Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5426
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Widmo likwidacji nad domem dziecka „Dąbrówka”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 9 lutego 2012, 8:07
Aktualizacja: Piątek, 10 lutego 2012, 8:15
Autor: Angela
Fot. Agrafka
Od początku bieżącego roku całodobowe placówki opiekuńczo–wychowawcze typu rodzinnego mają funkcjonować w oparciu o nowe przepisy, które docelowo mają doprowadzić do likwidacji dużych domów dziecka. Czy jeleniogórskiej „Dąbrówce” grozi zamknięcie?

Ustawa o wspieraniu rodziny i rodzinnej pieczy zastępczej ma stopniowo prowadzić do likwidacji dużych domów dziecka. Na terenie Jeleniej Góry są dwie takie placówki: Dom Dziecka nr 2 „Dąbrówka” – Placówka Wielofunkcyjna przy ul. Podgórzyńskiej oraz „Nadzieja” przy ul. Sobieskiego, która jest placówką niepubliczną.

Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, zapewnia, że są to placówki potrzebne i bardzo dobrze funkcjonujące. Zdaniem posłanki PO Zofii Czernow nowa ustawa ma słuszne przesłanki, ale została przygotowana w oderwaniu od polskiej rzeczywistości.

- Nie może dojść do likwidacji Domu Dziecka „Dąbrówka”, ponieważ jest to jedyna placówka w mieście, która zapewnia opiekę dzieciom starszym. „Nadzieja” zajmuje się opieką małych dzieci. Do minionego roku w „Dąbrówce” było 50 dzieci. Teraz jest 30 wychowanków. Placówka została dostosowana do nowych przepisów i działa zgodnie z nimi.

- Domy dziecka mają być przeznaczone jedynie dla starszych dzieci, które nie znalazły miejsca w rodzinach zastępczych lub wymagają specjalistycznej opieki. Nie ma jednak wystarczającej ilości rodzin zastępczych. Trzeba więc wydłużyć czas wdrożenia nowych przepisów by przygotować się do tych zmian i o to będę wnioskować – mówi posłanka Zofia Czernow.

Nowa ustawa wprowadza też funkcję asystenta rodziny oraz koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Wprowadza także zmiany w procedurach adopcyjnych – aktualnie żadna adopcja nie może się odbyć bez udziału ośrodka adopcyjnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46) Dodaj komentarz

abcd1 9-02-2012 8:22
A co z małymi dziećmi, których nie chcą brać rodziny zastępcze, bo większość takich dzieci wymaga specjalistycznej opieki? O takich dzieciach pomyślano? Domy dziecka powinny być przystosowane zarówno dla niemowlaków, małych oraz starszych dzieci, a nie tylko przeznaczone jedynie dla starszych dzieci jak napisano w artykule!!!
~ 9-02-2012 8:23
Ustawa Patformy Obywtelskiej okazuje, ze jest bublem. Jak zwykle knot ustawowy.
~annar 9-02-2012 8:26
a posłanka PiSu BEATA KEMPA u Tomasza Lisa powiedziała: aborcja jest beee, rodzić dzieci trzeba a jak nie można wychować samemu to są DOMY DZIECKA.
~do abcd1 9-02-2012 9:06
przeczytaj ten artykuł jeszcze raz... może zrozumiesz
~Ciepliczak 9-02-2012 9:14
Czernowowa dla poklasków niech sie nie bierze za przepisy , bo dojdzie do całkowitego rozkładu wszystkiego co jeszcze działa - niech zajmie sie lepiej liczbą zniszczonych firm w Jeleniej Górze oraz powodwmi rosnącego bezrobocia , przez stosowanie samowoli urzędniczej i nieodpowiedzialności , kiedy w Izbie Skarbowej pracował i podpisywał decyzje nijaki Stefan Czernow. Uzdrowienie tej sytuacji ,to jest nadrzędna sprawa dla rozwoju gospodarczego w tym i dla rodzin które nie musiałyby oddawać dzieci do domów dziecka z oczywistych powodów.
