Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 3462
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Węgierskie autobusy do lamusa historii

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 3 stycznia 2008, 16:11
Aktualizacja: Piątek, 4 stycznia 2008, 10:21
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Z taboru Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego zniknie w tym roku ostatni autobus marki Ikarus. Po Jeleniej Górze niegdysiejsza nowość myśli technicznej państw demokracji ludowej, a dziś – muzealny przeżytek – jeździ od lat 80. XX wieku.

Ikarusy do Jeleniej Góry trafiły stosunkowo późno, po Warszawie i innych większych miastach. Pierwszy, co ciekawe, jeszcze w barwach warszawskiego MZK na ulicach stolicy Karkonoszy miał jazdy próbne.

W przeciwieństwie do Wrocławia, czy Krakowa, ikarusy w Jeleniej Górze nie były autobusami dominującymi. Więcej było jelczy i autosanów. Jednak na najbardziej zatłoczonych liniach kursowały węgierskie przegubowce. Z czasem jazda nimi wiązała się z wieloma przeżyciami, wspominami przez pasażerów do dziś. Zwłaszcza przez tych, którzy mieli przyjemność podróżowania na tzw. kole, czyli w przegubie – łączniku autobusu i przyczepy.

Mechanicy jeleniogórskiego MZK robili, co mogli, aby coraz bardziej rozpadające się ikarusy rozpadały się mniej i dzielnie służyły na liniach nr 7 lub 9. Mechaników dopingował kryzys i brak możliwości odmłodzenia taboru. Teraz – kiedy wśród pojazdów miejskiego przewoźnika są już MAN–y, nowe jelcze i volvo – ikarusy przejdą na zasłużoną emeryturę.

Z tej okazji internauci chcieliby zorganizować pożegnalny i okolicznościowy przejazd autobusem legendą. Planowana trasa to: Jelenia Góra PKP – 1 Maja – Pola – Złotnicza – Traktorowa – Flisaków – Drzymały – Osiedle Robotnicze – Podwale – Dworzec PKS – Sobieskiego – Miarki – Jelchem – Miarki – Spółdzielcza – Lipowa – Wolności – Wyczółkowskiego – Morcinka – Głowackiego – Mickiewicza – Orzeszkowej – Mickiewicza – STANISZÓW – SOSNÓWKA – DOLNA – SOSNÓWKA GÓRNA – BOROWICE – PODGORZY GÓRNY – PRZESIEKA – PODGÓRZYN GÓRNY – PODGÓRZYN DOLNY – ZACHEŁMIE – Czecha – Karkonoska – Michałowicka – JAGNIĄTKÓW – MICHAŁOWICE – PIECHOWICE – GÓRZYNIEC – PIECHOWICE – PIECHOWICE DOLNE – PIASTÓW – KROMNÓW – WOJCIESZYCE – Dolnośląska – Sobieszowska – Rataja – Cieplicka – Pułaskiego – Staszica – Cervi – Wolności – Marcinkowskiego – Dworcowa – Lubańska – Goduszyńska – GODUSZYN – RYBNICA – SIEDLĘCIN – WRZESZCZYN – SIEDLĘCIN – Podchorążych – Grunwaldzka – Mostowa – Dworzec PKS.

– Start przewidujemy na okolicę godziny 10:00 a koniec przed 17:00. Wszystko będzie dopasowane do godzin przyjazdów i odjazdów pociągów i autubusów z Jeleniej Góry do Wrocławia. Koszt imprezy organizator szacuje na 20 PLN (lub mniej, jeśli chętnych będzie więcej).

Dostępne terminy to: 26 stycznia, 16 lutego, 8 marca lub 15 marca. Chętni mogą się zgłaszać do pomysłodawcy poprzez stronę internetową: http://transport.asi.pwr.wroc.pl/, a także skorzystać z możliwości kontaktu na stronie jelonki.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39) Dodaj komentarz

~First 3-01-2008 16:23
Swietny pomysl :) Juz wyobrazam sobie ikara na petli w Michalowicach... Byle tylko pogoda dopiesala !
~mistrz przegubu 3-01-2008 16:26
Tak moim zdaniem, kilka autobusów przegubowych by się przydało w Jeleniej :) na te poranne tłoki m.in.
~nowy 3-01-2008 16:26
Ile kosztuje naprawa i eksploatacja ikarusa a ile volvo czy man-a ?
