Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5958
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Większy powiat jeleniogórski?

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 9 sierpnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 9 sierpnia 2007, 9:09
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Gryfów Śląski chce przyłączenia do struktur administracyjnych stolicy Karkonoszy.

Stosowną uchwałę podjęli gryfowscy radni po tym, jak samorządowcy powiatu lwóweckiego zdecydowali o zamknięciu oddziału wewnętrznego szpitala w Gryfowie. Placówką zarządza właśnie powiat lwówecki. A że jest ona zadłużona, szuka każdej możliwości, aby obciąć wydatki.

Wywołało to oburzenie w Gryfowie i chęć secesji z powiatowych struktur Lwówka. Argument: po likwidacji szpitala, gryfowianie pozostaną bez możliwości otrzymania szybkiej pomocy medycznej w nagłych wypadkach.

Od pomysłu do przemysłu droga jednak daleka. Najpierw trzeba przeprowadzić konsultacje społeczne, później stosowne uchwały muszą podjąć radni pozostałych gmin i rada całego powiatu. Zebrane dokumenty trzeba wysłać do Wrocławia do wojewody, który sprawę przekazuje Radzie Ministrów. Procedura jest długa i formalności przy zmianie administracyjnych granic mogą potrwać co najmniej kilka miesięcy.

To nie pierwszy przypadek, kiedy samorządowcy chcą opuścić struktury powiatu, w którym umieściła ich reforma administracyjna z roku 1999. Zdarzyło się tak, między innymi, w Świerzawie, której nie po drodze było ze Złotoryją. Wyrażono chęć przystąpienia do powiatu jeleniogórskiego, ale sprawa nie znalazła pozytywnego dla świerzawian finału.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Olo cwaniak 9-08-2007 9:13
Co wy ku..a pieprzycie :), przecież nikt nie zostanie bez pomocy, oddział wewnętrzny to nie izba przyjęć, której nie zlikwidowano!!!! przecież w dalszym ciągu izba przyjęć będzie działać !!!! jezu jakie te ludzie to prostaki, że aż strach!!! DOIĆ KROWY!!! a nie żądać przyłączenia buroki jedne!
~Bezrobotny 9-08-2007 9:34
I bardzo dobry pomysł. Jelenia Góra straciła dużo,tracąc status województwa.Wszystko zabiera Wrocław,widać to przy rozdziale środków unijnych na lata 2007–2013. Dobrym pomysłem było by zbierać podpisy mieszkańców o ponowne utworzenie województwa jeleniogórskiego. Ale,do tego potrzeba nam posłów z "ikrą".
~Sobieszowianin 9-08-2007 11:12
Prędzej Gryfów Śląski mógłby się starać o przejście z powiatu lwóweckiego do lubańskiego, ponieważ gmina Gryfów Śląski leży obok miasta Lubań Śląski. W strukturze mapy Polski gminę Gryfów Śląski przecina gmina Mirsk oraz gmina Lubomierz. Więc jak tutaj myśleć o przejściu Gryfowa Śląskiego w struktury administracyjne powiatu jeleniogórskiego? Jednym wyjściem jest przyłączenie się gminy Mirsk również do powiatu jeleniogórskiego.
~zadumany 9-08-2007 11:13
Proszę sobie wyobraźić, że np. w gryfowie zostanie zlikwidowany zakład dajmy na to na 1000 miejsc pracy, poza pracownikami i ich rodzinami nikt sie tym faktem nie wzruszy, a tylko nie daj boze ruszyć jakąś szkołe czy szpital wzawa, aż po wrocław się tworzy jest to ni normalne. A z drugiej strony jest to absurd w tak mały powiecie i biednym, żeby były dwa szpitale. Na zakończenie ma jeszcze apel do radnych gryfowa, zeby ujeli się w tak dynamiczny sposób za browartem lwóweckim
