Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 6310
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: We love Niepodległość!

Środa, 5 listopada 2008, 9:37
Aktualizacja: 23:30
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: We love Niepodległość!
Fot. TEJO
Serduszko – symbol miłości w zestawieniu z jednym z najwyższych dóbr, jakie ma naród – niepodległością. Taką symboliką, z dodatkiem rozumianego niemal przez wszystkich angielskiego słowa „love”, chcą zachęcić jeleniogórzan, głównie młodych, organizatorzy nietypowych obchodów zbliżającej się okrągłej rocznicy 90–lecia odzyskania przez Polskę suwerenności.

Rozmowa z weteranami przy filiżance czekolady, debata o współczesnym pojęciu patriotyzmu wśród młodych, w końcu – niepodległościowy wieczór z biało-czerwonymi racami przy pomniku Wolność i Niepodległość. Tak ma wyglądać jeszcze niewidziana w Jeleniej Górze forma obchodów dnia 11 listopada.

– Od 9 do 11 listopada odbędzie się szereg spotkań, które mają uświetnić to wydarzenie. Naszym celem było wyjście poza znany szablon państwowych uroczystości i takie przygotowanie akcji, by zachęcić do uczestnictwa młodych. To do nich głównie adresowane są nasze działania – wyznaje Oliwer Kubicki, inicjator tej formy świętowania, które odbędzie się pod patronatem posłanki Marzeny Machałek z Prawa i Sprawiedliwości.

W nadchodzącą niedzielę w Galerii Czekoladowej przy ulicy Sobieskiego, odbędzie się spotkania z kombatantami, którzy opowiedzą swoje wojenne historie. Z krótkim recitalem wystąpi Marcelina Bienkiewicz, recytowane będą patriotyczne wiersze. Początek – godz. 16.

Na poniedziałek w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli zapowiedziano debatę na temat nowoczesnego patriotyzmu. – Chcielibyśmy się dowiedzieć, jak to pojęcie rozumie młodzież, jak się ono zmienia. Zastanowimy się również, jaka jest jego przyszłość – mówi Oliwer Kubicki. – W debacie, która zaczyna się o godz. 15, udział wezmą również mieszkańcy, dziennikarze oraz posłowie ziemi jeleniogórskiej.

W Dniu Niepodległości, 11 listopada o godzinie 18 spotkamy się przy pomniku „Wolność i niepodległość” by przy świetle biało-czerwonych rac złożyć kwiaty, odśpiewać hymn i posłuchać niepodległościowej poezji. Wszyscy uczestnicy dostaną pamiątkę z logo projektu „I Love Niepodległość” – zachęca Oliwer Kubicki.

Więcej informacji o niepodległościowych imprezach: www.niepodleglosc.blogspot.com

Defilada i msza za Ojczyznę
Święto Niepodległości będzie obchodzone także oficjalnie. Na południe 11 listopada zapowiedziano defiladę oddziałów wojskowych z orkiestrą dętą Filharmonii Dolnośląskiej, przemówienia VIP-ów, składanie wiązanek przed pomnikiem Wolność i Niepodległość oraz mszę świętą za Ojczyznę w Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group