Niedziela, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 5930
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wideodetektory odblokują korki

Środa, 12 września 2007, 0:00
Autor: AGA
Jelenia Góra: Wideodetektory odblokują korki
Fot. Agnieszka Gierus
Rewolucyjna przebudowa sygnalizacji świetlnej usprawni ruch.

Do 30 listopada zostaną przebudowane światła w al. Wojska Polskiego, przy ul. Matejki, placach Niepodległości i kard. Wyszyńskiego oraz Osiedlu Robotniczym.

– Sygnalizacja jest już przestarzała i zostanie zmieniona na system z wideodetekcją. Na skrzyżowaniach zostaną zamontowane kamery, które będą liczyły m.in. przejeżdżające pojazdy – wyjaśnia Czesław Wandzel, dyrektor MZDiM.

Wideodetekcja, czyli wykrywanie sygnałów lub zdarzeń, działa na zasadzie przetwarzania przez moduły wideodetektorów obrazu dostarczanego przez kamery zainstalowane w pasie drogowym lub na skrzyżowaniu.
Dokonują one podziału obrazu na piksele, a następnie analizując poszczególne klatki “filmu” z kamer wykrywają zmiany obrazu wywołane pojawianiem się pojazdów w zadeklarowanych obszarach obrazu.

– Głównym celem takiego systemu jest usprawnienie komunikacji poprzez przystosowanie sygnałów świetlnych do natężenia ruchu – mówi Igor Pieńkos z MZDiM. Całkowita kwota przedsięwzięcia wynosi 1 mln 336 tys. zł. Wykonana zostanie również m.in. budowa przyłączy elektroenergetycznych, montaż konstrukcji wsporczych, przycisków zgłoszeniowych, przepustów kablowych pod jezdniami, budowa studni kablowych i ułożenie rur osłonowych oraz odtworzenie nawierzchni jezdni i chodników.

Prace będą prowadzone etapami, aby utrudnienia w ruchu były jak najmniejsze. Nie obędzie się jednak bez korków i kłopotów.

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group