Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 9742
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wiadukt rtm. Pileckiego? Prezydent odpowiada

Wtorek, 6 marca 2018, 7:23
Aktualizacja: Niedziela, 11 marca 2018, 13:32
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wiadukt rtm. Pileckiego? Prezydent odpowiada
Fot. użyczone
Młodzieżówka Prawa i Sprawiedliwości w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca) zwróciła się do prezydenta miasta z apelem o nadanie imienia rotmistrza Witolda Pileckiego dla wiaduktu przy Grabarowie. Co o pomyśle sądzi Marcin Zawiła?

- Nie lubię tej nazwy „Żołnierze Wyklęci”, bo prawie wszyscy byli żołnierzami Armii Krajowej – zaznaczył na wstępie prezydent Jeleniej Góry. - Dla mnie to temat wart upamiętnienia, ale nigdy nie zrozumiem, dlaczego młodzieżówka PiS czy inni politycy nagle wymyślili sobie 2-3 nazwiska i nimi szermują po całej Polsce w momencie, kiedy mieliśmy dzielnych żołnierzy Armii Krajowej, którzy mieszkali w Jeleniej Górze, tutaj działali – ubolewa Marcin Zawiła przypominając, że lwowskie dowództwo AK wylądowało po wojnie w Jeleniej Górze. Historyk z wykształcenia wspomniał chociażby o Alfonsie Jabłońskim, postrzelonym w Jeleniej Górze przez UB, który szkolił Szare Szeregi w Warszawie, we Lwowie, a następnie tworzył zrzeszenie Wolność i Niezawisłość.

Prezydent krytycznie odnosi się do mody na wybranych "wyklętych". - Może to kwestia tej manii, gdzie widzę na plażowych majtkach męskich Żołnierzy Wyklętych w okolicach przyrodzenia – dziwna popkultura, albo jest to kwestia tego, że chcąc coś świętować nie mają czasu, żeby poczytać, bo wypadałoby zrobić jedno i drugie – skomentował M. Zawiła, który deklaruje poparcie dla inicjatywy nadania imienia dla wiaduktu, jednak chciałby, aby to było na cześć jeleniogórzanina.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (132)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
428
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
17%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
 
Kultura
MuzyKuny w Kromnowie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group