Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7803
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Weselili się na ludowo w Sobieszowie

Wtorek, 26 maja 2015, 8:47
Aktualizacja: Środa, 27 maja 2015, 7:46
Autor: Org
Jelenia Góra: Weselili się na ludowo w Sobieszowie
Fot. Organizator
– Najoryginalniejsze wesele na jakim byliśmy – mówili uczestnicy „VI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru – tradycja inspiruje. Ceremonie weselne”, który zakończył się w niedzielę (24.05) wielką Galą Finałową w Miejskim Domu Kultury „Muflon”.

W niezwykłej imprezie wzięło udział ponad 300 osób. W tym roku program imprezy zbudowany został wokół zwyczajów i obrzędów związanych z ceremonią zaślubin, które przeniknęły i są obecne we współcześnie organizowanych uroczystościach weselnych. Gwiazdą wieczoru była śpiewaczka pieśni ludowych Ewa Grochowska, która wystąpiła wraz z zespołem.

Zespół śpiewaczy Ewy Grochowskiej wykonał koncert pieśni weselnych z Lubelszczyzny pod hasłem „Wesela godzina, biedy wiek”. Była to muzyczna opowieść o obrzędzie wesela utkanym z pieśni i zawartych w nich historii, powoli odchodzących w sferę zbiorowej niepamięci. Przed artystką wystąpiły zespoły z Czech oraz z regionu jeleniogórskiego tj. Jizerka, Zespół Pieśni i Tańca „Jubilat”, Wojcieszowianki, Sybiraczki i Kresowianie, Jeleniogórzanie.

Na placu przed MDK „Muflon” odbywał się w tym czasie kiermasz rękodzieła artystycznego. Licznie przybyli uczestnicy festiwalu mogli na nim kupić m. in. biżuterię szklaną, ceramiczną i filcową, ozdoby wykonane w technice decupage i soutage, ręcznie wykonane misie, lalki, rzeźbione świece, malowane torby i koszulki, drewniane deski. Dla dzieci prowadzono warsztaty z tworzenia szklanej biżuterii, malowania drewnianych kwiatów i zdobienia słodkich pierniczków. Odbyło się też rozstrzygnięcie konkursu „Młoda para w regionalnym stroju ludowym” i wręczenie nagród.

Galę otworzyły uroczyście: poseł na Sejm RP Zofia Czernow, Marta Prochazkova – dyrektor Eurocentrum w Jabloncu nad Nysą oraz Aleksandra Jarocińska – dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Muflon”.

- Warto promować regionalne tradycje i przekazywać je młodszym pokoleniom. Jest to nasze dobro kulturowe ukazujące ducha narodu. Pieśni i tańce przeniosły mnie w dawne czasy dzieciństwa. Wzruszenie było ogromne – mówił pan Eugeniusz, jeden z uczestników niedzielnej gali.

Dzień wcześniej (23.05) odbywały się warsztaty tańca korowodowego pod hasłem „Nadepnięcie własnego ogona - w trzech krokach”, które poprowadzili Jacek i Alicja Hałas – wysokiej klasy specjaliści zajmujący się rdzenną kulturą ludową. Tego samego dnia odbyły się również warsztaty tradycyjnych śpiewów obrzędowych prowadzone przez Ewę Grochowską na temat gatunków i stylów śpiewu tradycyjnego w Europie Środkowo – Wschodniej.

- Tańczyliśmy w kole, parami i czwórkami. Była polka w wersji ludowej, a nawet taniec ze świata Draculi. Wszystko okraszone folklorystyczną muzyką, graną na dawnych instrumentach. Dawno tak się nie wybawiłam – podkreślała pani Zofia, jedna z uczestniczek. - Natomiast technika śpiewu ludowego okazała się dużym wyzwaniem. Dopiero na koniec udało mi się wydobyć z siebie odpowiednio mocny głos. Za to w roli śpiewaków świetnie odnaleźli się panowie, wykonując humorystyczne przyśpiewki dla pań. Powinno być więcej takich zajęć – dodała.

VI Międzynarodowy Festiwal Folkloru – tradycja inspiruje. Ceremonie weselne jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group