Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 6476
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wielka Sobota – święciliśmy pokarmy

Sobota, 22 marca 2008, 14:36
Aktualizacja: 20:16
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wielka Sobota – święciliśmy pokarmy
Fot. TEJO
Tłumy jeleniogórzan od sobotniego przedpołudnia odwiedzają świątynie, aby poświęcić żywność przyniesioną w ozdobnych koszyczkach. Wierni adorują też Groby Pańskie, które przygotowano w kościołach.

W Sanktuarium Podniesienia Krzyża Świętego całą noc czuwano przy wizerunku Chrystusa. Nad figurą Zbawiciela zorganizowano warty honorowe w mundurach paradnych. Grób Pański przystrojono symbolicznymi kamiennymi tablicami z dziesięciorgiem przykazań. Przy święceniach pokarmu świątynia wypełniała się po brzegi. W tłoku było sporo Niemców, którzy z zaciekawieniem obserwowali obyczaj.

Przy grocie z Grobem Pańskim w kościele świętych Erazma i Pankracego warty honorowe pełnili harcerze. Tu także wierni tłumnie przychodzili z koszyczkami, aby poświęcić jaja, wędliny, chleb oraz wypieki. Nie brakowało też pieprzu i soli oraz chrzanu.

Wyjątkowy charakter mają obchody Wielkiej Soboty w kościele Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu przy ul. Morcinka. Świątynia jest w budowie i zbierano ofiary na ten cel sprzedając chlebki wielkanocne. Tradycyjnie urządzono także kiermasz ciast wielkanocnych, z którego dochód zostanie przeznaczony na kolonie dla dzieci z uboższych rodzin.

W kościołach wieczorem rozpoczną się nabożeństwa Wigilii Paschalnej. Po nich nastąpią procesje rezurekcyjne, w trakcie których kapłani objawią radosną nowinę o Zmartwychwstaniu Jezusa. Zgodnie z zaleceniami biskupów to właśnie w nocy z soboty na niedzielę będą obchodzone te najważniejsze momenty liturgii Wielkiej Nocy. W wielu parafiach nie będzie porannych mszy rezurekcyjnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group