Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5657
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

We love Niepodległość!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 5 listopada 2008, 9:37
Aktualizacja: 23:30
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Serduszko – symbol miłości w zestawieniu z jednym z najwyższych dóbr, jakie ma naród – niepodległością. Taką symboliką, z dodatkiem rozumianego niemal przez wszystkich angielskiego słowa „love”, chcą zachęcić jeleniogórzan, głównie młodych, organizatorzy nietypowych obchodów zbliżającej się okrągłej rocznicy 90–lecia odzyskania przez Polskę suwerenności.

Rozmowa z weteranami przy filiżance czekolady, debata o współczesnym pojęciu patriotyzmu wśród młodych, w końcu – niepodległościowy wieczór z biało-czerwonymi racami przy pomniku Wolność i Niepodległość. Tak ma wyglądać jeszcze niewidziana w Jeleniej Górze forma obchodów dnia 11 listopada.

– Od 9 do 11 listopada odbędzie się szereg spotkań, które mają uświetnić to wydarzenie. Naszym celem było wyjście poza znany szablon państwowych uroczystości i takie przygotowanie akcji, by zachęcić do uczestnictwa młodych. To do nich głównie adresowane są nasze działania – wyznaje Oliwer Kubicki, inicjator tej formy świętowania, które odbędzie się pod patronatem posłanki Marzeny Machałek z Prawa i Sprawiedliwości.

W nadchodzącą niedzielę w Galerii Czekoladowej przy ulicy Sobieskiego, odbędzie się spotkania z kombatantami, którzy opowiedzą swoje wojenne historie. Z krótkim recitalem wystąpi Marcelina Bienkiewicz, recytowane będą patriotyczne wiersze. Początek – godz. 16.

Na poniedziałek w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli zapowiedziano debatę na temat nowoczesnego patriotyzmu. – Chcielibyśmy się dowiedzieć, jak to pojęcie rozumie młodzież, jak się ono zmienia. Zastanowimy się również, jaka jest jego przyszłość – mówi Oliwer Kubicki. – W debacie, która zaczyna się o godz. 15, udział wezmą również mieszkańcy, dziennikarze oraz posłowie ziemi jeleniogórskiej.

W Dniu Niepodległości, 11 listopada o godzinie 18 spotkamy się przy pomniku „Wolność i niepodległość” by przy świetle biało-czerwonych rac złożyć kwiaty, odśpiewać hymn i posłuchać niepodległościowej poezji. Wszyscy uczestnicy dostaną pamiątkę z logo projektu „I Love Niepodległość” – zachęca Oliwer Kubicki.

Więcej informacji o niepodległościowych imprezach: www.niepodleglosc.blogspot.com

