Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 2931
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Widowiskowa nowość w Jeleniej Górze

Poniedziałek, 31 października 2016, 8:52
Aktualizacja: Wtorek, 1 listopada 2016, 8:44
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Widowiskowa nowość w Jeleniej Górze
Fot. Tomasz Raczyński
W stolicy Karkonoszy tworzy się grupa złożona z miłośników paintballa, która od przyszłego sezonu zadebiutuje w rozgrywkach ligowych. Wczoraj (30.10) Energy Team Jelenia Góra odbył trening w hali przy ul. Złotniczej pod okiem trenera reprezentacji Polski – Mariusza Trzcińskiego, który nazwał jeleniogórską ekipę „nieoszlifowanym diamentem”.

Paintball kojarzy się z rozrywką po godzinach pracy, a także dla młodzieży. Tymczasem w Polsce jest to dyscyplina sportu, w której prowadzone są rozgrywki ligowe na trzech szczeblach. Na świecie speedball (paintball sportowy) jest nawet dyscypliną uprawianą zawodowo. To nie przeszkadza jednak Polakom, którzy osiągają w ostatnich latach bardzo dobre wyniki. - Mamy ligę na 40 drużyn, Niemcy mają na 350, Francuzi na 700. W europejskiej Lidze Millenium startują 2-3 drużyny polskie. Generalnie mistrz Polski gra w drugiej lidze europejskiej - jest w środku tabeli, ale to się zmienia. Może nie mamy mocnych klubów, ale mamy mocnych zawodników. Męska reprezentacja Polski na mistrzostwach świata zajęła czwarte miejsce, a dziewczyny oraz juniorzy zajęli w tym roku piąte miejsce – powiedział Mariusz Trzciński, trener reprezentacji Polski kobiet oraz juniorów.

- Lubię zajmować się promocją i świeżymi drużynami. Takie treningi są głównie po to, żeby wyrównać ich szanse na początku sezonu z tymi drużynami, które już coś grają. W turniejach speedballowych bardzo ważna jest technika, umiejętności, zgranie drużynowe oraz taktyka – podkreślił Mariusz Trzciński. Energy Team Jelenia Góra zamierza wystartować w Polskiej Lidze Paintballowej od przyszłego sezonu. Pierwszy turniej odbędzie się prawdopodobnie w maju. - Mam nadzieję, że ta drużyna to taki nieoszlifowany diament. Będę starać się stworzyć fajny team w Jeleniej Górze – powiedział trener z 10-letnim stażem w tej dyscyplinie.

Zasady sportowej odmiany paintballa są pokrewne z odmianą rekreacyjną - trafienie kulką z farbą eliminuje przeciwnika. Różnica jest taka, że areną zmagań nie jest las, a otwarty teren (najczęściej boisko) i gra się na czas lub punkty. - Jest ograniczone pole 36x45 metrów, ponad 50 przeszkód w odbiciu lustrzanym. Mecze trwają 10 minut, gra się do trzech lub czterech punktów (zależy od formuły ligi). Mecz kończy się z końcem czasu lub jak gramy do czterech punktów, to po ich zdobyciu drużyna wygrywa. Najsłabsze drużyny „giną” w 15 sekund – wyjaśnił M. Trzciński.

Jeleniogórska ekipa będzie dopiero drugim zespołem speedballowym na Dolnym Śląsku (pierwsza powstała we Wrocławiu). - W sezonie 2017 będziemy czynnie brać udział w Polskiej Lidze Paintballowej. Zaczynamy swoją przygodę na poważnie – zapowiada Michał Kurowski, prezes stowarzyszenia Energy Team Jelenia Góra. Oczywiście, energetyczny zespół rozpocznie swoją przygodę od trzeciej ligi, ale mają wysokie aspiracje i mierzą wyżej. - Spełnieniem marzeń byłoby trafienie do pierwszej ligi, ale jesteśmy realistami, mamy dużo zacięcia, dużo pasji i chcemy rozegrać pełny sezon bez kontuzji – powiedział Michał Kurowski. Nowa inicjatywa w naszym regionie znajduje już sporo sprzymierzeńców. Są sponsorzy, jak chociażby tytularny - Hot Fun Energy Drink. Drużynę wspiera też Miasto Jelenia Góra oraz spółka Termy Cieplickie.

Przekrój wiekowy w drużynie jest bardzo szeroki. Najmłodszy zawodnik ma 13 lat, najstarszy 40. - Zrzeszamy osoby w każdym wieku, które przede wszystkim mają jakiekolwiek doświadczenie w paintballu i chcą spróbować swoich sił. Oczywiście jest rekrutacja – nie każdy będzie grał w głównym składzie, ale każdy może spróbować – mówił prezes Energy Teamu. Rekrutacja rozpocznie się w styczniu 2017 r., należy śledzić fanpage zespołu na Facebook'u.

W przyszłym roku (czerwiec i sierpień) w Jeleniej Górze odbędą się dwa turnieje Pro Shar Cup w ramach trzeciej ligi. Areną zmagań będzie płyta główna stadionu przy ul. Złotniczej, dzięki czemu mieszkańcy naszego miasta będą mieli okazję zapoznać się z zasadami sportowej odmiany paintballa. W ramach promocji dyscypliny odbędzie się też „pokazówka” na Placu Ratuszowym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group