~Gość 9-02-2012 9:15
do ,,annar,,widać jak obserwujesz życie polityczne ,Kępa już dawno nie jest w PiS choć nie lubie PiS to już wole ich niż to oszukańcze PO dziadowo ,Palikot najpierw wyśmiewa gejów a potem partie z nimi zakłada to dopiero oszołom robiący kariere na wszystkim czym tylko sie da cały świat polityki w Polsce jest oparty na durniach i idiotach ,ja tam zawsze głosuje na Mikke
~ 9-02-2012 9:33
Jesli juz glos w sprawie zabiera naczelnik wydzialu, broniac placowki, zapewniając o jej niezbednym istnieniu prawie placzac nad jej niepewnym losem - badżcie pewni ze to poczatek agonii tego domu dziecka. Takie teksty byly juz mowione za panowania komuchow /kto nie pamieta to szczesciarz/ wiec teraz trzeba zdwoic czujnosc i nie dac sie nabrac po raz kolejny na ten urzedniczy belkot. Pozdro.
~samo zło 9-02-2012 9:56
Powiem krótko, ktoś już pewnie łapę na tym obiekcie położył, i będzie dążył do upadku domu dziecka. Obiekt atrakcyjny, miejsce również, jak nic za kilka lat będzie tam luksusowy pensjonat.
~do~samo zło 9-02-2012 10:29
niestety ale chyba masz rację....smutne
~Robb 9-02-2012 10:29
Prawda jest taka, że Niemcy i Holendrzy od lat udają "dobrych wujków", szczególnie na święta busami przywożąc paczki, a w rzeczywistości już od dawna połozyli łapę na tym ośrodku.
~smutne, 9-02-2012 10:49
strach pomyśleć że pani Czernow zabiera sie za Dom Dziecka "Dąbrówka" już tyle "firm" rozwaliła na łopatki że aż strach pomyśleć, ale napewno dobrze dostosuje sie do nowych przepisów o likwidacji DD, było dzisiaj też o tym w TVN
~janek 8 9-02-2012 11:41
co jeszcze zostało do rozgrabienia w tej nieszczęsnej Jeleniej . pani poseł jak pani została tą posłanką ? ..i o co właściwie Pani walczy ..... pani rozwala Jelenią do końca . Niech wreszcie się pani zastanowi co pani wyprawia pani" poseŁ"
~ 9-02-2012 11:47
Całą te ustawa o pieczy zastępczej wymyślił ktoś kto nie ma zielonego pojęcia o tym jak wygląda praca z rodzinami tych dzieci i jak ciężko jest osiągnąć na tym polu sukces choćby w postaci odwiedzania dzieci w placówce. skoro mamy taką świetlaną przyszłość to proszę mi powiedzieć gdzie są rodziny dla tych dzieci dlaczego niektóre z nich tkwią w domu dziecka latami?
~zmartwiona 9-02-2012 12:03
ciekawe czy autorzy mają świadomość że dzieci z domu dziecka mają dostęp do tych informacji pomyślcie co one w tym momencie poczują ich .życie to pasmo niepewności a wy dodajecie im kolejnych zmartwień
~xyzII 9-02-2012 12:32
Domy dziecka do likwidacji, emeryci do likwidacji,robotnicy do 67 roku życia i do dołu,młodzież na saksy= eutanazja narodu.Niech duch zstąpi na tą ziemię ,i zstąpiła kostucha Amen.
~123 9-02-2012 12:32
PRZYJAZNE PANSTWO-BY ZYŁO SIE LEPIEJ
~ 9-02-2012 12:37
Tak zlikwidować !!!!! Super miejsce na chałupkę. Zamknąć dom dziecka a budynek sprzedać po znajomośći biednemu przedsiębiorcy !!!!!!! A tam już chyba działa pensjonacik .