~nieeee 3-01-2008 16:33
IKARUSY nie moga zniknąć z ulic JEleniej Góry,Piechowic,są bardzo potrzebne,aktualnie obsługuja linię 3 i 9 w godzinach szczytu komunikacyjnego, linia 9 jezdzi pełna,dzisiaj o 15,11 z Bankowej do Piechowic ciężko było wejść,nie wyobrażam sobie MZK bez IKARUSÓW dlaczego miałyby zostac wycofane,przecież dalej jeżdżą po polskim miastach np.Szczecin,Zielona Góra,Wrocław,Warszawa,Kraków i nikt nie myśli o ich likwidacji, Gdy je zlikwiduja to na linni 9 zamiast Ikarusa bedą musiały jechac razem 2 jelcze lub many. Muszą kupić kilka przegubów np. Many lub Volvo , jak inne miasta , Co to za MZK będzie bez przegubowych, Niech kupią przegubowe niskopodłogowe.
NICpoŃ 3-01-2008 16:54
Pamiętam ten szał podróżowania Ikarem. Wtedy był to lepszy wypas niż Volvo... To tak jakby do Jeleniej wówczas przyszedł zachód (chociaż był z południa i z bratniej republiki)
~norman 3-01-2008 17:04
Powinni w końcu kupić parę autobusów przegubowych zwłaszcza na linie 6,7 i 9 a nie oni kupują takie maluchy jak te nowe jelcze
~cdi 3-01-2008 17:16
Ikarusy sa OK! W ciagu 4 lat na trasie Zabobrze-Cieplice troche nimi posmigalem do szkolki! Na przegubie nie bylo tak zle, tylko czasem woda kapala przez porwana gume!
~michałki 3-01-2008 17:53
Kolego FIRST kiedyś normalnie jezdziły ikary-przeguby na 15,zlikwidowali je jak padło FWP.Wtedy to już nie bylo kolonii,wczasowiczów i okazały się zbędne,ale jeżdzily.Ja nawet pamietam dawnych kierowców z tych autobusówna zdieciu:697 Pan Marian już na emeryturze,Pan Tadeusz C.nieżyjący od kilku lat,698 Pan Leszek,już chyba nie jeżdzi.To se już ne wrati...
piipi 3-01-2008 18:04
....a pamietacie tych "biednych kanarkow"....,tak strasznie przez nas w "balona robionych".....to byly czasy.......mam teraz wyrzuty sumienia,ze wtedy jezdiilam bez biletu.....
~bziku 3-01-2008 18:16
Ikarusy muszą pozostac , albo musza być zastąpione nowymi przegubami typu Jelcz,Man,Volvo , na lini 9 w godzinach szczytu bardzo sie przydaje ikarus,nie wyobrazam sobie zamiast ikarusa w godzinie szczytu Jelcza,Mana,Volvo
~krk guy 3-01-2008 19:17
Chłopie gdzie Ty widziałeś Icarusa w Krakowie?:O Chyba Ci się coś powaliło :p
~michałki 3-01-2008 19:54
PIIPI pewnie,że pamietamy.Najlepszy był dziadek,kazal zawsze krzyczeć na cały autobus .....nie będe wiecej jeżdził(la)bez biletu....ale siara była,ale fajnie jest sobie poprzypominać stare dzieje
~uczeń 3-01-2008 20:01
Powóz Piekieł przechodzi w zapomnienie ;(
~First 3-01-2008 20:03
Kolego MICHAŁKI - wiem, ze smigaly ;) az dziwne jakim cudem sie tam wdrapywaly ;) Niestety nie dane mi bylo zobaczyc tam ikara, a teraz okazja podaje sie niemalze na tacy :) pzdr.
piipi 3-01-2008 21:18
...do ~michalki , cudowny kontroler z nim to i do "budy"latwiejszy byl dojazd......szkoda,ze jest on "kanarkiem" w niebie...
~do krk guy 3-01-2008 21:32
ja widziałam i nawet jeździłam...rok albo dwa lata temu do ch m1 :P
~Mierzw 3-01-2008 23:08
Ikarusy to był piękny temat, choć nie wygladają tak zacnie jak volvo, nie są wygodne jak many, ale mają w sobie duszę!! Na zewnątrz temp -30 a w środku -20 :)) I pan Mazurkiewicz - legenda i wzór dla wszystkich kanarów!! "to se ne wrati", ale we wspomnieniach będzie zawsze zywe :)
~01 3-01-2008 23:10
IKARUS to i tak najlepszy autobus w porównaniu z tymi nowymi,chociaz isedzenia wygodne :) i pojemny!!!!!
