Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 3837
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wiedźmin w Ekonomie

Środa, 14 lutego 2018, 6:41
Autor: Agnieszka Kumek
Jelenia Góra: Wiedźmin w Ekonomie
Fot. Użyczone
Wczoraj (13.02) już po drugi raz odbył się w Zespole Szkół Ekonomiczno–Turystycznych międzyszkolny konkurs wiedzy o twórczości Andrzeja Sapkowskiego „Gwynbleidd”.

Fantasy jest już od dłuższego czasu najpopularniejszym wśród młodzieży (i chyba nie tylko) gatunkiem literatury, do czego zapewne przyczynia się też przemysł filmowy, choć nie można tego generalizować.

Literatura fantasy, zwłaszcza ta dobrze napisana, pobudza wyobraźnię jak chyba żadna inna, umożliwia oderwanie się od rzeczywistości, kształci umysł i nawet wzbogaca wiedzę – jak to jest właśnie w przypadku Sapkowskiego, który jest fenomenem na skalę już nie tylko polską, o czym wie każdy wielbiciel fantasy. Gry na podstawie „Wiedźmina” znane są na całym świecie, w USA powstaje obecnie serial na podstawie tej sagi. Ktoś mógłby mieć wątpliwości co do wspomnianego wyżej wzbogacania wiedzy przez Sapkowskiego, ale jeżeli poczyta się „Wiedźmina” można się przekonać, ile Sapkowski czerpał z literatury i kultury polskiej i obcej, ile saga zawiera odniesień i kontekstów w niesamowity sposób przekazanych.

Dlatego właśnie w Ekonomie „Miecz przeznaczenia” jest lekturą uzupełniającą w pierwszych klasach technikum i dlatego zespół nauczycieli języka polskiego i biblioteka szkolna organizują konkurs wiedzy o Wiedźminie. Poprzednio zainteresowanie było ogromne, więc w tej edycji ograniczono się do trzech uczestników z każdej szkoły.

W tegorocznej edycji konkursu wzięły udział: Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych, Zespół Szkół Elektronicznych, Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych, II Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida i Zespół Szkół Technicznych „Mechanik”. Konkurencje były cztery: test wyboru, następnie dla trzech najlepszych osób pytania indywidualne oraz wypowiedź ustna na temat danej rasy występującej w „Wiedźminie” i na koniec konkurencja w kategorii plakatu (przygotowywane wcześniej).

W jury zasiedli przedstawiciele jeleniogórskich instytucji kultury i oświaty: Alicja Raczek z Wydziału Sportu i Edukacji Urzędu Miasta, Iwona Rabów z Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej i Tomasz Maleńczuk, pracownik Działu Informatyzacji i Digitalizacji Zbiorów Książnicy Karkonoskiej, prywatnie wielki miłośnik sagi Sapkowskiego.

W tym roku Zespól Szkół Elektronicznych zdecydowanie wyprzedził konkurencję: I i II miejsce w konkursie wiedzy zajęli kolejno Michał Grzesiak i Gabriel Wiłun z tej szkoły, III miejsce zajęła przedstawicielka gospodarzy Monika Dudziak. W kategorii „Plakat” najlepsza była Izabela Kisielewska z Ekonoma, II i III miejsce zajęli kolejno Adrian Mokijewski i Aleksandra Łużna z Elektronika.

Fani Wiedźmina wykazali się drobiazgową wręcz wiedzą, pokazali też zdolności plastyczne swoje i wspomagających ich w szkołach kolegów. Organizatorzy konkursu liczą na spotkanie za dwa lata, w kolejnej edycji konkursu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group