Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 9331
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wiedzą jak postępować przy odmrożeniach

Piątek, 7 grudnia 2018, 6:29
Aktualizacja: Sobota, 8 grudnia 2018, 20:01
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Wiedzą jak postępować przy odmrożeniach
Fot. Angelika Grzywacz- Dudek
Dwadzieścia jeden osób wzięło udział w dwudniowym szkoleniu z pierwszej pomocy, zorganizowanym dla strażników miejskich, pracowników urzędu miasta i miejskiego ośrodka pomocy społecznej w Jeleniej Górze. Zajęcia przeprowadzili instruktorzy z Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego: Marlena Kańtoch, Marcin Chojnowski i Tomasz Trusewicz.

Dwudniowe zajęcia (4-5.12) odbyły się w jeleniogórskim Centrum Zarządzania Kryzysowego pod hasłem „Nie daj się odmrozić”. Podczas zajęć poruszano takie tematy, jak: hipotermia, ale i obsługa urządzeń AED czy podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej.

- Jest to projekt ogólnopolski, finansowany przez Narodowy Instytut Wolności, a skierowany do pracowników, którzy mogą mieć kontakt z osobami przebywającymi w niskich temperaturach – mówi Tomasz Trusewicz, instruktor pierwszej pomocy. - Szkolenia ruszyły jesienią i prowadzone są na terenie całego kraju na różnych poziomach. W Jeleniej Górze jest to szkolenie podstawowe, czyli z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Obecnie przygotowujemy się również do szkoleń dla pracowników Schroniska im. Brata Alberta, a także do szkoleń poza miastem dla służb ratowniczych - pogotowia ratunkowego i pracowników szpitali. Dla niektórych pracowników urzędu i strażników miejskich był to kurs przypominający, a dla innych pierwszy taki w życiu – dodaje instruktor.

Jak pomagać osobom wychłodzonym uczył się m.in. strażnik miejski Przemysław Krupa.

– Na pewno to, czego się tutaj nauczyliśmy wykorzystamy w codziennej pracy i z niecierpliwością czekamy też na urządzenie AED, które do naszej straży ma trafić jeszcze w tym roku – mówi strażnik miejski. – Dzięki temu szkoleniu wiemy, jak takie urządzenie obsługiwać, a ponadto dowiedzieliśmy się, jak poprawnie udzielać pierwszej pomocy czy opatrzyć rany – dodał.

To szkolenie było natomiast kursem przypominającym dla Elżbiety Filip - pracownika socjalnego z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze.

- Dla mnie to kolejne takie szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Już pięć razy brałam udział w takich zajęciach, bo są one cyklicznie organizowanych przez MOPS – mówi Elżbieta Filip. – Dzięki takim spotkaniom wiemy, jak się zachować, nie boimy się podejść do człowieka. To szkolenie było na bardzo wysokim poziomie, przeprowadzono je z ogromnym profesjonalizmem. Dla nas jako pracowników socjalnych bardzo ważna była też tematyka szkolenia, bo zdarzają nam się osoby wychłodzone, które nie chcą iść do lekarza i wtedy trzeba im doraźnie pomóc – dodaje pracownica MOPS-u.

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
67%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
561
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group