~FAN IKARUSÓW 4-01-2008 0:03
Ikarusy jeśli mają zniknąć to powinny być zastąpione przez inne przegubowce-nawt używane-ale boję się ,że zastąpią je normalne autobusy.
~ted 4-01-2008 0:31
To nie ja organizuje ten przejazd ale jeden z uzytkownikow portalu http://transport.asi.pwr.wroc.pl/ prosze o poprawienie wiadomosći . Jezeli bierze sie zdjecie z innego źródła to wypadałoby napisać skąd ono jest a poza tym spytac o zgode autora. <br><br> <i> Panie Ted... bez przesady, dostaje Pan newsa i jeszcze ma Pan pretensje... cóż, bez komentarza - TEJO </i>
zloty666 4-01-2008 9:11
Szkoda legendy MZK :( Extra zajefajnie się jeździło na samym końcu, na zakrętach przy większych prędkościach zamiatało ostro, a zimą to dopiero była zabawa - zwłaszcza jak kierowca "miał jaja" :)
~ted 4-01-2008 10:13
Do TEJO: A mnie to laska czy wy o tym napiszecie czy nie, myslalem ze to dla was liczy sie jakis temat, dobrze ze jeszcze nie zrobiliscie z tego artykułu sponsorowanego. Chodzi o to żeby nie wprowadzac czytelnikow w błąd. A co do zdjęcia to wydawało mi się logiczne że "skoro nie jest moje to napisze chociaż skąd wziąłem" ale widzę że w jelonce panują inne zasady. Pozdrawiam ze szczerym uśmiechem. <br><br> <i> Pana postawę pozostawiam bez komentarza pisząc "dziękuję" za informację. Jakoś tego drobnego słowa u Pana nie doczytałem - skoro jest kłopot ze zdjęciem - to już go nie ma. Miłego dnia - ze szczerym uśmiechem :-) </i>
KochaS833 4-01-2008 11:34
Szkoda tego Ikarusa, ponieważ to była chluba w MZK Jelenia Góra nie tylko wśród pracowników MZK, ale także wśród pasażerów. Ostatni raz jechałem w tamtym roku Ikarusem na linii nr 20 z pod TESCO do Podwala. Nigdy każdy z nas nie zapomni tych autobusów. Pamiętacie może tego krótszego Ikarusa z numerem bocznym 615, czy jakoś tak?
~Leszek Chmielewski 4-01-2008 13:18
Szanowny Panie TEJO. Zarówno ja, jak i całe kierownictowo MZK jesteśmy zaskoczeni zamieszczeniem informacji o wycofaniu autobusów przegubowych Ikarus ze stanu naszej zajezdni i to jeszcze w tym roku. Nie znamy pochodzenia tej wiadomości, ale może wypadałoby zasięgnąć informacji "u źródła", tzn. w MZK? Jak na razie Ikarusy nie są ujęte w żadnych oficjalnych planach likwidacji taboru. Z poważaniem: Leszek Chmielewski – kierownik działu marketingu <br><br> <i> Cóż - rozmawiałem na ten temat z panem dyrektorem Woźniakiem i rzeczywiście na razie ikarusy zostają, ale - nie umniejsza to faktowi, że zorganizowanie takiej przejażdżki przegubowcem to świetny pomysł - pozdrawiam - TEJO </i>
ebee 4-01-2008 14:28
Popieram - pomysł przejażdżki jest super. Ale za dwie dychy !? Panie Leszku Chmielewski ! Podobno od MARKETINGU ! Taka firma ! Myślę, że góra 200 litrów ropy to nie jest bariera do przełknięcia. A frajdy by ile było ! Proszę policzyć 2 osoby dorosła + dwoje dzieci = 80 złotych. A z usług MZK ci bogatsi raczej nie korzystają, więc babcia z wnuczkami ze skromną rentą na przejażdżkę Ikarusem ..........pewnie się nie wybierze ! Pozdrawiam: EBEE
~do Leszek Chmielewski 4-01-2008 14:43
proponuje zaglądnąć na www.transport.wroc.biz , świetna fotogaleria transportowa. Proponuje poczytać również komentarze pod zdjęciami itd, można się wiele dowiedzieć ciekawego. A co do tych ikarów to chyba niedobrze że MZK nie ma w planach wycofania tych autobusów. Bo wiemy dobrze w jakim są stanie. Wyjeżdżają tylko w szczytach na 3 i 9 , to chyba potwierdza to że z nimi nienajlepiej. Czasami Miłośnicy Komunikacji którzy chcą zorganizować taki przejazd wiedzą więcej niż pracownicy MZK. Może to tak dziwnie brzmi ale jeżeli ktoś się interesuje komunikacją miejską jaka jest w polsce i chce zorganizować taki przejazd to chyba wie co nieco na ten temat. Czy MZK planuje zakup w tym roku jakichś autobusów? nowych lub używanych?
