Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 8317
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Wielka uczta w salach pałacu

Poniedziałek, 31 marca 2008, 8:54
Aktualizacja: 8:55
Autor: rylit
Region Jeleniogórski: Wielka uczta w salach pałacu
Fot. rylit
Szynki, szczupaki faszerowane, mazurki i drożdżówki: tym zastawiono stoły w Pałacu Łomnica. Nie były to dekoracje, ale najprawdziwsze dania przygotowane przez folklorystyczne grupy z regionu. Każdy, kto w niedzielę przybył na 24. „Małą Wielkanoc”, mógł osobiście ich skosztować.

Na kilka godzin w Pałacu Łomnica zagościły folklorystyczne grupy z okolic Jeleniej Góry prezentując tradycyjne potrawy wielkanocne, udekorowane stoły, pisanki świąteczne, i inne ozdoby wielkanocne. Jak co roku każdy stół był oceniany przez jury, którego przewodniczącym był znany z programów telewizyjnych o gastronomii światowej sławy mistrz kuchni Kurt Scheller.

Jury oceniało nie tylko wygląd potraw, ale również doceniało walory smakowe. Jednak najważniejszymi degustatorami byli liczni goście, którzy w tym dniu odwiedzili pałac i mogli spróbować każdej potrawy. Piękna pogoda i sława tej imprezy spowodowała, że trudno było się poruszać wśród rozstawionych stołów. Niewątpliwą atrakcją dla gości z zagranicy były pokazy zdobienia jaj i robienia palm wielkanocnych.

Polskimi potrawami wielkanocnymi zajadali się turyści z Niemiec, Czech i Anglii. Do święconego przygrywały kapele ludowe. Atrakcją były występy zespołu „Trzynicoki” kapeli ludowej z pod Jasła, gościa specjalnego konkursu wielkanocnego, który występował kilkakrotnie w czasie całego dnia.

„Mała Wielkanoc” organizowana w naszym regionie zawdzięcza swoją sławę i dobrą kondycję niewątpliwie Henrykowi Duminowi, etnologowi, byłemu dyrektorowi domu kultury „Muflon”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group