Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 5372
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Weekend na kolei z przejażdżkami drezyną

Wiadomości: Karpacz
Wtorek, 7 lipca 2015, 7:13
Aktualizacja: Środa, 8 lipca 2015, 8:12
Autor: Karolina Matusewicz
Fot. Karolina Matusewicz
W miniony weekend (03–05.07) każdy mógł za darmo przejechać się drezyną w obrębie stacji kolejowej w Karpaczu i zobaczyć wystawę unikalnych pamiątek związanych z tutejszym kolejnictwem. Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Kolej Karkonoska.

Stowarzyszenie Kolej Karkonoska to grupa zapalonych miłośników kolei w naszym regionie, którzy dążą do rozwoju kolejnictwa na Dolnym Śląsku i promocji turystyki kolejowej. Ich działania obejmują także akcje mające na celu zwrócenie uwagi na potrzebę przywrócenia połączeń kolejowych na trasie: Jelenia Góra – Karpacz oraz połączeń do Świeradowa Zdroju, Bolkowa i Strzegomia.

W miniony weekend, z okazji 120-lecia otwarcia linii kolejowe do Karpacza i dzięki pracy członków stowarzyszenia i wolontariuszy, każdy mógł przejechać się drezyną oraz zobaczyć specjalnie przygotowaną wystawę, na której znalazły się zdjęcia i przedmioty związane z koleją w Karpaczu. Wszystkie atrakcje były bezpłatne.

Ponadto zwiedzającym wyświetlany był film przygotowany z okazji 120-tej rocznicy linii kolejowej do Karpacza, a w piątek w Muzeum Sportu i Turystyki, Antoni Witczak opowiedział o „Kolei w Karkonoszach”.
Działania prowadzone przez miłośników i zwolenników kolei w regionie przypominają o kiedyś prężnie działającej linii kolejowej, która - przy dobrej woli i działaniu władz oraz poparciu mieszkańców – może znów zostać uruchomiona.