~jelonek 4-01-2008 16:28
Takie przegubowce jeżdżą tez na lini 3 do Mysłakowic. Komfort jazdy zostawia wiele do życzenia ale trzeba przyznac ze autobusy te sa bardzo pojemne i mieści sie w nich duzo ludzi co przydaje sie w godzinach szczytu . Nie mozna tego powiedziec o autobusach z dwiema parami drzwi(nie pamietam jakiej firmy) w których zawsze jest ścisk. Jednak chyba nikomu by nie brakowało tych złomów gdyby juz nie jeździły po naszych drogach,ale jak sie okazuje chyba nie nastapi to predko:( Nie wiem jak ktos moze sie podniecac przejażdzka tym autobusem, chyba wszyscy Ci którzy niedoswiadczyli codziennej jazdy zatłoczonymi, spóźniającymi sie autobusami !!
~CIEKWSKI II 4-01-2008 17:16
Pamiętam, że tak sympatycznych kontrolerów było dwóch. Ś .p. Mazurkiewicz - to naprawadę ciekawa i wspaniała postać. bo i chlubna karta w historii walki o POLSKĘ.. a i dusza człowiek na codzień. A obok niego równie symopatyczny i zyczliwy ludziom kurpulentny i dobrotnliwy Pan ... Znak rozpoznawczy - uśmiech nie tylko na buzi , ale i w oczach... Nie wiem jak to jest ale takich ludzi to trudno spotkac. I tylko żal, ze Pan Czarek Wiklik " poszedł w politykę"" bo moze stwiorzyłby tez nowy jak ten piękny - niestety wyczerpany album i Jeleniogórskich tramwajach i ich legendzie Stanisławie Gabrysiu , który dziś kręcąc korbą szybkosci niebieskiego tramwaju gawędzi z Panem Mazurkiem jak to kiedyś bywało w Jeleniej i na mijankach do Podgórzyna czy Sobieszowa. I chyba obok nich stoi zamyśłony Tadzio Stec. tak ongiś pieknie mówiący o naszej ziemi... Zamyśłon - bo do dziś nie odkryto tajemnicy Jego śmierci - a jest ona równie wazna , trudna i tajemnicza... To wspaniały pomyśł i jaka reklma tak frajdowa wycieczka podasna trasą. Gdyby jeszczę któryś z gawędziarzy przewodników... Tylu ich prowadzi wycieczki i ta szprechaja, że zazdrość bierze, że tam mało o yum mówią po polsku. Panie Woźniak! Niesądzę, iż reklama , jaką zrobił Tejo miałaby przynieść Pańskiej Firmię stratu, ale odwrotnie - korzyść będzie na tyle dużą, że się opłaci. A przeciez jak zauważyłem autobusy prowadzą bardzi sympatyczne Panie, które nie jednamu zawróciłyby w głowie, a i otwarłyby portfele na więksż iilość wycieczek ta trasie " zielonych linni" Dlaczego "NIE? BOP] NIE???"
~Kierowca MZK 4-01-2008 17:36
Bardzo madre... migiem (Jelcz M11) jest ciazko zawinac na petli w zachelmiu a przegubem... kto byl tak inteligetny zeby to wymyslic ??? NIE REALNE !!!
~piweczko 4-01-2008 19:50
Ach, joj.... Faktycznie - takich kontrolerów jak p.Mazurkiewicz to chyba juz nie ma. Pamiętam dobrze"...nie będę jeździł więcej na stary bilet..." i to trzeba było tak, aby kierowca usłyszał. Koledzy to żeby nie robić przykrości p.Mazurkiewiczowi wysiadali tylnymi drzwiami i wsiadali przednimi - taki szacunek mieli. A pamiętam jak w dzień kobiet kontrolowani byli tylko mężczyźni (z wyjątkiem tych, co wieźli duże bukiety kwiatów). To były czasy...