~petroniuszsz 9-02-2012 14:10
To po prostu kasa i tylko kasa PO szuka kolejnych oszczędności -tylko na kim ?
~obiłan 9-02-2012 14:23
biedronkę tam postawić :)
~anonim111 9-02-2012 14:26
Nie mogę pojąć jak można zlikwidować Domy Dziecka, sama przebywałam z rodzeństwem w tym ośrodku. A już za moich czasów była mowa o likwidacji Dąbrówki , pewnie że każdy ma chrapkę na ten budynek piękny jest teren. Ale pytanie co będzie z wychowankami tu nikt nie myśli jak była dawna pani dyrektor to by na takie rzeczy nie pozwoliła!!!
~ 9-02-2012 14:53
W głwoie sie nie mieści ! Jestem Pedagodiem i nigdy nie zgodze się z pomysłem całkowitej likwidacji domów dziecka. Powinno się je dofinansowywać i wręcz przeciwnie stworzyć większą ilośc ośrodków, tak aby każde z dzieci mogło przeżyć tam SPOKOJNIE swoje dzieciństwo o ile wogóle to możliwe bez kochających rodziców i własnego kąta.. /Powinniśmy walczyć o Dąbrówkę ! jeżeli będzie trzeba zorganizować jakiś protest! demonstracje... Nie pozwólmy na te samowolkę żądowców których ten problem nie dotyczy inaczej jak tylko w formie fonansowej.
chupacabra 9-02-2012 15:12
Kolejne idiotyczne przepisy nie mające nic wspólnego z dobrem dzieci-mimo, iż uzasadnia się je właśnie tym tytułem! Nigdy nie zgaśnie problem dzieci bez rodzin (jakichkolwiek). Dlaczego jest tak mały głos ludzi, którym podobno los dziecka nie jest obcy?? jestem przyszłym pedagogiem, nie dość,iż pozbawia się dziecka opieki,wychowania oraz możliwości normalnego funkcjonowania, to na dodatek pozbawia się także nas pedagogów przyszłych miejsc pracy, których i tak w JG brakuje! My sobie jakoś poradzimy ale dzieci na pewno nie? Czemu winne są te dzieci, że odbiera im się jedyny na ten moment dom? zamiast kochać kraj, doprowadza się do tego, iż się go nienawidzi!.
~wbijam w to 9-02-2012 15:52
Gdzie jest SKM ?!
~Rufus 9-02-2012 16:40
W naszym kraju wszystko zaczyna sie od .... strony . Ustawa jest dobra tylko ze nie powinno sie zaczynac sie od likwidacji DD a od wypracowania mechanizmów wspierania rodzin zastępczych a napewno naturalnych . Zadbajmy o to by wspomagac rodzinny w środowisku w jakim ona jest a gdy spadnie ilosc dzieci zaniedbanych wymagajachych opieki placówki wtedy likwidujmy DD . Sam pracuje w DD i wiem o czym pisze . Pani Fedak byla minster autorka tej ustawy pewnie w żadnym domu dziecka nie była , kieruje sie pewnie statystyką a tez przesadem ze DD - relikt komunistyczny trzeba likwidowac juz . Tylko pewnie nie słyszała o przypadkach odawania dzieci z rodzin zastepczych bo te stwarzaja problemy wychowawcze i co zrobic wtedy z takimi dziecmi -
~xyzII 9-02-2012 16:46
Tak trochę dziwno.Jeszcze nie wypowiadała sie klerykalna Piipi Jelonkowa!