Defilada i msza za Ojczyznę
Święto Niepodległości będzie obchodzone także oficjalnie. Na południe 11 listopada zapowiedziano defiladę oddziałów wojskowych z orkiestrą dętą Filharmonii Dolnośląskiej, przemówienia VIP-ów, składanie wiązanek przed pomnikiem Wolność i Niepodległość oraz mszę świętą za Ojczyznę w Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~gregor 5-11-2008 11:02
Kto wymyślił tak d...lne hasło ? W jaki sposób obok "niepodległości", która oznacza patriotyzm i rozkochanie w polskości znalazł się potwór rodem z USA ???? po co "i love?" czemu nie pozostawionego samego serduszka ? Brawa dla "rodaka" - TFURCY!
~ktos tam 5-11-2008 12:17
idiotyzm ,to tak jakby na nasze miasto mowic Jelenia Hill
~_ojdiridirachciach___ 5-11-2008 13:26
Ja osobiście chętnie nakleję sobie to na plecy, bo ja bardzo love osobistą niepodległość ...;)
~Twist 5-11-2008 13:56
Oliwer jak zwykle przekazuje info do mediów i automatycznie staje się organizatorem;) lol
~. 5-11-2008 16:09
I przynajmniej będzie to o wiele ciekawsze niż to co jest "oficjalnie" organizowane. Zaiste więcej modziezy sie pojawi tam niż na tych wszystkich nadmuchanych defiladach. A pojęcie "patriotyzmu" zmienia się i w obecnych czasach nie znaczy tego samego co kiedys a nikt nie zwraca na to uwagi.
~narodowiec 5-11-2008 18:01
Faktycznie, kompletnie niezrozumiałe i irracjonalne, totalna aberracja NASZEGO święta. Żeby redakcja nie objaśniła tej plakietki, to nikt by nie zrozumiał o co chodzi, a już co mają hamerykańskie hieroglify do naszego święta narodowego? Narodowe Święto Wyzwolenia Polski winno być właśnie zaaakcentowane POLSKOŚCIĄ. Myslę, że p. Oliwer kolejną szopką sam sobie bramkę po raz kolejny strzelił. Chciał być przebojowy a wyszło śmiesznie i żenująco. Wstyd! A może to na okolicznośc wyborów w USA ten happening? Albo dwa w jednym;-)
~Hańba! 5-11-2008 18:02
To jest profanacja Naszego Święta!!!
~klocek 5-11-2008 18:58
mam pytanie namber łan: czym zajmuje się pan Kubicki? Oczywiście prócz pokazywania się na ekranie tv, portalach internetowych i swoim blogu? Uczy się gdzieś? Studiuje? Pracuje? Bezrobotny? Jest osobą w pełni publiczną i chciałbym wiedzieć któż to taki walczy o "naszą małą ojczyznę" - jak to sam zainteresowany nazywa na swoim blogu.. Skądinąd na jego "stronie" nie znajdują się żadne informacje na ten temat. Mam pomysł kolego! Musisz dopisać swoją osobę do zasobów wikipedii.. No jak wszędzie, to wszędzie.. Czuwaj.
~Sabath 5-11-2008 20:46
zaczynam się zastanawiać czy z Polski nie robią czasami USA ale pomysł dobry dla tych co kochają osobistą niepodległość
~do oliwera 5-11-2008 20:54
diznozaurowie wymarli
~Agnes 5-11-2008 21:55
Jeśli chodzi o niepodległość to powinniśmy brać przykład z Amerykanów, którzy jak żaden inny naród są bardzo dumni ze swojego kraju, poza tym takie hasło bardziej przemawia do młodych osób niż np. Rota. P.S. Jeśli nie ma się nic do powiedzenia to chociaż można skrytykować jakiś szczegół, w końcu jak powiedział Bismarck jeśli chce się pokonać Polaków to wystarczy zostawić ich samych - sami się zniszczą. Oby było w Polsce więcej takich patriotów jak Kubicki
~Ale siara! 5-11-2008 22:08
Myślałem, że mamy 4 lipca i chodzi o święto niepodległości USA, a polski dodatek to ku czci Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego;-)
~Mikołaj Rej 5-11-2008 22:10
Młody człowieku, Polacy nie gęsi i swój język mają...
piipi 5-11-2008 22:44
..do - [~Ojdiridirachciach..]...moze potrzebujesz pomocy ?...z tym przyklejeniem serduszka...
~Tee 6-11-2008 0:17
Co OK by nie zrobił, to z zasady nie będzie się podobać, nawet jak robi coś dobrego to będą to potepiać, bo to on zrobił. Jeden z niewielu zapaleńców... Wszyscy na siłę chca obciąć mu skrzydełka. A niektóre jego protesty sa sensowne, jak np. ten przeciw umieszczaniu świadectw maturalnych w obwolutach/teczkach z reklamą jakiejś nowopowstałej uczelni. Ja też nie lubię nachalnej reklamy. Natomiast opisane w artykule jego przedsięwżięcie takie sobie, ale nagonka na niego nieproporcjonalnie wielka - jakby chciał podpalić ratusz.
