Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9772
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wiedza przepisem na sukces w przyszłości

Środa, 30 września 2009, 8:08
Aktualizacja: 8:09
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Wiedza przepisem na sukces w przyszłości
Fot. Angela
Zmiana mentalności menadżerów i pracowników firm branży metalowej i zachęcenie ich do zdobywania i poszerzania swojej wiedzy – to główny cel projektu „Z wiedzą przyszłość” realizowany obecnie m.in. przez jeleniogórski Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców. Udział w nim wzięło 30 osób z Jeleniej Góry.

Projekt jest jednym z elementów, jakie jeleniogórski cech prowadzi w ramach przemodelowania swojego działania i dostosowania go do wymogów rynku. Głównym celem projektu zmiana świadomości menadżerów oraz pracowników firm z branży metalowej sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw z terenu Euroregionu Nysa w zakresie konieczności wykorzystywania szkoleń i doradztwa w nowoczesnym zarządzaniu firmą oraz we własnym rozwoju.

Ponadto zadaniem projektu jest motywowanie pracowników z wykształceniem poniżej średniego oraz do systematycznego dokształcania się i podnoszenia swoich kwalifikacji przez osoby, które ukończyły 50 lat.
– W sumie z Jeleniej Góry w projekcie weźmie udział około 30 zainteresowanych. Chcemy przekazać menadżerom i pracownikom tych firm, że warto się uczyć, że wiedza procentuje dzisiaj bardzo mocno i, że dzięki wiedzy przedsiębiorstwo staje się bardziej konkurencyjne na tym trudnym rynku unijnym – mówi Adam Czajkowski, kierownik biura CRRiP w Jeleniej Górze.

Jak wykazują badania, osoby zarządzające firmami w tej branży to najczęściej mężczyźni w wieku powyżej 50 lat, pracujący w firmie więcej niż lat 10. Część z nich stosuje nieefektywny model zarządzania zasobami ludzkimi, co niejednokrotnie powoduje niepełne wykorzystanie potencjału zatrudnionych pracowników. Wielu menadżerów nie uświadamia sobie, jak bardzo sukces firmy związany jest z bezpośrednim inwestowaniem w wiedzę.

Drugą grupę beneficjentów projektu stanowią pracownicy, z których większość posiada wykształcenie poniżej średniego. Wykazują oni bardzo niskie motywacje do dokształcania. Około 40 procent pracowników w branży metalowej to osoby, które ze względu na niskie poczucie swojej wartości rynkowej nie czują potrzeby dokształcania się, czego skutkiem jest ich bierność zawodowa.

– Przez to, że stają się oni pasywni, często są potencjalnymi „klientami” urzędu pracy – mówi Adam Czajkowski. – Dlatego też staramy się tych ludzi zachęcić, wzmóc ich motywację do uczenia się.

W ramach projektu, który realizowany będzie do 31 maja 2010 roku, odbędą się cztery seminaria dla grupy menadżerskiej oraz pięć seminariów dla pracowników. Zaplanowano także wizyty studyjne w firmach łódzkich i warszawskich, a także w Łódzkich Targach Edukacyjnych. Dodatkowo dla drugiej grupy beneficjentów zorganizowane zostaną różnorodne ścieżki edukacyjne, uwzględniające między innymi konkurencyjność na rynku pracy, rozwój indywidualny pracowników 50+ oraz procesy adaptacyjne. Odbędzie się także Dzień Otwarty, w ramach którego zaprezentowane zostaną oferty firm szkoleniowych i doradczych.

Zapewniono też o wydaniu katalogu wszystkich beneficjentów, gdzie właściciele firm będzie mógł zaprezentować swoje przedsiębiorstwo. – Jest to projekt euroregionalny, takie same działania będą realizowane po stronie niemieckiej, planujemy spotkanie polskich uczestników z uczestnikami z Niemiec i wówczas może dojść do rozmów biznesowych czy wymiany katalogów – mówi Adam Czajkowski. Utworzona została też specjalna strona internetowa, na której są dane firm uczestniczących. Z każdego seminarium uczestnicy otrzymują też materiały, które będą mogli zachować w swoim domowym archiwum i wyciągnąć w chwili, kiedy będą im one potrzebne.

„Z wiedzą przyszłość” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki realizuje Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Jeleniej Górze wspólnie z Fundacją Centrum Wspierania Przedsiębiorczości w Zgorzelcu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
737
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group