~Obywatel 9-02-2012 17:06
Zgadzam sie z Rusem - PO niby rzadzi 2 kadencje a popełnia błedy - dowodzi to że kazdy po dorawaniu sie do władzy głupieje a napewno działa traca zdrowy rosądek . Ustawa zdrowotna jakie było zamieszanie w styczniu a na ślasku juz takie kart istnieją od 11 lat ( czemu cos co sprawdziło sie tam nie wprowadzono w całej polsce) , fakt od Czerwca maja wejsc - co dowodzi ze sie da . Ile kasy wypłyneło i wypłynie do czerwca , z systemu , juz nie wspomne o tym ze kasa wydana na książeczki , te z receptami , co zapewne i wam zalegaja w szafkach . Ktos powinien tez beknać tez za to ze na powstałe dla "leczacych sie p...li" oddziały stworzone za 4 mil złoty 1-si pacjeci trafia za rok a sa one gotowe juz od pół roku a koszt utrzymaia ich wynosi 3 *200tys/miesiecznie- ale cóz z naszych podatkóew
~Obywatel 9-02-2012 17:09
Zgadzam sie z Rusem - PO niby rzadzi 2 kadencje a popełnia błedy - dowodzi to że kazdy po dorawaniu sie do władzy głupieje a napewno działa traca zdrowy rosądek . Ustawa zdrowotna jakie było zamieszanie w styczniu a na ślasku juz takie kart istnieją od 11 lat ( czemu cos co sprawdziło sie tam nie wprowadzono w całej polsce) , fakt od Czerwca maja wejsc - co dowodzi ze sie da . Ile kasy wypłyneło i wypłynie do czerwca , z systemu , juz nie wspomne o tym ze kasa wydana na książeczki , te z receptami , co zapewne i wam zalegaja w szafkach . Ktos powinien tez beknać tez za to ze na powstałe dla "leczacych sie p...li" oddziały stworzone za 4 mil złoty 1-si pacjeci trafia za rok a sa one gotowe juz od pół roku a koszt utrzymaia ich wynosi 3 *200tys/miesiecznie- ale cóz z naszych podatkóew
~Schengen 9-02-2012 17:16
Doskonale opisał problem @Rufus. Z Artykułu wiemy co myśli Pani Czernow. Niestety mnie od dawna nurtuje jedno pytanie: Co się dzieje z wybraną w naszym regionie Panią Szmajdzińską. Tak się czuła z "nami" związana, a po wyborach - słuch o niej zaginął. Proponuje, by dziennikarze "jelonki" zapytali Panią Szmajdzińską - kiedy ostatni raz była w naszych stronach....
~Obywatel 9-02-2012 17:20
Przepraszam za literówki pisałem z telefonu . Zgadzam sie oczywiscie z Rufusem a nie Rusem :) Pozdrawiam Dziekuje Tym co potrafia pisac na temat a nie zasmiecaja forum swoimi zalami do pani posłanki - nie znam jej dokonan pozytywnych i negatywnych moze racje macie ale nie to miało byc o DD dziecka a nie Oceniamy panią posłanke
~Podatnik 9-02-2012 17:26
W Polsce nie ma sierot naturalnych, wszystkie są społeczne. Większość rodziców tych dzieci korzysta z opieki społecznej, bo tak ich nauczono, wiedza, jak nie przyjąć pracy, żyją bez stresu. My pracujemy, stresujemy się, utrzymujemy ich i ich dzieci, szybko umieramy a oni mają jeszcze nasze emerytury. A gdzie płacenie alimentów? Może trzeba ścigać tych rodziców, zdrowi są jak konie. A jak się mnożą, w domach dziecka przebywają pokoleniami, bo tak ich nauczono. Opisane w artykule placówki doskonale kształcą dzieci do zaradności korzystania z opieki społecznej - bo się im należy, wyuczają bezradność oraz konsumpcje. I po co pracować MOPS da – bo mi się należy. A może rodziny patologiczne wspierać inaczej np.: wyczyść rzekę - MOPS da i płać za swoje dziecko.
