w tle ma swoich zwolenników na Zabobrzu i w ebee. Drodzy panowie chyba nie rozumieją na czym polega uczciwe prowadzenie interesu. U nas utrwaliło się następujące podejście: szybko dorobić się kosztem środowiska naturalnego, zrujnowanych dróg i mostów i poniżających zarobków. I plećcie drodzy panowie, że zarabiając 1200 PLN na rękę po 12 godz niewolniczej pracy natychmiast poprawi się wygląd okolicznych domów.
~swojak 9-06-2011 13:25
Z tego co wiem,to wladze Swierzawy zrobily zebranie-WIELKIE KONSULTACJE-z udzialem 4 czy 6 osob.Toż to kpina z ludzi ,że takie ważne decyzje zapadna bez wiedzy tych biednych ludzi,kolo których będą jeżdzić te ciężkie,dudniace,głośne,niebezpieczne itp. ciężarówki.
~swojak 17-06-2011 10:03
Prosze o info,co dzieje sie w sprawie kamieniolomu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group