• Wtorek, 21 maja 2019
  • Godz. 3:03
  • Imieniny: Kryspiana, Tymoteusza, Walentego, Wiktora
  • Czytających: 3425
  • Zalogowanych: 4
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wiedzą jak postępować przy odmrożeniach

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 7 grudnia 2018, 6:29
Aktualizacja: Sobota, 8 grudnia 2018, 20:01
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Angelika Grzywacz- Dudek
Dwadzieścia jeden osób wzięło udział w dwudniowym szkoleniu z pierwszej pomocy, zorganizowanym dla strażników miejskich, pracowników urzędu miasta i miejskiego ośrodka pomocy społecznej w Jeleniej Górze. Zajęcia przeprowadzili instruktorzy z Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego: Marlena Kańtoch, Marcin Chojnowski i Tomasz Trusewicz.

Dwudniowe zajęcia (4-5.12) odbyły się w jeleniogórskim Centrum Zarządzania Kryzysowego pod hasłem „Nie daj się odmrozić”. Podczas zajęć poruszano takie tematy, jak: hipotermia, ale i obsługa urządzeń AED czy podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej.

- Jest to projekt ogólnopolski, finansowany przez Narodowy Instytut Wolności, a skierowany do pracowników, którzy mogą mieć kontakt z osobami przebywającymi w niskich temperaturach – mówi Tomasz Trusewicz, instruktor pierwszej pomocy. - Szkolenia ruszyły jesienią i prowadzone są na terenie całego kraju na różnych poziomach. W Jeleniej Górze jest to szkolenie podstawowe, czyli z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Obecnie przygotowujemy się również do szkoleń dla pracowników Schroniska im. Brata Alberta, a także do szkoleń poza miastem dla służb ratowniczych - pogotowia ratunkowego i pracowników szpitali. Dla niektórych pracowników urzędu i strażników miejskich był to kurs przypominający, a dla innych pierwszy taki w życiu – dodaje instruktor.

Jak pomagać osobom wychłodzonym uczył się m.in. strażnik miejski Przemysław Krupa.

– Na pewno to, czego się tutaj nauczyliśmy wykorzystamy w codziennej pracy i z niecierpliwością czekamy też na urządzenie AED, które do naszej straży ma trafić jeszcze w tym roku – mówi strażnik miejski. – Dzięki temu szkoleniu wiemy, jak takie urządzenie obsługiwać, a ponadto dowiedzieliśmy się, jak poprawnie udzielać pierwszej pomocy czy opatrzyć rany – dodał.

To szkolenie było natomiast kursem przypominającym dla Elżbiety Filip - pracownika socjalnego z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze.

- Dla mnie to kolejne takie szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Już pięć razy brałam udział w takich zajęciach, bo są one cyklicznie organizowanych przez MOPS – mówi Elżbieta Filip. – Dzięki takim spotkaniom wiemy, jak się zachować, nie boimy się podejść do człowieka. To szkolenie było na bardzo wysokim poziomie, przeprowadzono je z ogromnym profesjonalizmem. Dla nas jako pracowników socjalnych bardzo ważna była też tematyka szkolenia, bo zdarzają nam się osoby wychłodzone, które nie chcą iść do lekarza i wtedy trzeba im doraźnie pomóc – dodaje pracownica MOPS-u.

Twoja reakcja na artykuł?

1
25%
Cieszy
1
25%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~kinsli 7-12-2018 12:32
Brawo!!! tak trzymać:):):)
rymcycymcy 7-12-2018 14:31
do: ~kinsli (12:32)
hmm ? ...przecież nie ucieknie ! ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group