~Rufus 9-02-2012 17:28
Wiem bo stykam sie z problemem na codzień . Pewnie powiecie ze nie jestem obiektywny . Co do krytykowania PO - głosowałem na nich wiec jestem zły ze nie spełnili moich oczekiwań . P. Szmajdzińskiej nie oceniam bo nie wypowiedziała sie a tez dlatego ze nie głosowałem na nia - niech ja oceniaja Ci co na nia głosowali
~Rufus 9-02-2012 17:35
Wiem bo stykam sie z problemem na codzień . Pewnie powiecie ze nie jestem obiektywny . Co do krytykowania PO - głosowałem na nich wiec jestem zły ze nie spełnili moich oczekiwań . P. Szmajdzińskiej nie oceniam bo nie wypowiedziała sie a tez dlatego ze nie głosowałem na nia - niech ja oceniaja Ci co na nia głosowali
~Schengen 9-02-2012 17:49
Panie @Obywatel. To co stanie się z domami dziecka zależy od posłów i ich pracy nad ustawami i ich zmianą. Dlatego pozwoliłem sobie zauważyć, że Pani Czernow przynajmniej się w tej kwestii wypowiedziała. Wskazałem też, że Pani Szmajdzińska (nie tylko w tej sprawie) nie robi nic. Jeśli nadal uważasz, że zaśmiecam forum uwagami, które są jednak "w temacie" to Twój problem. Warto jednak przed wciśnięciem "enter" pomyśleć....
~Rufus 9-02-2012 17:51
Nie czemu znów mi 2 krotnie mój wpis sie pojawił . Podatnik masz racjie ze sieroty naturalnych raczej w domu nie spotkasz . Co do wychowywania "petentów- MOPS" to juz nie koniecznie - ale oki tylko czy pozostajac w rodzinie nie uczy sie tego ? Wina jest ogólnie polityki społecznej w Polsce a nie DD . Pewnie ze dobrze by bylo ze kazdy powinnien zarobic na swoje utrzymanie tylko ze kto by zatrudnił kogos kto przychodzi do pracy w kratke i wstawiony . Jesli "Podatnik" zostaniesz posłem zmien ustawe by mozna było przymuszac do pracy tym ze nie dasz zasiłku a potem oczekuj by to egzekwowano. Poza tym wracajac do sprawu powiedz mi co proponujesz dla dzieci (sierot naturalnych) dla tych co ich rodzice nie dbaja o to by miały co jeść , ubrac sie , by chodziły do szkoły
~Obywatel 9-02-2012 17:58
Panie Schengen moja wypowiedz o zasmiecaniu forum tyczyła sie innych osób , zgadzam sie z paniem i nawet podzielam pana zdanie . Tez z ciekawoscia przeczytał bym to co posłanka SLD sadzi w tym temacie . Chodziło mi o te wpisy o tym ze "zniszczyła , doprowadziła do upadku czegos tam " Sam przyznasz ze to z DD nie ma nic wspólnego
~R.Kiełek 9-02-2012 18:33
I znowu powtarza się to samo....zlikwidować ! nie mogę zrozumieć włodarzy miasta , o co tak na prawdę im chodzi ? ...bo na pewno nie o dobro mieszkańców ! Nikt nie stanął w obronie jedynego dziecięcego sanatorium w regionie jakim była "Małgosia"w Cieplicach. Teraz planuje się zlikwidować tak na prawdę jedyny w powiecie Dom Dziecka ! Co jeszcze ? Ale żeby kiedyś nie odbiło się to komuś "czkawką". Należy pamiętać że , niż demograficzny nie będzie trwał zawsze a potem trudno będzie odtworzyć to co się zlikwidowało ! A tak na marginesie to Dom Dziecka"Dąbrówka" może dodatkowo pełnić funkcję Centrum Wspierania Rodziny na wzór podobnych placówek działających w Polsce. Jako przyjaciel dzieci i wolontariusz działający na ich rzecz stanowczo protestuję przeciwko planom zamykania takich placówek
~danka1 9-02-2012 18:36
macie, co chcieliśta- oto wasza "solidarność" solidaruchy!!!
