Piątek, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 4202
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wczoraj na Silesia Sonans brzmiało barokowo, a dzisiaj jazz

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 5 września 2012, 8:18
Aktualizacja: Piątek, 7 września 2012, 7:58
Autor: tau
Fot. Jakub Thauer
Kolejny, czwarty dzień XV Festiwalu Silesia Sonans upłynął pod znakiem muzyki dawnej. Wystąpiła berlińska orkiestra instrumentów historycznych Lautten Compagney oraz słynny męski zespół śpiewaków „Amarcord” z Lipska. – To było coś niezwykłego. Barokowa muzyka Jana Sebastiana Bacha w tak pięknej barokowej świątyni – mówiła pani Agnieszka, uczestniczka koncertu.

Lautten Compagney to europejski zespół wykonujący muzykę baroku na oryginalnych instrumentach z epoki. Dyrygent Wolfgang Katschner dba o historyczne brzmienie orkiestry, ale bez oschłości typowej niekiedy dla wykonawców muzyki dawnej. Każdy nowy projekt Lautten Compagney szybko staje się wydarzeniem sezonu czołowych scen europejskich. W Polsce zespół wystąpił do tej pory tylko raz - w Filharmonii Narodowej na początku 2012 roku.

Natomiast zespół Ensamble Amarcord tworzą byli śpiewacy chłopięcego chóru „Tliomanerchor”, działającego przy kościele Św. Tomasza w Lipsku - Wolfram Lattke (tenor), Dietrich Barth (tenor), Frank Ozimek (baryton), Daniel Knauft (bas) i Holger Krause (bas). Repertuar „Amarcord”, który należy do najlepszych tego typu zespołów na świecie, sięga od chorału gregoriańskiego po współczesne kompozycje tworzone na zamówienie i od madrygałów renesansowych po współczesną nam muzykę o charakterze rozrywkowym.

W dniu dzisiejszym (5 września) odbędzie się ostatni koncert XV Festiwalu Silesia Sonans. Wystapi zespół Magnolia Acoustic Quartet w projekcjie „Miles Davis pro memoria“. Projekt ten został przygotowany na zamówienie tego festiwalu i jest skierowany do fanów jazzu. Koncert odbędzie się o godzinie 19:30.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group