~Oliwer_Kubicki 6-11-2008 1:08
Szanowni Państwo! Zachęcam do przegooglowania hasła "I love Niepodległość". Projekt odbywa się w wielu miastach i pod patronatem Fundacji Łódź. Do Jeleniej Góry udało mi się go zaczerpnąć. Proszę również zauważyć, że obchody są skierowane go młodych i to ich językiem przemawia to logo:)(odsyłam do publikacji J Staniszkis).Z uśmiechem przyjmuję niektóre głosy "krytyki"- inne sobie cenię. Na obchody serdecznie zapraszam i pozdrawiam internautów! P.S dla ciekawskich - jestem studentem 5 roku politologii UWr i co nie jest tajemnicą - pracuję w biurze poselskim, jestem Prezesem Zarządu Krajowego Stop Korupcji, i członkiem zarządu Krajowego Młodych Konserwatystów RP P.S2. Nie planuję wprowadzania hasła z moim nazwiskiem do wiki. To miejsce dla wielkich;jeśli na to kiedyś zasłużę - może ktoś takie hasło stworzy. Było by miło:)
~Tee 6-11-2008 6:02
Do Piipi: Chyba raczej w zawijaniu kanapek.
~małpowanie 6-11-2008 9:39
Halloween też przemawia do młodych, ale to nie jest patriotyczne, cała wierchuszka z rządem i konserwatywno-liberalną częścią na czele jest antypatriotyczna a kreuje trendy w Polsce. Poprawność polityczną. I to jest złe naśladownictwo, ale rozumiem, że "Z kim przystajesz, takim się stajesz..." Trochę samodzielności i szczerego patriotyzmu mogłoby zaszkodzić przy obronie pracy dyplomowej na UMr, prawda?
Towarzysz Husarski 6-11-2008 15:08
Zgadzam sie z wiekszoscia... Co to ma byc?kto wpadl na tak genialny pomysl?W jakim stopniu ten rodem z USA chlam ma odzwierciedlac wspaniala bohaterska historie tamtych czasow...teraz jak ktos zobaczy marszalka Pilsudskiego to kojarzyc mu sie bedzie z glupawym zmiksowanym polsko-angielskim tekstem...Pytam sie raz jeszcze-CO TO MA BYC?-Czy na prawde nie mozna bylo dac innych przykladow?-chociazby ukazac w pigulce bohaterska postawe rzolniezy polskich pod Radzyminem zwanej jako Polskie Termopile...czy tak trudno w naszej histori nalesc takie przyklady-polkie przyklady?...pozdrawiam
~ 6-11-2008 21:35
Do tej pory myślałem, że mianem polskiego Termopile nazywa się bitwę pod Wizną. Byłem też świecie przekonany o bohaterscy to byli "żołnierze". :P Jednak zgadzam się co przekazu tego komentarza. Zapożyczenia z plastykowej kultury amerykańskiej czynią tę akcje śmieszną.
~ 7-11-2008 0:21
~ 7-11-2008 3:35
Do postu ~ 06-11-2008 godz. 21.35...moj blad-masz racje,ale nie do konca...wkradla sie pomylka,no i wstretna gafa ortograficzna za ktora wybaczcie.Termin Polskie Termopile,to nie bitwa pod Radzyminem,jak wczesniej omylkowo napisalem,a ktora rozegrala sie 15.08.1920r.Ja nazwano Cudem nad Wisla,ale dwa dni pozniej-bitwa pod Zadworzem,wiosce nieopodal Lwowa w dzisiejszej Ukrainie.Tu 17.08.1920r.330 Orlat Lwowskich,przez 11godzin bronilo i powstrzymywalo bolszewicka armie kawalerii konnej pod dowodztwem Siemiona Budionnego...Z 330 Orlat zginelo 318...Ta bitwe jako pierwsza nazwano Polskimi Termopilami...Bitwa pod Wizna,w pierwszych dniach IIw.s. tj.03-06.09.1939r.jako druga bitwa zostala uznana Plskimi Termopilami-i slusznie.720 polskich bohaterskich "zolnierzy"stanelo na przeciw 42.000 zolnierzy niemieckich,wspieranych lotnictwem,artyleria,czolgami,oraz wozami bojowymi...Stosunek sil 40:1...Obchody Swieta 11 Listopada,odwoluja sie nie do czasow II wojny swiat.lecz okresu wojny Polsko-Bolszewickiej z 1920r.Jesli w dalszym ciagu zainteresowany jestes wydarzeniami z tamtych lat,odsylam do stosownej literatury.Za bledy jeszcze raz przepraszam i pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group