~Podatnik 9-02-2012 18:50
Panie Rufus proponuje dla sierot, to co już jest: rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze oraz wspieranie rodzin naturalnych dzieci. Nie ma nic ważniejszego niż wychowanie w rodzinie własnej. Wystarczy wyrzucić z domu pijanego dziada, dać kobiecie połowę kwoty na utrzymanie dziecka, jaką otrzymuje np.: prywatna „Nadzieja” i nadzór pracownika socjalnego. Nie jedne dziecko byłoby szczęśliwe, bo matka zawsze będzie matką, jaka by nie była. Tego faktu nie zmieni nawet wspaniała rodzina zastępcza, ani miłość tej rodziny do dziecka. Rodzinne domy dziecka nie są mile widziane na terenie Jeleniej Góry. Pamiętajmy, że każdy system jest po to by bronić władzy a nie obywatela.
~Rufus 9-02-2012 19:57
Oczywiscie panie Podatnik wizje ma pan dobra - Wiele bym dał za to zeby tak było Tylko jak pan pisał wczesniej rodziny naturalne sa "uzależnione" od pomocy i takie pieniadze dodatkowe by utwierdziło w ich w tym . Czasem "zabranie " dzieci z domu powoduje u rodziców taki szok ze sie pozbieraja ( znajduja prace , podejmuja leczenie) ale bywa ze czasem sobie odpuszczaja sobie . Pracownik socjalny pewnie - szczególnie ze maja to w zakresie obowiazków . Dla tego tak jak pisałem wczesniej od pracy na tej płaszczyznie wspomagania rodziny nalezy sie skupic . Czy sprawic by wyszli do ludzi czy mnozyc etaty , tworzyc nowe organizmy co spowoduję rozmycie sie odpowiedzialnosci .A to tez kosztuje
~Rufus 9-02-2012 20:17
Problem "pianego dziada" tez czesto jest nie tak prosty czasem pije tez matka , jak pan wie wyrzucanemu trzeba dac mieszkanie zastępcze a tez matka i dzieci sa na utrzymaniu niego , same nie zawsze "trzymaja sie pracy" jak im sie załatwi . Moze mi pan wierzyć wiele scenariuszy przerabiałem i pisze tak jak jest. Polacy (nie tylko ci z tzw patologi )to kombinatorzy w kazdym prawie znajda luke by wyjsc na swoim - samochody z kratka , fikcyjne rozwody by tylko wyciagnac kase itp.
~ 9-02-2012 21:11
to nie brak pieniedzy ,a chec pozyskania nowego obiektu , kto tam był to widział ,ze wartosc jego jest olbrzymia.piekny budynek z ogroem i parkiem do okoła, wyremontowanym dachem ,widac juz ktos nad nim pracuje : ciekawe jakie obiekty bedzie klika sprzedawac jeszcze w Jeleniej Górze, zaraz sie posypia oferty:) a kasunia pod stołem :)
~59 9-02-2012 22:03
Obiekt po domu dziecka gmina Jelenia Góra musi sprzedać w drodze przetargu. A proste to nie jest bo pałacyk na Zabobrzu Politechnika Wrocławska sprzedawała kilka lat.
~59 9-02-2012 22:09
Likwidacja domów dziecka na rzecz rodzinnych domów dziecka jest pomysłem racjonalnym. Rodzinne domy dziecka są tańsze w eksploatacji i co najważniejsze warunki są zbliżone do warunków panujących w rodzinie. Nawet nie ma problemu z pozyskaniem lokali pod te rodzinne domy dziecka albowiem na rynku jest nadpodaż dużych mieszkań i dużych domów.
~dyzio 10-02-2012 0:10
Dlaczego autor artykułu pisze o rzekomej likwidacji Domu Dziecka " Dabrówka", a co z innymi placówkami w okolicy czy mają mniej atrakcyjne do sprzedaży budynki i teren???
~Hans 10-02-2012 21:15
Po likwidacji za ile można kupić ten domek ?
~Rico 13-02-2012 14:21
Jak się likwiduje to musi być coś w zamian , bo opieka dzieci przecież musi być ! Więc jaka jest alternatywa ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group