~Do burmistrza gryfowa 9-08-2007 11:15
Panie Poniźniak rozumie, że zakosztował Pan diety poselskiej, ale nie musi Pan kosztem mieszkanców gminy Gryfów robić sobie kampani wyborczej do sejmu. Miej Pan trochę godności.
~Kto za? 9-08-2007 11:20
Kto jest za tym, by Jelenia Góra ogłosiła wyjście z tego kretyńskiego województwa dolnośląskiego?
~Sobieszowianin 9-08-2007 12:01
Prawda jest taka, że odkąd Jelenia Góra straciła status miasta wojewódzkiego na rzecz Wrocławia to Jelenia Góra jest omijana. Co słyszymy w telewizji i radiu lub przeczytamy na Internecie, że Wrocław to i to tamto. To jest chore. Cała kasa idzie do Wrocławia, a reszta województwa to, gdzie k***a mać tak za przeproszeniem? Najlepiej, gdyby Jelenia Góra wróciła na status miasta wojewódzkiego i przejęła kilka powiatów ościennych.
~Olo cwaniak 9-08-2007 13:43
Taaak to rzeczywiście zdecydowanie lepszym pomysłem jest przyłączenie Mirska do powiatu jeleniogórskiego, no i oczywiście zrobienie z Jeleniej Góry drugiego miasta wojewódzkiego, może to sprawi, że część tej dużej kasy wpłynie też na konto Jeleniej Góry. ZRÓBMY DRUGIE MIASTO WOJEWÓDZKIE. Lub ewentualnie mniejsze województwo, które obszarem by obejmowało nieco ponad dawne województwo jeleniogórskie. Z tym, że jednak każda zmiana granic administracyjnych, wiąże się z ze zmianami w dokumentach, rejeracjach samochodowych itp., więc chyba najrozsądniejszym wyjściem będzie stworzenie drugiego miasta wojewódzkiego "Jelenia Góra"
~bary33 9-08-2007 20:53
...ZAWSZE MOŻNA POWOŁAĆ KSIĘSTWO JELENIOGÓWRSKIE...
~Ja, to właśnie ja. 9-08-2007 21:57
A może rozwiązanie kompromisowe takie jak w Kujawsko– Pomorskim czy Lubuskim? W jednym mieście Sejmik, w drugim Wojewoda? W końcu pierwszą stolicą Dolnego Śląska po wojnie była JELENIA GÓRA!! Festung Breslau była wtedy w gruzach ;]
~Ja, to właśnie ja. 9-08-2007 21:58
A może rozwiązanie kompromisowe takie jak w Kujawsko– Pomorskim czy Lubuskim? W jednym mieście Sejmik, w drugim Wojewoda? W końcu pierwszą stolicą Dolnego Śląska po wojnie była JELENIA GÓRA!! Festung Breslau była wtedy w gruzach ;]
~rebeliant 10-08-2007 0:25
Proponuje przyłączyć sie do Wrocławia (jeszczejedna dizelnica) – większe przychody, kliniki szpitale, zakłady pracy, w 100% przeprowadzięc "wysiedlenie" Domy, ziemie, sprzedac na aukcji za grosze (podstawionym psedo niemcom, francuzom itp. – "kasa będzie" – radni obłupią się – ty co przy korycie – "szkopy wrócą" komuna rządzi. Tylko dlaczego wybraliśmy radnych "d.... " bez rozumu, zamiast rozwijać to się, mózgi macie wyjałowione przez komunizm – ten kraj macie w d...ie. Jak zyskacie nowe drogi, itp. to po latach odłaczycie się – a Jelenia Góra będzie wsią zabitą deskami. ????
~Biedacy na krzywy ryj !!! 10-08-2007 1:51
To chyna pomyłka: "Gryfów Śląski chce przyłączenia do struktur administracyjnych stolicy Karkonoszy." powinno być do "Wrocławia stolicy województwa jako dzielnica". Stolica Karkonoszy jest biedna Wrocław Jelenia Górę juz wykończył dotacje, rozwój po co tylko WROCŁAW. Pzamykać zesztę zakładów, zlikwidować przychodnie, szpital jedyny (pokaż mi lekarza biednego) strajki po co nam to. Ludzi wysłać "na robody" za granicę bo tu bieda. URZEDNICY zostaną bo dobrą kasę mają.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group