Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 6324
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wielka bitwa na ogromnych płótnach

Piątek, 6 sierpnia 2010, 17:27
Aktualizacja: Sobota, 7 sierpnia 2010, 21:50
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wielka bitwa na ogromnych płótnach
Fot. TEJO
– Ci, co zginęli, poszli w bohatery, ci, co przeżyli, muszą walczyć dalej – te słowa piosenki Jacka Kaczmarskiego wyśpiewane przez Jacka Szreniawę można potraktować jak motto dzisiejszego otwarcia wystawy w Muzeum Karkonoskim, gdzie eksponowane są szkice Wojciecha Kossaka do panoramy bitwy pod Somosierrą.

Zebrani na wernisażu wysłuchali Jacka Szreniawy, który zaśpiewał utwór Jacka Kaczmarskiego „Somosierra”. Zapoznano się także z tłem historycznym obrazowanych wydarzeń, a także z historią panoramy wspomnianej bitwy. Panoramy, która nigdy nie powstała. Zachowały się jedynie cztery szkice wykonane pod koniec XIX wieku częściowo przez Wojciecha Kossaka (postacie i konie) oraz częściowo przez pejzażystę Michała Wywiórskiego.

Malarze, u których warszawscy kapitaliści zamówili dzieło, osobiście wybrali się na pole bitewne do Hiszpanii, znaleźli punkt, skąd powstał obraz. Przeszli pieszo 240 kilometrów. Na ekspedycję wybrali późną jesień, aby ich wizja bitwy była jak najbardziej naturalna. Batalia rozegrała się bowiem 30 listopada 1808 roku. Na miejscu wykonali szereg szkiców oraz fotografii, z którymi wrócili do Berlina, gdzie mieli pracownię.

Dzieło wykonano tylko częściowo i przewieziono do Warszawy. Ostatecznie – z powodu kłopotów z rosyjską cenzurą – panoramy artyści nigdy nie ukończyli. W założeniu miało być to dzieło zbliżone do innych panoram autorstwa Kossaka (około 110 metrów długości – 17 metrów wysokości). Eksponowano jedynie szkice, po raz pierwszy w maju 1901 roku w warszawskiej Zachęcie. Po 109 latach – wypożyczone z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej obrazy – można podziwiać w Jeleniej Górze.

Dlatego miłośnicy czasów napoleońskich chętnie odwiedzą Muzeum Karkonoskie, gdzie – poza wspomnianymi czterema szkicami – można oglądać egzemplarze broni używanej przez napoleońską armię, a nawet świetnie zachowane buty piechura. Sporo też infografiki ilustrującej najważniejsze wydarzenia epoki małego cesarza, który podbił niemal całą Europę. Jedna z grafik do wjazd wojsk napoleońskich do Moskwy. Jest też autentyczna armata! Zachwycają karty z sylwetkami żołnierzy koalicji, a także – tu atrakcja dla lubiących żołnierzyki chłopców – makieta bitwy.

Eksponaty pochodzą – poza wspomnianym muzeum przemyskim – z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich z Wrocławia, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego w Kamiennej Górze oraz z kolekcji prywatnych. Wystawa „Bitwa pod Somosierrą – szkice do panoramy Wojciecha Kossaka” czynna będzie do 19 września.

Wernisaż stał się okazją do złożenia gratulacji Jolancie Staszak, która świętuje 35-lecie pracy w Muzeum Karkonoskim. Odczytano list dla Jubilatki od szefowej MK Gabrieli Zawiły oraz wręczono pracownicy wiązankę kwiatów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1401
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group