Impreza odbyła się pod patronatem firmowym spółki Koleje Dolnośląskie S.A.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~luk 7-07-2015 9:13
Też mi atrakcja...... wolałbym przywrócenie regularnych przejazdów normalnym szynobusem do Jeleniej Góry 17km w 20 minut czy to jest realne???
~ 7-07-2015 9:27
ja także jestem za przywróceniem kolei w naszym regionie i mogą to być szynobusy które z pewnością byłyby szybsze i EKOLOGICZNIEJSZE niż stare kopcące autobusy
~fran 7-07-2015 9:29
jest... i właśnie o to stara się stowarzyszenie i inni zapaleńcy, ale trzeba jeszcze namówić władzę i mieszkańców. Póki UE daje kasę, a Koleje Dolnośląskie są chętne, trzeba sprawę nagłaśniać i naciskać rządzących.
~ 7-07-2015 10:51
a kolej do Kamiennej Góry przez Kowary ??????? co najmniej szynobusy ????? mogłaby to być alternatywna trasa do Wrocka a nie że byle powódz czy zakorkowanie i jęczenie że odcięci od świata
~po kolei 7-07-2015 13:40
za niemca wszystko pięknie działało za PRL też chociaż już trochę gorzej a teraz cudownej demokracji nic się nie opłaca po za ośmiorniczkami , no a winnych krajach kolej dojeżdza do każdej wioski
~wąsoty kolejorz 7-07-2015 15:05
a może by tak w końcu ten obiecany SKM najlepiej obejmujący całe woj. jeleniogórskie także Łączący się z Kam Górą i innymi do tej pory odciętymi miejscowościami
~ 7-07-2015 16:05
do Kamiennej g. ? Cóż do drexa dużo pracowników z tamtych okoli jezdzi autobusami blokującymi drogę na Spółdzielczej a tak się składa że tory są dość blisko więc to byłby dobry pomysł także dojazd z innych miejsc
~abc 7-07-2015 20:26
To jest smutne. Ale ok, że towarzystwo nagłaśnia sprawę. Tyle pieniędzy puszczono w błoto, na programy, strategie i szkolenia, a nie udało się odtworzyć żadnej trasy kolejowej.
~jojo2 7-07-2015 22:27
czekamy na przywrócenie do Karpacza , Kowar i Kamiennej G piękne linie coraz więcej ludzi pyta o kolej w tym regionie nawet o turystyczna w sezonie wystarczy przykład z nadmorskiej trasy Niechorze niesamowita atrakcja
~mysłakowice 7-07-2015 23:30
Koleje Dolnoślaskie niech najpierw przestaną odwoływać swoje pociągi na jeszcze czynnych trasach (Lwówek Śląski, Szklarska Poręba), a potem walczą o uratowanie kolejnych. Do Szklarskiej wyremontowano tory i co z tego, skoro pociągi wożą powietrze, bo Koleje Dolnośląskie wymyśliły sobie taki cennik, że bilet na pociąg kosztuje dwa razy więcej niz na autobus. Trasa do Karpacza akurat jest najmniej potrzebna mieszakńcom. Pamiętam tę "prężnie działającą linię" w czasach tuż przed zawieszeniem pociągów - pociągi woziły wtedy powietrze. Teraz nie będzie lepiej, bo busów i autobusów jest więcej niż dawniej i one w przeciwieństwie do pociągów jadą przez cały Karpacz a nie tylko na sam dół.
~Do mysłakowic 8-07-2015 0:09
Różnica między biletem kolejowym z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby a autobusowym to tylko złotówka. Kolej jest o złotówkę droższy niż autobus. Wiec tak naprawdę pociąg jest droższy od autobusy tylko o złotówkę a nie dwukrotnie tak jak piszesz. Sprawdzałem osobiście, nie w internecie tylko fizycznie w jedna stronę jechałem pociągiem w w drugą autobusem w piątek 3 lipca 2015 :)
~Do 00:09 8-07-2015 1:15
Ty mądrogłupi, sprawdź najpierw cennik a potem pisz. Cena biletu na autobus JG - Szklarska: 6,50 zł, cena biletu za pociąg na taką samą trasę: 10,50 zł. Czyli wychodzi prawie dwa razy tyle. Jak nie miałeś matematyki w szkole to najwyższy czas się zapisać.
~ 8-07-2015 1:17
Walczcie lepiej o linię do Lwówka Śląskiego, którą te zachwalane Koleje Dolnośląskie właśnie zlikwidowały. A nie Karpacz gdzie nikt normalny nie będzie jeździł pociągiem (stacja na samym dole, autobusy co 15 minut). Dla porównania: do Lwówka jest tylko kilka autobusów na dobę. Więc tam właśnie kolej jest bardziej potrzebna.
~MK 8-07-2015 14:46
Kolej do Karpacza potrzebna jak psu na budę. Tak jak wiele osób już zauważyło, stacja jest na samym dole. Nikt nie będzie pruł z buta do wyciągów. Bardziej optował bym za linią do Kowar, Lwówka oraz jakimś lepszym połączeniem z Czechami przez Jakuszyce. Ciekawe że Koleje Dolnośląskie tak się pchają na linie, gdzie tory są zardzewiałe, na torach rosną dorodne krzaki i ich przydatność dla mieszkańców jest ZEROWA a nie potrafią dobrze obsłużyć linii wciąż jeszcze czynnych dla ruchu (vide często przywoływana linia do Lwówka Śląskiego). Partactwo do potęgi!
~mieszkaniecc 8-07-2015 15:25
Rozebrać tory, położyć dywanik asfaltowy i zrobić piękną ścieżkę rowerową taka jaka już jest do Mysłakowic - to najlepsza rzecz, jaką można zrobić z linią kolejową do Karpacza.
~ 8-07-2015 23:41
nie Koleje Dolnosląskie tylko Busy Dolnosląskie. Do Lwówka przez pół roku zamiast pociągu dawali mały busik, a w końcu całkowicie zlikwidowali połączenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group