Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1791
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Widoki „ujrzą” niewidomi i słabo widzący

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 18 lipca 2010, 8:49
Aktualizacja: 8:50
Autor: Angela
Fot. TEJO
Dzięki odpowiedniej klawiaturze i planszy dotykowej panoramy roztaczające się z wieży zamkowej będą także czytelne dla inwalidów wzroku. Prace przy remoncie i adaptacji zabytku pochodzącego ze średniowiecza rozpoczną się w przyszłym miesiącu.

Zakończyła się procedura przetargowa i odwoławcza, która wyłoniła wykonawcę na remont i modernizację wieży zamkowej przy ulicy Jasnej w Jeleniej Górze. Najniższą ceną, niewiele ponad 695 tys. zł przetarg wygrała firma Altaplan z Wrocławia.

Na przetarg wpłynęły łącznie trzy oferty, w tym dwie z Wrocławia i z Bielska Białej. Najkorzystniejszą ofertę złożyła natomiast firma Altaplan, która złożyła ofertę o 53 tys. zł niższą od szacowanych kosztów Miasto planowało bowiem przeznaczyć na ten cel 712 tys. zł.

W ramach remontu niemal 25 metrowej XIV - wiecznej wieży zamkowej wymienione zostaną m.in. zużyte i spróchniałe drewniane stropy oraz drewniana konstrukcja wzmacniająca górną część ośmiobocznej wieży. Uzupełniane zostaną braki kamiennych lub ceglanych części ścian wewnątrz obiektu, a całość zostanie oświetlona. Będą też wykonane schody wewnętrzne, którymi zwiedzający będą wchodzić na górę, na taras widokowy. Schodzić będzie można natomiast schodami zewnętrznymi. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, niedowidzących.

– Na tarasie widokowym będzie wykonana plansza dotykowa, dzięki której osoby niewidome będą mogły odczytać to, co mogą zobaczyć z tarasu osoby dobrze widzące. W zależności od tego, w którym kierunku niepełnosprawni staną będą mogli „odczytać” palcami widok roztaczający się przed nimi – mówi Mirosława Dzika, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Prace mają potrwać do maja 2011 roku, jej otwarcie dla turystów i mieszkańców planowane jest wraz z początkiem przyszłorocznego Września Jeleniogórskiego.

Modernizacja i adaptacja wieży zamkowej przy ulicy Jasnej jest realizowana w ramach projektu partnerskiego, którego liderem jest Świeradów Zdrój, odpowiedzialny za prowadzenia całej dokumentacji projektu oraz jego rozliczanie. Projekt „Zobaczyć krajobraz – dotknąć przeszłość – wykorzystanie potencjału kultury i dziedzictwa przeszłości na terenie Subregionu Karkonosze i Góry Izerskie – Modernizacja i adaptacja wieży zamkowej” został dofinansowywany z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 - 2013.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

teessi 18-07-2010 9:20
Kółko Rolnicze z Siedlęcina nie zgłosiło swojej oferty?
~ 18-07-2010 9:58
Zastanawiam się czy miasto bierze pod uwage jakość usług danej firmy czy tylko cene usług , czy są w radzie miasta fachowcy czy tylko zaślepieni urzędnicy co widzą tylko cyferki na papierze???bo z tego co jest napisane to bierze sie tylko pod uwage cene wykonania robót , wniosek nasuwa sie tylko jeden brak fachowców w radzie miasta.
~cdr 18-07-2010 10:46
A ja chciałbym poznać statystyki "potrzebności" takiego sprzętu. Fortuna za to, aby 4 osoby rocznie mogły palcami zapoznać sie z tym, co widać na horyzoncie?
teessi 18-07-2010 11:47
do ~"~" z 09:58 - a nie słyszał Pan(i) o zasadzie TANIEGO PAŃSTWA? To nie tylko obcinanie etatów i poborów w budżetówce, to także wybieranie najtańszej oferty, którą składają przedsiębiorcy w przetargu publicznym. Na tym to polega!;-)
ZablokowanyBezPowodu 18-07-2010 11:51
widoki zapierające dech w piersiach(foto)
~ 18-07-2010 11:56
Wydane pieniądze na darmo skoro obok jest [będzie ] platforma widokowa wyższa !!!!!!!
~kociokwik 18-07-2010 15:01
Czy nie taniej jest postawić kilka magnetofonów ZK-120T ze słuchawkami. Kto będzie chciał, i to niekoniecznie niewidzący lub niedowidzący, odtworzy sobie nagranie, bo bajek o Jeleniej Górze nigdy dość.
~gość 13 23-07-2010 10:01
moiże by tak zapytać niepełnosprawnych, czy potrzena jest im taka ekstrawagancja, natomiast niech ktos z urzednikow zechce spróbowac przejechać na wózku inwalidzkim ul. 1-go Maja i przy budowanej galerii na Grodzkiej, kregosłup wysiada, to dotyczy tez matek z wózkami jak i osób z dysfunkcjami kończyn dolnych, nie wspomne o kazdej przecietnej kobiecie, ktora niszczy na bruku obcasy swoich butów, a na marginesie osoby niewidome i słabowidzące z reguły same sie nie poruszaja tylko z opiekunem, ktory im opowie to co z wieży widac i jeszcze jedno czy przewidziano jakies miejsca do siedzenia na wieży bo Grzybek jest takiego urządzenia pozbawiony i to jest bardzo uciążliwe.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group