Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 8428
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Widoki „ujrzą” niewidomi i słabo widzący

Niedziela, 18 lipca 2010, 8:49
Aktualizacja: 8:50
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Widoki „ujrzą” niewidomi i słabo widzący
Fot. TEJO
Dzięki odpowiedniej klawiaturze i planszy dotykowej panoramy roztaczające się z wieży zamkowej będą także czytelne dla inwalidów wzroku. Prace przy remoncie i adaptacji zabytku pochodzącego ze średniowiecza rozpoczną się w przyszłym miesiącu.

Zakończyła się procedura przetargowa i odwoławcza, która wyłoniła wykonawcę na remont i modernizację wieży zamkowej przy ulicy Jasnej w Jeleniej Górze. Najniższą ceną, niewiele ponad 695 tys. zł przetarg wygrała firma Altaplan z Wrocławia.

Na przetarg wpłynęły łącznie trzy oferty, w tym dwie z Wrocławia i z Bielska Białej. Najkorzystniejszą ofertę złożyła natomiast firma Altaplan, która złożyła ofertę o 53 tys. zł niższą od szacowanych kosztów Miasto planowało bowiem przeznaczyć na ten cel 712 tys. zł.

W ramach remontu niemal 25 metrowej XIV - wiecznej wieży zamkowej wymienione zostaną m.in. zużyte i spróchniałe drewniane stropy oraz drewniana konstrukcja wzmacniająca górną część ośmiobocznej wieży. Uzupełniane zostaną braki kamiennych lub ceglanych części ścian wewnątrz obiektu, a całość zostanie oświetlona. Będą też wykonane schody wewnętrzne, którymi zwiedzający będą wchodzić na górę, na taras widokowy. Schodzić będzie można natomiast schodami zewnętrznymi. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, niedowidzących.

– Na tarasie widokowym będzie wykonana plansza dotykowa, dzięki której osoby niewidome będą mogły odczytać to, co mogą zobaczyć z tarasu osoby dobrze widzące. W zależności od tego, w którym kierunku niepełnosprawni staną będą mogli „odczytać” palcami widok roztaczający się przed nimi – mówi Mirosława Dzika, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Prace mają potrwać do maja 2011 roku, jej otwarcie dla turystów i mieszkańców planowane jest wraz z początkiem przyszłorocznego Września Jeleniogórskiego.

Modernizacja i adaptacja wieży zamkowej przy ulicy Jasnej jest realizowana w ramach projektu partnerskiego, którego liderem jest Świeradów Zdrój, odpowiedzialny za prowadzenia całej dokumentacji projektu oraz jego rozliczanie. Projekt „Zobaczyć krajobraz – dotknąć przeszłość – wykorzystanie potencjału kultury i dziedzictwa przeszłości na terenie Subregionu Karkonosze i Góry Izerskie – Modernizacja i adaptacja wieży zamkowej” został dofinansowywany z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 - 2013.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group