~xxx 4-01-2008 21:12
Oto nowe (stare) autobusy MZK Jelenia Góra: http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-213558.html
~marian 4-01-2008 21:12
Co by nie mówic, ikarusy były i wygodne i praktyczne.. i prrzede wszsystkim mialy (maja) dusze.. i z tego ostatniego chocby powodu nie nalezy ich usuwac, a nawet wymieniac na nowe, bardziej wygodne i praktyczne, ale bez duszy.. :( To tak jakby Nyse zastąpic jakims Zukiem, albo Lublinem.... no jeszcze zukiem smutkiem by mozna, ale i tak Nysa lepsza... :D
~hugo 4-01-2008 21:12
ja za czasow pana Mazurkiewicza musialem nie majac biletu pocalowac obca dziewczyne z drugiego konca autobusu ktora tez go nie miala ale wtedy byly jaja z tym naszym kanarkiem
~xyz 4-01-2008 22:48
jak nie bedzie ikarus-ow to bedzie scisk. mzk: trzeba kupic nowe(używane) przegubowce!!!!!!!!!!! ale tak z 10
~_rymcycymcy___ 4-01-2008 23:35
Mój dziadek też opowiadał to co Wy o panu Mazurkiewiczu ;)))
KochaS833 5-01-2008 9:21
Pamiętam Pana Mazurkiewicza. Fajny z niego kanar był. Musiałem parę razy pocałować dziewczynę w policzek, bo nie miałem biletu. Fajny gość z niego był. Szkoda, że odszedł.
~Listonosz 5-01-2008 15:42
Pamietam, jak niejednokrotnie ścigałem się z ikarami na rowerze pomiędzy Jelonką a cieplicami. Nowe volva czy jelcze to juz nie to. I przyspieszenie mają szybsze, i już na przystankach coraz cześciej sie nie zatrzymuja... a ikary jechały w sam raz. A jak powiało w plecy, to zdarzało się nawet prześcignąć niejednego pomiedzy przystankami. A i pasażerowie często kibicowali, szczególnie ci z samego tyłu...
~abcd 6-01-2008 3:22
A może by tak zahaczyć z Borowic o Odrodzenie? to by dopiero była atrakcja. A ile adrenaliny przy zjeździe. Albo do Kowar i dalej na Okraj. Czy ktoś widział kiedyś czerwonego ikara w barwach MZK na Okraju? Po drugiej stronie Karkonoszy polecam Jakuszyce (a czemu nie nawet Orle albo Harrachov - jeleniogórski ikar pod harrachovskimi mamutami w czasie skoków naszego Adasia - to jest to), albo Zakręt Śmierci i dalej Drogą sudecką do świeradowa. Albo Kapelę powyżej Dziwiszowa z jej nieskończonymi wirażami. A przy odrobinie wyobraźni moznaby fundnąć wycieczkę jeleniogórskim ikarem wokół całych Karkonoszy (przez Okraj, Pec, Janske Lazne, Trutnov, Vrchlabi, Jilemnice do Harrachova). Oby tylko nie rozsypał sie gdzieś po drodze...
~Transport Wroc Biz 10-01-2008 19:34
Witam. To ja jestem sprawcą tego zamieszania. Po prostu poszukując jakiegoś fajnego pojazdu na uczczenie sześciu lat transport.wroc.biz wpadło mi na myśl, że można byłoby zwiedzić przy okazji najładniej położone miasto w Polsce czyli Jelenią Górę. Dlaczego 20PLN? Bo wynajmuje ten autobus jak zwykly śmiertelnik, placac za niego. A dlaczego Pożegnanie? Jak dzwoniłem między świętami to powiedziano mi, że lada chwila będzie po nich. A, że nie będą jeszcze kasowane to tym lepiej. Ja robię "pożegnanie" bo pożegnać zawczasu warto - by nie było za późno. Zrobienie pożegnania 16 lutego nie wyklucza następnego pożegnania w przyszłości. Nocne linie tramwajowe we Wrocławiu żegnano 5 razy. Pozdrawiam, i mam nadzieje, że MZK się nie przestraszy z powodu tego zamieszania.:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group