Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 6547
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wielka akcja liczenia bezdomnych

Poniedziałek, 29 grudnia 2014, 8:05
Aktualizacja: 8:09
Autor: Mea
Jelenia Góra: Wielka akcja liczenia bezdomnych
Fot. Archiwum Jelonki.com
W styczniu odbędzie się już po raz drugi ogólnopolska akcja liczenia bezdomnych. – Sprawdzimy miejsca, w których przebywają bezdomni, m.in. altanki działkowe, ogrzewalnie, pustostany, szpitale, itp. – mówi Wojciech Łabun, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze.

Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych po raz pierwszy odbyło się w nocy z 7 na 8 lutego 2013 r. na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Celem - ograniczenie negatywnych skutków bezdomności.

- Takie badania będą prowadzone systematycznie co 2 lata w miesiącach zimowych na terenie całej Polski. Kolejne odbędą się w 21. stycznia oraz w nocy z 21. na 22. stycznia 2015 r. i będziemy je prowadzić wraz ze schroniskiem dla osób bezdomnych, policją, strażą miejską, szpitalem i zakładem karnym w Jeleniej Górze. Oprócz wymienionych miejsc funkcjonariusze i pracownicy socjalni sprawdzą również pustostany, altanki ogrodowe i inne obiekty – mówi Wojciech Łabun.

Z przeprowadzonych w nocy z 7. na 8. lutego 2013 r. badań wynikało, że na terenie gminy Jelenia Góra przebywało ogółem 117 bezdomnych, w tym 107 osób było w placówkach prowadzonych przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta, 7 osób w zakładzie karnym oraz 3 osoby przebywały w placówkach służby zdrowia.

W okresie jesienno-zimowym służby mundurowe wraz z pracownikami socjalnymi i we współpracy ze schroniskiem prowadzą coroczną akcję „Zima”, podczas której odwiedzają miejsca, gdzie przebywają bezdomni, namawiając ich do skorzystania ze schronienia, by uniknęli zamarznięcia.

Warto wymienić, że w Jeleniej Górze działają cztery miejsca dla osób bezdomnych, prowadzone przez Towarzystwu Pomocy im. Św. Brata Alberta: Koło Jeleniogórskie - Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn im. Św. Brata Alberta przy ul. Grunwaldzkiej 51 w Jeleniej Górze, w którym znajduje się 80 miejsc noclegowych, Dom im. Św. Brata Alberta dla Bezdomnych Niepełnosprawnych Mężczyzn przy ul. Wolności 180 w Jeleniej Górze, w którym znajduje się 45 miejsc noclegowych, Noclegownia dla Bezdomnych Mężczyzn im. Św. Brata Alberta przy ul. Grunwaldzkiej 51, w której znajduje się 20 miejsc noclegowych oraz Ogrzewalnia w Jeleniej Górze przy ul. Wolności 180, która została w tym roku otwarta dla około 20 osób.

- W okresie jesienno-zimowym zwiększa się liczba osób korzystających z miejsc schronienia noclegowych i ogrzewalni. Z roku na rok nie zauważamy wzrostu liczby bezdomnych. Średnio ok. 80 osób korzysta z domu i schroniska, ok. 20 osób z noclegowni i między 10 a 20 z ogrzewalni w okresie zimowym – mówi dyrektor.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group