Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6394
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wichura zerwała dach z kościoła w Krzeszowie

Wtorek, 30 października 2018, 10:30
Aktualizacja: Środa, 31 października 2018, 6:40
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Region: Wichura zerwała dach z kościoła w Krzeszowie
Fot. Fundacja "Europejska Perła Baroku
Dzisiejszej nocy (30.10) silny wiatr poodrywał miedziane pokrycie dachu Kościoła pw. Św. Józefa w Krzeszowie, a wczesnym rankiem (około godz. 6:00) naderwał potężny płat blachy. Na miejscu są strażacy. Ruch turystyczny w Europejskiej Perle Baroku jest całkowicie wstrzymany. – Nie wiemy jak długo turyści nie będą mogli odwiedzać naszego zabytku, wszystko zależy od pogody – mówi Jacek Trybuła, rzecznik opactwa.

Jak informuje rzecznik, ciągle wieje, wiatr stworzył "wybrzuszenie" w dolnej części dachu.

- To ciąg dalszy pogodowych nieszczęść – mówi Jacek Trybuła. - Nasza fundacja jest w trakcie naprawy dachu Bazyliki po zeszłorocznym orkanie "Grzegorz", który zerwał około 200 mkw. dachowego pokrycia. Obecnie czekamy aż wiatr się uspokoi i postaramy się zabezpieczyć obiekt przed dalszymi skutkami wichury. Przy takiej sile wiatru strażacy nie mają nawet możliwości rozłożenia drabin. Kościół pw. Św. Józefa, tzw. "Druga Kaplica Sykstyńska" to największy zbiór fresków "Śląskiego Rembrandta" - Michaela Willmanna. Zalanie tak bezcennych malowideł byłoby wielką tragedią. Na szczęście nasza fundacja jest ubezpieczona, jednak kolejne zniszczenie dachu to ogromny problem i wielka szkoda – dodaje rzecznik Fundacji Europejskiej Perły Baroku.

Obiekt powinien zostać zabezpieczony w ciągu najbliższych godzin.

- Nie jest wykluczone, że zwiedzający zostaną wpuszczeni do obiektu już jutro, ale ostatecznie musimy poczekać na rozwój wydarzeń – dodaje Jacek Trybuła.

Twoja reakcja na artykuł?

3
8%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
11
30%
Smuci
1
3%
Złości
21
57%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group